Základem jsou určitě tekutiny, a to především iontové nápoje (Enervit G, Ionogen, Mineral Drink, Reg-ge Drink). Ty se většinou prodávají v instantní formě a míchají se s vodou. A tady pozor: důsledně dodržujte dávkování uvedené výrobcem. Je totiž rozdíl, jestli výsledný nápoj bude koncentrovanější (hypertonický), řidší (hypotonický), anebo stejně koncentrovaný jako krevní plazma neboli isotonický. Při zátěži nám jde totiž o to, co nejméně namáhat trávicí systém, ale zároveň dostat do těla co nejrychleji potřebnou energii, minerály, vitaminy, tekutiny. Nápoje je nutné pít ještě před tím, než se dostaví pocit žízně, pocení nebo křeče. Hypotonické nápoje se doporučují pít před zátěží nebo během mírné zátěže, isotonické během větší zátěže a hypertonické po zátěži k obnově energie, doplnění vitaminů a minerálů. Výhodné jsou nápoje z fruktózy a maltodextrinu – takto složená energie se uvolňuje postupně a déle vydrží.
Ano, jsme u energie. Na našem trhu najdeme mnoho produktů dodávajích energii při sportování, ať už ve formě gelů (Carbosnack, Energy Gel, Enervitene, Power Gel), tyčinek (Energy Bar, Harvest, Power Sport) nebo tablet (AC Salts, Enervit GT). Zde je nejvíce důležité sledovat složení výrobků, a to zejména co se týče sacharidů. Výhodná je opět fruktóza v kombinaci s glukózou, sacharózou a maltodextriny. Správná kombinace jednoduchých a složitých cukrů udrží vaše tělo po dlouhou dobu
Po skončení cvičení nebo závodu nebo jakékoliv jiné dlouhodobější aktivity nezapomeňte na regeneraci. Většina regeneračních produktů je opět ve formě instantních nápojů (After Activity, R2 Sport). Dodají tělu ztracenou energii ve formě glukózy a sacharózy, které vstupují rychle do krve, a tělo je tak může rychle využít, dále obsahují aminokyseliny, minerály a vitaminy napomáhající obnově případně poškozené svalové tkáně, doplní potřebné látky ztracené pocením a námahou. Výborné je vypít tento nápoj nejdéle do 30 minut po zátěži. Zkuste a uvidíte, že vás druhý den nezabolí ani sval.
Pro ty, kdož namáhají své svaly kvůli přání většího objemu, bych doporučila bílkovinné koktejly pro výstavbu svalové hmoty (Gymline Big 90%, Later Proteins, Whey Protein). Důležité je ale silové cvičení (nemusí být jen v posilovně) a pravidelná konzumace - prý nejlépe před spaním.
Odkazy:
Nový komentář
Komentáře
Karnitin je v kategorii odbourávačů tuku jedním z nejpopulárnějších. Přestože jako látka je znám už téměř 100 let, stále se vědecký názor neustálil na tom, zda jde o vitamin či aminokyselinu. Ať již diskuse dopadne jakkoli, je známo, že karnitin zvyšuje využití kyslíku a tuku během cvičení. Klíčovým momentem je však intenzita cvičení. K tomu, aby byl karnitin účinný, je zapotřebí se příliš " nešetřit". Karnitin je samozřejmě i součástí běžně konzumované stravy, přičemž nejlepším zdrojem je maso (zejména hovězí a jehněčí). Náš organismus dokáže karnitin vyrobit z aminokyselin lysinu a metioninu, má-li jich k dispozici dostatek. Karnitin jako doplněk výživy existuje v L a D formě, využitelná je ale jen L forma. Pokud jde o cenu, je ve srovnání s ostatními doplňky spíše nižší, je však třeba při koupi dbát na kvalitu (ujistit se, že obsahuje jen L formu). Účinná denní dávka je 500mg karnitinu 2x denně. Karnitin je přínosný a bezrizikový odbourávač tuků. Pokud však zároveň nesnížíte přívod tuků stravou a nezvýšíte fyzickou aktivitu, je zbytečnou investicí.
takže podle mě, pokud člověk cvičí a nejí tuky (jak je u karnitinu doporučeno) měl by hubnout i bez něj, ne?
emma: L-karnitin neni podfuk, Emmo... Postuduj trochu...
Ma ale jen vyznam ve spojeni s velkou fyzickou namahou - jestli si nekdo mysli, ze to do sebe bude lejt a pritom se valet na gauci...
Brouku, dík - poptám se.
dyda: mslíš štítnou žlázu nebo slinivku?
L-Carnitin a podobně je většinou podfuk, ještě leda tak výrobky typu cukrblok, abys zahnala chuť na sladké (je-li to tvůj problém)
pokud jde o štítnou žlázu, primární je upravit její funkci, pak lze uvažovat o dietě.
pokud se ti tady o tom nechce psát, pošli mi vzkaz
Jaburkova: nejsem odborník, ale v podstatě by neměl vadit - jsou to přece jen minerály, vitamíny, cukry, které ztratíš aktivitou a pocením...
emma: a nemá to ten jojo efekt, že až se zase začnu živit normálně a nebudu cvičit, abych nepřibrala jednou tolik, co jsem shodila?
Emmo, dík, ale já měla na mysli spíš takovou tu kuchařku - ne nápoje s minerály, atd. To bych klukovi nedala
.
starosti, protože sní, co vidí. Miluje sladké a taky, že ho dost spořádá. A to asi není to nejlepší, jak nahrazovat vydanou energii.
" a kňourá, jak jej bolí ruce i nohy.
Mám s tím mým
Tréninky má denně, a to dost náročné. Večer jen leží na gauči jak "scíplá
Při vyšším fyzickém vypětí určitě potřebuje větší přísun vápníku, atd. A právě by mě zajímalo, co všechno potřebuje k růstu tak, aby tělo pubertálních sportovců nestrádalo a jak vše "normální" stravou nahradit.
Prosím redakci, jestli by o tomhle napsala článeček.
Dík.
Kelly: u dětí do 12 let používat sportovní výživu POUZE po konzultaci s lékařek na ten který výrobek. vzhledem k tomu, že produkty obsahují mnoho vitamínů, minerálů a bílkovin, a dětské tělo má jiné doporučené denní dávky, tak pozor!
dyda: když hubneš bez cvičení, jdou prvně do háje svaly pak tu, když zase přibereš, tak prvně tuk..to je ten jojo efekt, chce to hodně cvičit a jíst s rozmyslem...
cvičením nechci přibrat, ale zpevnit své tělo a protáhnout se z celodenního sezení v práci
Ráda bych přivítala článek zabývající se výživou dětí, které jsou ve vývinu a denně sportují.
A jsou i knihy, zabývající se touto problematikou, v prodeji?
(Určitě ano, ale já jsem na ně nenarazila - jestli někdo ví, dejte mi odkaz - dík.)
dyda: můžeš. když tvůj výdej bude menší než příjem
ze sportovní výživy můžeš úspěšně využívat proteinové tyčinky jako náhradu za jídlo (vždy si ale zjisti obsah tuku, cukru a kalorií).
jinak víc specifikuj svou otázku, prosím!