Dny se prodlužují, jaro klepe na dveře a mnozí z vás jistě vyrážejí na kole a někteří se třeba již připravují zkusit nějaký ten první cyklistický závod. Určitě vás proto bude zajímat, jak dodat svému tělu energii a tekutiny, jak ho zregenerovat. Tyto informace jsou ale užitečné i pro ty, kteří holdují i jinému silově vytrvalostnímu sportu, nejen cyklistice. Co tedy jíst a pít, abychom při sportovní zátěži tělu pomohli co nejlépe využít jeho sil, zbytečně ho nevyčerpávali a abychom byli druhý den schopni postavit se na nohy?

Základem jsou určitě tekutiny, a to především iontové nápoje (Enervit G, Ionogen, Mineral Drink, Reg-ge Drink). Ty se většinou prodávají v instantní formě a míchají se s vodou. A tady pozor: důsledně dodržujte dávkování uvedené výrobcem. Je totiž rozdíl, jestli výsledný nápoj bude koncentrovanější (hypertonický), řidší (hypotonický), anebo stejně koncentrovaný jako krevní plazma neboli isotonický. Při zátěži nám jde totiž o to, co nejméně namáhat trávicí systém, ale zároveň dostat do těla co nejrychleji potřebnou energii, minerály, vitaminy, tekutiny. Nápoje je nutné pít ještě před tím, než se dostaví pocit žízně, pocení nebo křeče. Hypotonické nápoje se doporučují pít před zátěží nebo během mírné zátěže, isotonické během větší zátěže a hypertonické po zátěži k obnově energie, doplnění vitaminů a minerálů. Výhodné jsou nápoje z fruktózy a maltodextrinu – takto složená energie se uvolňuje postupně a déle vydrží.

Ano, jsme u energie. Na našem trhu najdeme mnoho produktů dodávajících energii při sportování, ať už ve formě gelů (Carbosnack, Energy Gel, Enervitene, Power Gel), tyčinek (Energy Bar, Harvest, Power Sport) nebo tablet (AC Salts, Enervit GT). Zde je nejvíce důležité sledovat složení výrobků, a to zejména co se týče sacharidů. Výhodná je opět fruktóza v kombinaci s glukózou, sacharózou a maltodextriny. Správná kombinace jednoduchých a složitých cukrů udrží vaše tělo po dlouhou dobu v pohybu tak, jak bude postupně dodávaná energie. Neměly by chybět také aminokyseliny, stavební prvky bílkovin, které tělo potřebuje na obnovu vyčerpaných svalů. I energetické produkty bychom měli používat během celé zátěže (zejména té, která trvá déle než 3 hodiny nebo pokud jde o závod). Než vyjedete, snězte třeba nějakou tyčinku (obyčejná müsli tyčinka nebo tatranka vám sice rychle a krátkodobě dodají energii, ale potřebných minerálů nebo aminokyselin se od nich nedočkáte). Během sportování si dejte třeba energetický gel nebo tabletu (pokud budou obsahovat hořčík a draslík, ochrání vás před křečemi).

Po skončení cvičení nebo závodu nebo jakékoliv jiné dlouhodobější aktivity nezapomeňte na regeneraci. Většina regeneračních produktů je opět ve formě instantních nápojů (After Activity, R2 Sport). Dodají tělu ztracenou energii ve formě glukózy a sacharózy, které vstupují rychle do krve, a tělo je tak může rychle využít, dále obsahují aminokyseliny, minerály a vitaminy napomáhající obnově případně poškozené svalové tkáně, doplní potřebné látky ztracené pocením a námahou. Výborné je vypít tento nápoj nejdéle do 30 minut po zátěži. Zkuste a uvidíte, že vás druhý den nezabolí ani sval.

Pro ty, kdož namáhají své svaly kvůli přání většího objemu, bych doporučila bílkovinné koktejly pro výstavbu svalové hmoty (Gymline Big 90%, Later Proteins, Whey Protein). Důležité je ale silové cvičení (nemusí být jen v posilovně) a pravidelná konzumace - prý nejlépe před spaním.

Sportu zdar!!!

 

Odkazy:

www.enervit.cz

www.nutrend.cz

www.penco.cz

www.powerbar.cz  

Reklama