podprsenka

Freya active s plochou kosticí

Před deseti až patnácti lety nikdo o sportovních podprsenkách téměř nic nevěděl, pravděpodobně ani neexistovaly. Byla jsem tehdy na střední škole, ve třídě asi 30 holek, a jěště dnes si vzpomenu na tzv. doporučenou výbavu na tělocvik - bílé triko, tmavé tepláky, bílé ponožky a světlou obuv. Ani zmínka o podprsence. Měla jsem štěstí, má prsa byla dost malá a při sportu mi nijak zvláště nevadila. Moc jsem ale nechápala holky které se loudaly, pětistovku běhaly za 5 minut, a pořád si držely prsa.

A dnes? Změnilo se něco? Na trhu je spousta sportovních podprsenek a některé jsou velmi dobré, řekla bych až výborné. Je už sportovní podprsenka v povinné výbavě na tělocvik? Bohužel, jsem v tomto ohledu dost skeptická. Nedávno se mi dostala informace, že tělocvikářka na sportovním gymnáziu doporučuje „loudalkám s velkými prsy“ podprsenky dvě. Nebo i tři, pokud to nestačí...

Dvě podprsenky je samozřejmě nesmysl a nebudu popisovat jejich nevýhody.

Jak tedy vybrat správnou sportovní podprsenku?

Na začátek je dobré si uvědomit, co od sportovní podprsenky očekáváme a co nám může nabídnout.
Sportovní podprsenka je schopna odstranit nebo výrazně zmírnit bolest při sportu, která vzniká nadměrným namáhaním prsního vaziva. Jejím hlavním cílem je minimalizovat pohyb poprsí při sportovní aktivitě, což některé ženy uspokojí i z psychologického hlediska. Nikdo již nebude sledovat Vaše výrazně skákající poprsí. Nakonec je tu i nemálo důležitý estetický pohled; nošením sportovní podprsenky předcházíme striím a povislému poprsí.

Mnoho žen v touze za dokonalou postavou tráví hodiny na aerobiku, běháním, skákaním či cvičením na různých strojích. Bohužel většina z nich si ani neuvědomí, že pokud zapoměly na sportovní podprsenku, tak v honbě za dokonalou postavou si nenávratně ničí svá prsa. Je nesmysl se domnívat, že ženská prsa je možné zpevnit cvičením. Prsa jsou z většiny tvořena tukovou tkání zabelené do pokožky s omezenou elasticitou. Jejich krása je závislá na genetice ale i na péči, včetně správné sportovní podprsenky.

Co umí dobrá sportovní podprsenka?

1. Snižuje pohyb poprsí

2. Zmenšuje zátěž prsou při nárazech

3. Výrazně snižuje riziko poškození prsního vaziva

4. Výrazně snižuje riziko povislých ňader

5. Zmírňuje bolesti zad, šíje a ramen

6. Snižuje riziko odřenin, zapařenin a strií

Sportovní podprsenky se dělí na dvě hlavní skupiny - kompresní a nekompresní.
Zjednodušeně lze říci, že kompresní podprsenky zamezí pohybu poprsí tím, že přitlačí prsa k tělu. Obvykle nemají kostice a připomínají krátké sportovní tílko z pevnějšího materiálu. Jsou vhodné pro dámy s menším poprsím. Dámy se středně velkým poprsím je můžou nosit na nízkonárazové sporty, jako je například joga, pilates. Přitlačením prsou k tělu však nelze plnohodnotně blokovat pohyb do stran a pohyb shora dolů. Obvykle jsou číslovány velikostí S, M, L.

.podprsenka

kompresní typ sportovní podprsenky

Druhý, nekompresní typ je vhodný pro všechny dámy, které mají vysoké požadavky na zamezení pohybu poprsí. Tento typ sportovních podprsenek má ušité pevné košíčky (můžou být s kosticí nebo bez). Při správném oblečení podprsenky Vám košíčky blokují pohyb poprsí do všech stran. Podprsenky jsou výborné i pro vysokonárazové sporty, jako je aerobic, jízda na koni, běh a taky pro ženy se středním až velkým poprsím. Číslují se stejně jako běžné podprsenky 75F, 75FF, 75G a Freya active se vyrábí až do anglické velikosti košíčku H při obvodech 60-90.podprsenka

nekompresní typ sportovní podprsenky

Pokud máte vybranou sportovní podprsenku a chcete se ujistit, že je ta pravá pro vás, nebo o ní jenom uvažujete, doporučuji zvážit tyto kritéria:

  • Na jaký sport ji budu nosit? Jak moc tento sport zatěžuje má prsa? Je velký rozdíl mezi jógou a běháním.
  • Jak velká jsou moje prsa? Malé, střední, velké nebo hodně velké? Pohybují se prsa při sportu moc? Vyrábí se v mé velikosti vybraná sportovní podprsenka? Nebojte se hledat, dobré firmy vyrábí kvalitní sportovní podprsenky i pro nadměrné velikosti.
  • Jsou na podprsence použité nové technologické materiály? Sportovní podprsenky z materiálu Coolmax výborně odvádí vlhkost od těla, jsou vzdušné a schnou 5x rychleji než bavlna. Materiál Polygienne je antibakteriální, obsahuje molekuly stříbra, které nedovolí vznikat pachům.
  • Je pevná? Nenatáhne se moc po prvním praní? Pozor, ne všechny nové technické materiály jsou dostatečně pevné pro sportovní podprsenky. Košíčky ale i obvod u sportovní podprsenky by měl pružit jen minimálně.
  • Jaké je zpracování podprsenky? Šití musí být kvalitní, švy zapracované, střih se nesmí kroutit. Obvykle jsou ramínka měkce polstrovaná. Kostice musí být dobře zapracována, aby nehrozilo riziko poranění. V případě, že budete kupovat sportovní podprsenky s kosticí, doporučuji koupit s kosticí měkkou a plochou.
  • Je možné si ji vyzkoušet? Nestyďte se v kabince nebo na prodejně simulovat pohyb, běhat a skákat. O funkčnosti podprsenky si musíte být jistá již před její koupí. Musí dostatečně blokovat pohyb poprsí ale také být pohodlná, umožnit plnohodnotný pohyb rukou. Personál by měl být dostatečně zkušený a dobře Vám poradit.
  • Závěrem můžete samozřejmě posoudit i estetickou stránku. Barvy, střih klasický nebo na zádech do kříže tzv. Racer back. Doladit se sportovními tangami či šortkami. Podzimní novinkou od Freya active bude triko se sportovní všitou podprsenkou pro ještě větší pohodlí.

braexpert

Dana Jirásková
www.braexpert.cz

Reklama