Je to vlastně jednoduché jako facka: základní vrstva (dotýkající se vaší pokožky) řídí vlhkost, střední vrstva nebo také tzv. izolační vrstva, chrání před chladem, vnější vrstva neboli plášť vás ochrání před větrem a deštěm. To jsou tři základní „slupky“, které by měly chránit vaše tělo během sportovního výkonu v chladných měsících. A věřte, že pokud zvolíte dobře, budete lehké, volné a zahřáté přesně tak, jak to má být!

„Sportovní oblečení musí správně fungovat od pokožky směrem ven. Z tohoto důvodu vytváříme naše oblečení od vnitřní strany (nejblíže k pokožce) k vnější. Nejvýznamnější inovací za posledních 60 let průkopnické práce je 3-vrstvý princip, který vyvinulo právě ODLO. Každá vrstva má svou funkci, takže místo aby vás okolní podmínky omezovaly, můžete se prostředí jednoduše přizpůsobit přidáním nebo odejmutím vrstev," vysvětluje Marek Novotný, zástupce značky Odlo.

Zapomeňte tedy na to, že si obléknete bavlněné tílko, triko s dlouhým rukávem a fleecovou mikinu. V takovém outfitu byste se z běhání vrátily mokré a během chviličky byste prochladly. Takže ne ne, a naopak takhle ano!

První vrstva

Této vrstvě se také říká transportní a má za úkol optimální tepelný komfort a suché tělo. Nejčastěji se vyrábí z umělých materiálů, které snadno a lépe odvádějí pot pryč. První vrstva je také vytvořena tak, aby mezi kůží a látkou vytvářela maličkaté mezery, v nichž se zadržuje vzduch, který chrání tělo před zimou.

Druhá vrstva

Jak bylo napsáno výše, tato vrstva izoluje od zimy. Tímto kouskem oblečení se nejčastěji rozumí lehká funkční mikina a velmi často vám tyto dvě „slupky“ budou stačit až do teplot klesajících k 8 – 10°C.

Třetí vrstva

Tato vrstva – bunda chrání sportovce před větrem, deštěm a chladem. Vždy by měla být lehčí, ale vzhledem k nestálému počasí, je vhodné mít doma alespoň bundy dvě. Takovou, která nebude vážit skoro „ani deko“ a pak tu, co vás zahřeje, když bude venku třeskutá zima. Bunda by vždy měla být nepromokavá.

Tato ochrana je zaručena díky optimální kombinaci materiálů, krejčovského umění a propracování do sebemenšího detailu. Aby vrstvení správně fungovalo, je třeba volit vhodné materiály podle toho, jaká je venkovní teplota a zda budete provozovat frekvenční nebo nefrekvenční aktivity,“  popisuje fungování třívrstvého principu Marek Novotný.

Také si přečtěte:

Reklama