Pokud nejste spokojena s nějakým tím kilem navíc a veškerá vaše denní aktivita spočívá v chůzi na nejbližší zastávku autobusu či tramvaje, nelenošte a snažte se svůj každodenní rytmus pozměnit.

Rozhodla jste se zhubnout – ale jak začít? Nedržte žádné bláznivé diety, které vám trvalý úbytek váhy stejně většinou nezajistí a na začátek jen pozměňte skladbu stravy – především snížením příjmu tučných a sladkých jídel. A to nejdůležitější – začněte se hýbat!!

Váš energetický příjem by měl být menší než výdej, takže si zpočátku dvakrát týdně a později alespoň třikrát v týdnu naplánujte nějakou aktivitu, u které budete nepřetržitě v pohybu nejméně 30-60 min (až přibližně po 30 minutách se totiž začínají v těle spalovat tuky).
Protože si tělo velmi rychle zvyká na jeden druh zátěže, je nutné střídat různé druhy aktivit. Není tedy zrovna nejlepší věnovat se např. pouze cyklistice nebo aerobiku – chce to střídat! (Ve fitnesscentrech proto navštěvujte rozmanité druhy cvičení – Dance aerobik, P-class, Taebo, Body-styling, Kick box aerobik, Interval aerobik….)

A jaký druh pohybu zvolit? Máme pro vás pár tipů! Přibližné hodnoty spálených kJ platí pro sportovní aktivitu trvající 1 hodinu u osoby, která váží 60 kg.

Běh - 2300 kJ/hod. Sice mnohé z nás nebaví, ale co se týče odbourávání tuku, je jednou z nejúčinnějších aktivit. Tempo běhu můžete měnit a ze začátku ho střídat s rychlou chůzí. Snažte se první minuty běžet po rovném povrchu, spíše v pomalejším tempu a obtížnější terén zvolte až v době, kdy budete mít prohřáté svaly. Úplně se snažte vyhýbat běhu po asfaltu či betonu. Při běhu dochází k nárazům a otřesům, proto si pořiďte vhodnou obuv, ve které bude vaše noha zpevněná a odpružená.

Aerobik přibližně 1300 kJ/ hod (velmi záleží na druhu lekce!). Čím je intenzita cvičení vyšší, tím spalujeme více kalorií. Intenzitu cvičení můžeme zvýšit jednak rychlejší hudbou (ale nezapomínejme, že ve vyšším tempu poté musíme vydržet celou cvičební lekci), účinnější je však přidání práce paží (pohyby je nutno provádět poctivě, nemyslíme tím „plácání do vzduchu“ ) nebo přidání zátěže (např. činek – ale za současného snížení tempa cvičení). Na tomto principu jsou založeny intervalové typy hodin aerobiku (Ae-class, interval Ae), kde se střídá aerobní část s posilovací. Nebojte se a vyzkoušejte 90 minutovou lekci cvičení, kde se vyváženě kombinuje choreografická část s posilovací. Dobrým „spalovacím tréninkem“ jsou také hodiny tae-ba či kick box aerobiku. U všech lekcí je ale velmi důležité, aby byly dobře vedeny. Zatěžována by měla být rovnoměrně horní i dolní část těla, instruktor by vám měl stále zdůrazňovat správnou techniku cvičení a na závěr věnovat pozornost i strečinku. Pamatujte, že při lekcích aerobiku není nutné příliš poskakovat - při dostatečném tempu a správném provedení se při choreografii s minimem poskoků zapotíte a zadýcháte až až !

Jízda na kole asi 1350 kJ/hod (záleží na terénu, kudy pojedete) Vyzkoušejte tuto zábavnou aktivitu a také perfektní kardiovaskulární trénink, při kterém budete zaručeně hubnout (zvláště pokud zvolíte terén alespoň s mírnými kopci ). Pro shazování kil není sice jízda na kole tak účinná jako běh, ale zato máte jistotu, že se vám tolik neničí kolenní vazy a šlachy. V zimních měsících zajděte do fitka na spinning, kde se po celou lekci určitě ani na chviličku nezastavíte a nebudete stačit otírat pot z čela. Rotoped si můžete pořídit také domů a šlapat při sledování televize – ale ruku na srdce – vydržíte šlapat ve vysokém tempu alespoň 40 minut?

Posilování. Chození do posilovny je důležité pro rovnoměrné zpevňování svalů a formování postavy. Abychom byly štíhlé, musíme se snažit přeměnit tukovou tkáň na svalovou, proto bychom neměly posilování zavrhovat – naopak cíleně kombinovat aerobní aktivity právě s návštěvou posilovny, kde vám vyškolený trenér pomůže sestavit tréninkový plán ideální přímo pro vás.

Nikdy nezapomínejte, že každá sportovní aktivita přináší kromě spalování tuků především odreagování a dobrou zábavu. Proto si vyberte takový druh pohybu, který vás zaujme tak, že úplně zapomenete na počítání kalorií …

Připravily:  instruktorky aerobiku

Převzato z www.aerobics.cz