Myslíte, že na vodě v domácnosti nelze ušetřit?
Mýlíte se. Průměrná rodina může ročně uspořit tisíce korun. Stačí, když v každodenním životě bude dodržovat několik drobných pravidel.

Podle statistik se 70 procent vody v domácnosti spotřebuje v koupelně a na toaletě. Ve světle tohoto faktu není obtížné si představit, jakým způsobem vodu uspořit.

 

Čištění zubů

Čtyřčlenná rodina respektující zdravotní příručky si čistí zuby dvakrát denně po dobu dvou minut. Pokud po celou dobu čištění necháte puštěnou vodu, proplýtváte více než 35 m3 vody

 

Na toaletě

Podobné počty fungují i na toaletě.
Pokud přijmete fakt, že každý člověk do této místnůstky zabrousí čtyřikrát denně a spláchne celý obsah devítilitrové nádržky, proteče ročně do kanálu více než 52 m3 pitné vody. Přitom by stačilo vyměnit vnitřní systém za dvojtlačítkový, umožňující velké a malé spláchnutí. Tento systém koupíte v každých instalatérských potřebách

 

Špatný zrak, lenost nebo neochota rychle řešit vzniklé závady mohou být příčinou účtů za vodu, kde se už nepočítají koruny navíc, ale hraje se o tisícikoruny. Pokud zjistíte, že váš klozet protéká, nečekejte s objednáním instalatéra (nebo manžela) k opravě. Není totiž výjimkou situace, kdy za jedinou minutu proteče netěsným systémem litr vody.

Kupte si pákovou baterii
Páková baterie podle statistik ušetří v domácnosti až 40 procent vody, další peníze zůstanou v rodinné kase i díky tomu, že tento typ směšování urychluje a usnadňuje míchání teplé a studené vody, takže se ušetří i za ohřev vody.
Podle výpočtů Energy Centre z Českých Budějovic se pouhou výměnou "klasické" baterie za pákovou u tříčlenné rodiny s běžným provozem ušetří téměř čtyři koruny denně, což znamená, že návratnost za baterii v ceně 2 300 korun je necelé dva roky.

 

Sprcha místo vany

Moderní velkoprostorová vana se naplní 160 litry vody, zatímco k dostatečnému osprchování postačí i méně než padesát. Na jediném sprchování tak lze ušetřit kolem 110 litrů vody, což znamená s připočtením nákladů na ohřev (ne)spotřebované vody kolem sedmi korun. Kdo si vynásobí tento údaj počtem členů své domácnosti a četností koupání v rodině, dojde k číslům končícím minimálně třemi nulami.
Minimálně dalších 30 procent úspory vody se nabízí použitím sprchových hlavic nabízejících omezení průtoku vody.

 

Jak tedy efektivně ušetřit vodu

* při koupi myčky a pračky se neorientujte jen podle nejnižší ceny, ale investujte do  úspornějších modelů (u myčky pod 15 l, u pračky pod 50 l na cyklus)

* pořiďte si klozet se stop tlačítkem nebo dvojtlačítkovým splachováním

* dejte přednost sprše před vanou

* používejte baterie a sprchové hlavice s perlátory

* při čištění zubů nenechte vodu stále téct

* jakoukoliv závadu na baterii nebo nádržce toalety nechte ihned opravit

 

 

Zdroj: Marek Burza, Living