Tak to je Zuzana Kalátová, sportovní redaktorka České televize, editorka a PR manažerka společnosti Xzone Media, která vydává časopis extrémních sportů Xstream. A také šéfredaktorka lifestylového magazínu pro ženy Chocolate. Specializuje se na sportovní akce, hlavně na rozhovory s osobnostmi extrémních sportů, motoristických sportů a surfingu. Zájmy? Hlavně sport, muzika, cestování, móda, zajímavé knížky, auta a především lidi!

Vystudovala na střední škole marketing a jazyky a v Praze publicistiku se specializací na politologii. 

Od roku 2002 spolupracuje s Redakcí sportu ČT jako sportovní redaktorka.

 

Nahlédnout do zákulisí televizní obrazovky je jistě lákavé, protože ne každému se poštěstí se na vysílání nejen podílet, ale dostat se i před kameru. Jak vypadá taková příprava sportovního zpravodajství a nejen to, jsem se zeptala Zuzany Kalátové.

 

Co příjemného a co nepříjemného vám dala práce před kamerou?

Začnu z druhého konce. Pokud mám ranní vysílání v Dobrém ránu, tak hodně časné vstávání. Být na nohou od čtyř hodin a hned „jet na plné obrátky“ není zrovna můj sen, ale přežít se to dá. Na druhou stranu je práce pře kamerou zejména pro ženskou příjemná, protože se o vás starají vizážistky a stylistky. A řekněme si po pravdě, to ženské duši dělá dobře. Moderování ani neberu jako něco, co by mě zvlášť obohacovalo. Je to práce, kterou mám ráda, a jen pevně doufám, že těm, kteří mě občas sledují, nezkazím den hned ráno. Vysílám-li na zpravodajském programu ČT24, tak naopak doufám, že divákům přání dobré noci opravdu noc trochu zpříjemní.     

 

Zprávy si připravujete sami. Jakým způsobem vybíráte to nejzajímavější?

V Česku jsou sporty, které patří mezi nejoblíbenější, tedy hokej a fotbal. Ovšem skladba zpráv je věcí složitější. Pokud to hodně zobecním, zajímáme se prioritně o zajímavé dění na českých sportovištích a kvalitní výsledky našich sportovců. Pak přicházejí na řadu – pokud se dějí – světové či evropské šampionáty, poháry, zahraniční soutěže… Jednoduše řečeno, první je to nejdůležitější. Důležitá je také stopáž, tedy čas, který je zprávám ve vysílání vyhrazen. Proces přípravy je samozřejmě hodně pracný a má své zákonitosti, ale vysvětlit je v jedné odpovědi opravdu nelze.   

 

V kolik hodin ráno musíte vstávat, pokud jste v Dobrém ránu? A jak vůbec vypadá takový váš den?

Jak už jsem řekla, pokud mám vysílání ráno, musím tělo přemluvit k pohybu po čtvrté, abych se na Kavčí hory dostala kolem páté a měla čas na přípravu zpráv i sebe. Mám smůlu v tom, že jsem ženská, a v maskérně tak strávím víc času než páni kluci. Ráno bych si opravdu přála být chlap, a spát tudíž o půl hodiny déle. V dobrém ránu je sport každých 30 minut od 6:00 do 8:30. Pak ale musím věnovat pozornost přípravě dalším relacím až po polední zprávy. Takže v televizi jsem vlastně od 5:00 do 12:30.  Pak se musím věnovat dalším povinnostem  - psaní článků pro Chocolate.cz nebo dodělání článků pro Xstream. A samozřejmě nesmím zapomenout na posilovnu -  cvičení je jediná relaxace, u které si opravdu odpočinu a vyčistím hlavu. Pak se nějak z posledních sil přesunu domů a usnu. 

 

Na která zajímavá místa vás práce přivedla?

Těch už bylo! Zajímavých míst je moc a všude najdete skvělé lidi. Nejsem moc náročná v tom, že bych nutně potřebovala cestovat do míst tisíce kilometrů daleko. Spíš mi jde o akce. Jeden sen se mi například splnil při Velké ceně Maďarska formule 1. Další přání jsem si splnila 4 km nad zemí seskokem padákem. Miluju vodu a potápění – takže zajímavé věci objevuji i pod mořskou hladinou. Jak říkám, úžasných míst je hodně. Stačí je pouze hledat. A to mě na tom asi baví nejvíc.  

 

Které sporty jsou vám nejbližší?

Mám ráda sporty, které člověku zvedají hladinu adrenalinu. Takže rychlý motorismus a zejména F1, výšky všeho druhu, vodní sporty… Ale jelikož tohle jsou především náhodné zábavy, nejvíc času trávím v posilovně. Mám geny po taťkovi a čím jsem starší, tím víc potřebuju sport, abych si vyčistila hlavu. 

 

A teď čistě mezi námi ženami. Předpokládám, že je příjemné nechat se před vysíláním ještě více zkrásnět v maskérně. Máte šanci mluvit do práce maskérek, sama ovlivňovat, co máte na sobě a jak jste nalíčena?

Už jsem to naťukla. V běžném životě byste mě ani nepoznali. Mám doma sice dost dekorativní kosmetiky, ale v poslední době ji moc nepoužívám. Je to právě tím, že si make-upu užívám až až v televizi. Maskérkám ani stylistkám do práce moc nemluvím a nutno dodat, že to ani moc nejde. Samozřejmě, když mi nějaký kousek naprosto nesedí, tak se ozvu. Ale přece jen už tu práci nějaký pátek dělám, takže děvčata ví, co mi dát a co ne.

 

A co nějaký ten trapas před kamerou nebo chvíle, při níž jste se pěkně zapotila?

Na trapas si teď rychle nevzpomínám  - samozřejmě, že se taky někdy přeřeknu. Ale kolegové jsou pěkná kvítka a rádi dělají vtípky. V čele těchto vtipálků hrdě stojí Pavel Karas. Sice vytváří na obrazovce dojem, že je to usedlý škrobený pán, ale kdyby se mohl živit škádlením, pošťuchováním a rozesmíváním všech okolo, tak by byl nejšťastnější člověk na světě. To pak mam co dělat, abych smíchy nevyprskla přímo ve studiu během vysílaní. Ale naštěstí dokážu celkem dobře udržet kamennou tvář. Jenže se bojím té chvíle, až to zkrátka nepůjde a já se rozesměju třeba ve chvíli, kdy budu divákům říkat, ze jsem prohráli finále MS. To pak bude vypadat dost divně...   

 

 

Reklama