Stačí, když budu cvičit jen 20 – 30 minut? Bude to mít nějaký efekt?

Ano, ale důležité je, abyste si tento typ rychlého cvičení nenaplánovaly jen na jeden den v týdnu. Naopak si klidně svou sestavu doma nebo ve fitku zacvičte klidně 4x – 5x týdně. Teprve pak můžete na svém těle cítit nějaké výsledky.
A pozor, jde to samozřejmě ruku v ruce s kvalitní a vyváženou stravou.
Více o „fofr“ cvičení si přečtěte zde
5a6f1d40a2969obrazek.png

Zhubnu, když budu chodit na jógu?

5a6f2071e3479obrazek.pngPokud se k tomu i dobře stravujete, pak ano. Ale nesmíte docházet na lekce jin jógy nebo ty, co jsou opravdu pomalé a meditační. Řeč je o lekcích power, hatha nebo ashtanga jógy. Tyto typy jsou rychlé, dynamické, a kromě důkladného protažení celého těla se zaměřují také na posílení a formování. Jógu cvičte minimálně dvakrát týdně.

Trápí mě tlusté břicho. Mohu své cvičení zaměřit jen na tuto oblast?

Nic jako lokální hubnutí neexistuje. Pamatujte si, že cvičením břicha nezhubnete tuk na břiše. Vždy cvičte celé tělo. Teprve pak docílíte vysněného výsledku.

Fungují opravdu čaje, korzety, legíny nebo různé pilulky na hubnutí?

Ne. Nic takového opravdu neexistuje a nevyplatí se za ně utrácet nemalé peníze. Nejlepším spalovačem je pohyb samotný, čaje pijte klidně detoxikační nebo čistící, ale za ostatní hubnoucí zázraky nemá cenu peníze dávat.

Má smysl platit si trenéra? Nestačí, když si budu ve fitku cvičit podle svého?

Jste-li sportovec začátečník a se cvičením ve fitku nemáte zkušenosti, rozhodně se do trenéra vyplatí investovat. Alespoň na jednu úvodní hodinu. Nejen, že tak předejdete možným úrazům, ale také získáte cenné rady a tipy, jak cvičit, co by pro vás bylo vhodné, jak dýchat apod.
Více o cvičení s trenérem zde
5a6f1e134ab40obrazek.png

Jak často má vlastně člověk jíst? Každý říká něco jiného...

Otázka stravování je velmi individuální. Nejčastěji se doporučuje jíst 5x denně a dopřát tělu důkladnou snídani. Každý ale jídlo vnímáme jinak. Co si budeme povídat, jíst jednou denně není dobře a tělo vám to časem vrátí. Je-li vám ale komfortnější jíst třikrát denně, za to dobře a kvalitně, a nepociťujete hlad, vydejte se touto cestou.
Zapomeňte na rady, že by se nemělo jíst po páté hodině a podobné. Poslouchejte své tělo, snažte se, aby každé vaše jídlo bylo vyvážené, měly jste dostatek bílkovin, jezte ovoce a zeleninu, je to nejpřirozenější způsob, jak do svého těla dostat vitamíny a další prospěšné látky. Večer se zkuste vyhýbat sacharidům, nenechte své tělo hladovět, ale čím 5a6f20dbbdb43obrazek.pngméně čuňáren do něj vpravíte, tím lépe.

Internet je plný výzev. Bude mít nějaký efekt, když budu třeba měsíc každý den dělat prkno?

Dělat celý měsíc do zblbnutí jen jeden cvik není příliš rozumné. Pokud cvičíte pravidelně, klidně si na závěr minutové prkno udělejte, ale důležité je, aby se tělo hýbalo a mělo pohyb vyvážený na všechny partie.

Vadí, když se člověk před cvičením nají?

Nevadí. Naopak. Chcete-li hubnout, je důležité jíst, jen si pohlídejte, aby poslední jídlo bylo nejpozději hodinu před cvičením, abyste nezatížila trávicí systém a spalovala energii ze zásobních forem – z tukové tkáně. Ale pozor na to, co budete jíst. Pokud si dáte energeticky bohatší jídlo, dojde ke zvýšenému průtoku krve do trávicího traktu, čímž se snižuje množství krve dodávané do svalů, a tím se sníží účinnost cvičení během této doby.
Více o tom, co jíst před a po sportu si přečtěte tady a tady.

Záleží u sportu na pravidelnosti?

Velmi. Pokud tedy chcete, aby bylo vaše tělo zdravé a vitální, a hlavně, abyste viděly výsledek. To samozřejmě neznamená, že máte cvičit sedm dní v týdnu, minimálně ale tři nebo čtyři dny by byly vhodné. Pak vás po dlouhém výpadku nebude bolet celé tělo a předejdete možným úrazům. Zkrátka udělejte ze sportu svůj životní styl.

Stačí dělat jen kardio?

Chcete-li shodit nějaké to kilo, tak ano. Mnohem lepší cestou je kombinace kardia a posilování, díky čemuž docílíte krásného, zpevněného a tvarovaného těla, navíc zlepšíte celkové držení i fyzičku a předejdete bolesti zad.
5a6f20163104bobrazek.png

Jakou dietu považujete za tu nejlepší?

Žádnou. Diety mívají jojo efekt a z dlouhodobého hlediska nemívají účinek. Chcete-li změnu, upravte si jídelníček tak, aby byl stále vyvážený, přesto v něm omezíte konkrétní potravinu (lepek, mléko, cukr...).

Jak by se měla žena hýbat ve dvaceti a pak třeba ve čtyřiceti?

Ve dvaceti je člověk je vrcholné formě a měl by sportovat pravidelně. Organismus si to totiž bude pamatovat a v budoucnu aktivní život ocení. Vybírejte sport podle toho, co vás baví, jakou byste rády postavu a u čeho víte, že vydržíte.
Čtyřicátý rok může být pro mnoho žen zlomovým. Tělo už nemusí být v tak skvělé kondici nejen kvůli např. sedavému zaměstnání, ale také vlivem porodu. Jestliže je vám cvičení cizí, začnou ochabovat svaly, a to i viditelně. Proto je potřeba začít pomalu s aktivním životem. Ideálně s jógou, pilates nebo jiným mírnějším cvičením. V tomto věku byste se měly zaměřit na důkladné posilování pánevního dna a středu těla.
Pokud je ale cvičení vaším koníčkem, vesele v něm pokračujte dál. Jen více poslouchejte své tělo a nepřetěžujte ho více, než je zdrávo.

Také si přečtěte:

Reklama