První trimestr vám nakáže zvolnit
obrazek.png


Tři měsíce na počátku těhotenství bývají obvykle náročnější. Budoucí maminka se cítí unavená a možná také nechápe, kdo vymyslel pojem ranní nevolnosti, když jí je špatně celý den. Proto první trimestr pohybovým aktivitám zrovna moc nenahrává. 

Pokud jste byla zvyklá cvičit před těhotenstvím, nemáte žádné zdravotní potíže a cítíte se fit, klidně cvičte dál. Rozhodně se ale nepřepínejte a dávejte pozor, jak cvičíte. Tabu by mělo být jakékoliv cvičení s prudkými nárazy. Přihlašte se raději na těhotenskou jógu, která je jemná, ale přesto vám protáhne tělo a naučí správně dýchat.

Druhý trimestr si užijte
 
Není to sice pravidlo, ale ve druhém trimestru obvykle ustoupí únava i těhotenské nevolnosti. Mnohé ženy si v tomto i pozdějším trimestru chválí plavání, které je uvolňující a zároveň se při něm zapojuje spousta svalů. Někteří odborníci ovšem pobyt ve veřejných bazénech považují za ošemetný, a to z důvodu možné infekční nákazy.

Třetí trimestr ve znamení bříška
5d2456944e3bfobrazek.png


V posledním trimestru je pohyb ztížený rostoucím bříškem. Rozhodně se v tomto období (stejně jako v předešlém) vyhněte sportu, u kterého hrozí pád. Například lyžování nechte na jinou zimní sezonu. 

Trápí-li vás tvrdnutí bříška, řešte ho vždy se svým lékařem. Nesprávný pohyb by mohl situaci ještě zhoršit. Jen odborník vám v tomto případě dokáže poradit, co dělat a co ne.

Pozor na posilování pánevního dna

Pánevní dno bude při porodu hrát velkou roli, proto si v těhotenství zaslouží pozornost. Nicméně některé rady jsou zastaralé a není dobré se jimi řídit. Například se raději vyhněte tzv. Kegelovým cvikům, které svaly posilují. Pánevní dno totiž má být pružné, nikoli pevné jako ocel. Pokud se ke cvičení chcete inspirovat na YouTube, kde je na toto téma spousta videí, raději se poraďte s fyzioterapeutem. 

Čtěte také:

Reklama