64d39132ceed8obrazek.png

Na Liptově se podařilo spojit sportovní zážitek s poznáním historie. Nová cyklotrasa odhaluje tajemství zatopených liptovských vesnic. Pohled na kostel Panny Marie na okraji přehrady Liptovská Mara a hory v pozadí. To je ikonický záběr Liptova v létě i v zimě. Díky nové tematické cyklostezce její návštěvníci pochopí, co všechno předcházelo tomu, co nyní vidí. "Přehrada Liptovská Mara v minulém století definitivně změnila tvář našeho regionu, nepřetržitě osídleného od doby kamenné. Prostřednictvím nové tematické cyklotrasy "Po stopách zatopených obcí" odhalujeme našim návštěvníkům mnoho zajímavostí. Díky dřevěné rozhledně Kyseľovec, kterou jsme vybudovali v kopci nad Liptovskou Marou, nabízíme cyklistům také místo k odpočinku a úchvatné výhledy," řekl Ján Blcháč, předseda představenstva Oblastní organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV. V Liptově mají více než 100 dřevěných prvků ve stejném designu - přístřešky, posezení, mapy, informační tabule, stojany na kola.

64d391d3a141eblobid0.png

"Naše nová trasa je dlouhá přibližně 14 kilometrů, kvůli několika stoupáním ji doporučujeme zkušenějším cyklistům nebo cyklistům na elektrokolech. Na trase jsme instalovali 10 informačních tabulí s informacemi o vodárně a historii oblasti. Součástí je také komplexní obnova okolí Marského kostelíka, v rámci které jsme upravili veřejné prostranství, vyměnili informační tabuli, doplnili dva stojany na kola, informační pult s informacemi o památce, instalovali čtyři nové dřevěné lavičky a prvky zabraňující vjezdu vozidel do těsné blízkosti této národní kulturní památky," uvedl Andrej Medla, cyklokoordinátor Oblastní organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV. Do budoucna plánují liptovští i další rozšíření trasy.

Přehrada ovlivnila život v Liptově v mnoha směrech. Vyřešila problémy s pravidelnými povodněmi, ale od ukončení výstavby v roce 1950 až do spuštění v roce 1976 také od základu změnila život celého Liptova, zejména život lidí ze zatopených vesnic a jejich potomků.

"Až 13 liptovských obcí skončilo pod vodou, pouze jednu z nich, Liptovskou Sielnici, se podařilo po těžkém boji s úřady a arogancí tehdejších úřadů obnovit. Nová Liptovská Sielnica byla slavnostně otevřena v srpnu 1977 u příležitosti 30. výročí Slovenského národního povstání," doplnila Darina Bartková, ředitelka Regionální organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV. Mezi zatopenými obcemi byly Čemice, Ráztoky, na jejichž území před 20 lety vyrostl aquapark Tatralandia, obec Parižovce, jejíž gotický zámeček ze 14. století byl postaven v obci LIPTOVÁ, a Parižovce. Zádiel, Nežitovce, Sestrč, Liptovská Mara, která dala jméno přehradě a až do 16. století hrála roli světského a církevního centra Liptova. Část kostela se zachovala na okraji přehrady a jeho kopii si můžete prohlédnout v Muzeu liptovské vesnice v Pribylině. Jako kuriozitu lze uvést, že v Liptovské Maře byl upálením na hranici vedle kostela zpečetěn osud snad nejznámějšího středověkého padělatele královských darovacích listin Jana Literáta z Madočan. Jeho proces zaměstnal všechny stupně tehdejší soudní moci. Mezi vyhledávané voraře patřili také námořníci. Na vorech převáželi zboží až k Dunaji. Další z vesnic byla Paludza, rodiště iniciátora a spoluzakladatele slovenského obrozeneckého divadla v Liptovském Mikuláši Gašpara Fejérpataky – Belopotockého či herce Adama Matejky, který si zahrál například ve filmech Obchod na korze, Nevera po slovensky, Sváko Ragan nebo Pacho, hybský zbojník. K zaplaveným obcím patřila i obec Dechtáre, Vrbie a Demčiny, ale také obec Sokolče. Ta měla bohatou a úspěšnou sportovní minulost. Je totiž rodištěm Stanislava Guotha, který byl pod jménem Stan Mikita světoznámým kanadským hokejistou a členem Síně slávy NHL. Narodil se tu i Ján Staršie – úspešný československý reprezentant v ledním hokeji a následně i trenér československé hokejové reprezentace.

Fakta o nádrži Liptovská Mara: Plocha povodí je 1481,9 km2, maximální výška hráze je 45 m a její délka v koruně 1225 m, maximální provozní/retenční hladina je 564,89/565,69 Bpv, zatopená plocha nádrže je 21,6 km2 a celkový objem nádrže je 361,9 mil. m3. Celkový instalovaný výkon elektrárny je 198 MW.

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Hostům ubytovaným na Liptově se bude hodit pojištění při jízdě na kole. Pojištění horské služby s nabitým pobytovým balíčkem s kartou Liptov Region Card platí pro hosty, kteří se v regionu zdrží od 2 nocí v období od 1. července do 30. září 2023.

Regionální organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV financovala tematickou cyklotrasu také z dotace Ministerstva dopravy Slovenské republiky ve výši 12 000,- EUR. Ta zahrnovala výrobu a instalaci navigačních prvků, naučných a mapových panelů, zpracování projektu a návrh manuálu. Součástí trasy je však i řada prvků cyklistického mobiliáře a drobné architektury odpočívadel a informačních bodů, které byly vybudovány v minulých letech v rámci dalších aktivit v souvislosti s rozvojem produktové řady Cykloregion Liptov a rovněž spolufinancovány z dotace Ministerstva dopravy SR. Regionální organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV děkuje za spolupráci také partnerům: Liptovskému muzeu, Slovenské vodohospodářské společnosti, hotelovému komplexu Gréta, obci Vlachy a Bobrovník, Římskokatolické farnosti Liptovský Trnovec a Prosiek, Marině Liptov.
64d3915fa8c0bobrazek.png

Reklama