Nepřepálit začátek
Každý sport má svá pravidla, která je třeba dodržovat, aby docházelo k udržení glykémie v normě a prevenci hypoglykémie. Tělo si musí postupně zvyknout na nečekanou nadprodukci inzulinu. Záleží také, která část těla je nejvíce namáhaná. Obyčejně se totiž (v klidu) inzulin nejrychleji vstřebává z břicha a rukou a nejpomaleji ze stehen. Jenže když běžíte nebo jedete na kole, místem nejrychlejšího vstřebávání je naopak stehno. Vliv má také intenzita a délka pohybu. I proto je u diabetiků vhodné konzultovat zpočátku pohybovou aktivitu s odborníkem.

630df0fd09367obrazek.png

Pár tipů do začátku, abyste se sportem dříve neskončili, než vůbec pořádně začnete

  • I při sportu je potřeba mít přehled o svých hodnotách. Praktickým pomocníkem může být například systém pro okamžité monitorování glukózy Freestyle Libre (Senzor), který se aplikuje na zadní stranu horní části paže. Výhodou je, že při měření senzorem není třeba provádět nepříjemný vpich do prstu. Pro zjištění aktuální glykémie stačí pouze přiložit čtečku k senzoru, hodnoty je možné snímat i přes oblečení. Senzor je navíc voděodolný, takže je možné ho bezpečně používat i při plavání. Před použitím si pečlivě přečtěte uživatelské příručky a informace o bezpečném používání daného zdravotnického prostředku.
  • Nepřestávejte! Předpokládá se, že zpočátku trvá zhruba 6 týdnů, než si tělo na pohyb zvykne. Během této doby si postupně prodlužujte dobu cvičení. Poté byste se měli dostat na optimálních 45 až 60 minut cvičení denně. Důležité je sportovat každý den, nikoliv se fyzicky zničit nárazově třeba o víkendu.
  • Začínejte s vytrvalostním pohybem. Nic silového. A sportujte jen v dokonale padnoucí obuvi.
  • Dbejte na pitný režim, obzvlášť v horku, a pokud doba cvičení překračuje třicet minut. Nesportujte nalačno. Hrozí vám, že hladina cukru klesne na nebezpečné hodnoty. Dejte si něco malého k jídlu před cvičením i po něm.
  • Pokud jste obézní (index tělesné hmotnosti neboli BMI vyšší než 30,0), určitě nezačínejte během. Hrozí vám přetížení kloubů. Ideální pro vás bude plavání, většina cvičení ve vodě, rotoped a trenažéry imitující chůzi. Dále je pak skvělý nordic walking (s hůlkami) v měkkém terénu.

Chůze je nejpřirozenější pohyb
Přestože procházka není zdaleka tak náročná jako návštěva fitka, najít motivaci vyrazit ven může být občas problém. Také máte pocit, že procházení v každodenním frmolu nestíháte? Zkuste pět ověřených způsobů a s trochou multitaskingu využijte čas venku na maximum. Je obecně doporučováno nachodit sedm až jedenáct tisíc kroků denně. Cíl si nastavte dle svého zdravotního stavu, kondice a aktuálního počtu kroků. Pro začátek zkuste denní limit navýšit o dva tisíce kroků nad váš současný průměr, časem můžete přidat.

Jóga může u diabetiků 2. typu snížit hladinu glykémie
Cvičit jógu můžete kdekoli, kdykoli, klidně i sami a nic k tomu vlastně nepotřebujete. Je to natolik variabilní cvičení, že je vhodné pro všechny „výkonnostní kategorie“ i pro každý věk.
Jóga stimulací orgánů zlepšuje metabolické aktivity, chemické transformace v buňce probíhají efektivněji. Na pozitivní vliv jógy proběhl i výzkum, který sledoval změny glykémie u diabetiků 2. typu[1]. U těch, kteří cvičili jógu deset dní v kuse, poklesla o deset procent. Rozdíl byl pozorovatelný dokonce i po jednom cvičení. Výzkumníci doporučují cvičit pravidelně po dobu alespoň tří měsíců.

630df1089583aobrazek.png

Preferujete akčnější pohyb? Zkuste kolo nebo bazén
Při jakékoliv dlouhodobé pohybové aktivitě je u diabetiků potřeba dávat pozor na hypoglykémii. Může ji doprovázet únava, třes, hlad, zrychlený tep, úzkost, podrážděnost, závrať, slabost, nevolnost. Jak tedy na cyklistiku s diabetem? Je potřeba si uvědomit, že čím víc najezdíte, tím více spálíte energie a tím rychleji vám poklesne hladina cukru v krvi. Pokud jedete na delší cestu, musíte se častěji měřit. Jste-li v cyklistice nováčkem, počítejte s přeměřením glykémie raději každých třicet minut a změřte se i po dojezdu.

Jestli jste spíše vodní živel, zkuste plavání. Diabetici mají zvýšené riziko srdečních chorob a bylo prokázáno, že kardiovaskulární systém posílíte zvýšením srdeční frekvence na vyšší než normální úroveň. Plavání kromě toho pomáhá také snížit krevní tlak, srdce posiluje – je to přeci jen sval, také zlepšuje krevní oběh. Pro zásobení energie před výkonem je vhodné přijmout 20 až 40 gramů sacharidů navíc, také malé množství bílkovin, tuků a komplexních sacharidů. I v bazénu vypotíte spoustu tekutin, položte si klidně lahev s vodou až k okraji bazénu a občas se napijte. Samozřejmě si měřte hladinu glykémie před výkonem i po něm a sledujte se i s odstupem dvanácti a čtyřiadvaceti hodin, zvýšená citlivost na inzulin totiž trvá hodiny po cvičení.

A kdy radši nesportovat?
Diabetici 1. i 2. typu by se měli fyzické aktivitě vyhnout v případě hypoglykémie (pod 4 mmol/l), hyperglykémie (nad 15 mmol/l) a ketoacidózy (ketolátky v krvi nad 1,5 mmol/l)[2]. A kdykoliv se necítí dobře.

Povinná textace:
Systém pro okamžité monitorování glukózy FreeStyle Libre (Čtečka) a systém pro okamžité monitorování glukózy FreeStyle Libre (Senzor) jsou zdravotnickými prostředky. Čtečka systému pro okamžité monitorování glukózy FreeStyle Libre při použití se senzorem FreeStyle Libre je indikována pro měření hladin glukózy v tkáňovém moku u osob s diabetem mellitem (ve věku od 4 let), včetně těhotných žen. Čtečka a senzor mají sloužit jako náhrada za měření glykémie při samostatné léčbě diabetu včetně dávkování inzulínu. Fyziologické rozdíly mezi tkáňovým mokem a kapilární krví mohou vést k rozdílům ve zjištěných hodnotách koncentrace glukózy. V době rychlé změny glykémie, např. po jídle, podání dávky inzulínu nebo po cvičení, mohou být pozorovány rozdíly v hodnotách koncentrace glukózy v tkáňovém moku a v kapilární krvi. Čtěte pečlivě uživatelské příručky a informace o bezpečném používání. Číslo notifikované osoby: 2797.
ADC-61570 v1.0 08/22

[1] Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1871402116303149
[2] Zdroj: https://www.nemlib.cz/assets/uploads/2015/03/Fyzick%C3%A1-aktivita-u-nbsp-pacienta-s-nbsp-diabetem-1-nbsp-typu.pdf

obrazek.png

Reklama