banka.jpg

Zdroj: Bigstockphoto.com

Pro své děti by rodiče udělali první poslední. Usnadnit jim vstup do dospělosti a začít pro ně šetřit už na začátku jejich života je skvělý postup. Mnoho rodičů se ale nemůže rozhodnout, jakým způsobem to bude nejlepší. Spoření pro děti se lidem pojí například s vkladní knížkou nebo se stavebním spořením. Dnes ale máte na výběr více možností.

Spořicí účet pro děti
Banky do své nabídky zařazují i produkty určené přímo pro děti. Mezi nimi i spořicí účet. I když dnes jejich úročení není příliš vysoké, když začnete v raném věku dítěte, do 18 let se na účtu nahromadí hezká částka. Samozřejmě záleží i na výši vkladu. Výhodou je, že tímto způsobem může šetřit dětem kdokoli – ať už to budete vy nebo třeba babička s dědou. V české Bance CREDITAS také platí, že všechny peníze, které na účet vložíte, patří dětem. A než si je jako dospělí převezmou, lze s prostředky na účtu disponovat pouze v omezené míře – je tu stanoven měsíční limit.

Stavební spoření
Jedním z nejoblíbenějších produktů, který rodiče na spoření pro děti využívají i dnes, je stavební spoření. Velkou roli v tomto případě hraje i možnost úvěru a státní příspěvek. Ten může být až 2 000 korun – podmínkou je každoroční vklad 20 000 korun. Stavební spoření je vhodnější, pokud chcete spořit do částky 20 000 korun ročně.

Investování
Pravidelné investice mohou vynést opravdu vysoký zisk. Bohužel se s nimi pojí i riziko ztráty. Se správným investičním poradcem a využitím dobré strategie ho můžete snížit. Zaměřte se například na investice do podílových fondů. Investovat můžete i nízké částky v řádech několika stovek korun. Nabídka podílových fondů je široká – investovat můžete např. do akcií, dluhopisů nebo nemovitostí jak doma v ČR, tak i ve světě. Vybírejte ideálně fondy, které mají licenci ČNB. Smlouvu pak můžete uzavřít jak na sebe, tak na své dítě. Vyhněte se ale společnostem, které slibují velmi vysoký výnos. Většinou je v tom nehezký háček.
 

Reklama