Dokud jsou děti malé, mají rodiče v podstatě klid. Teprve v období puberty a dospívání zjistí, jaké nástrahy a trápení s dětmi jsou. Jedním z nich je sexuální život. Kdy s ním začít?

dítěTo je otázka do pranice. Děti to vidí jinak než my dospělí a moc radit si nenechají, natož aby zkušené rodiče poslechly. To víme všichni.

Některé děti začínají se sexuálním životem opravdu brzy, ještě na základní škole. Nedávno na tohle téma přišla řeč, když jsem se bavila s matkami stejně starých dcer, jako je naše třináctiletá Maruška. A zjistila jsem, že i v jejím věku už mají některé děti zkušenosti se sexuálním životem.

Víc už nám poví čtrnáctiletá Denisa. „Spolužačka Soňa byla vždycky na kluky, pokaždé se snažila upoutat na sebe pozornost, předváděla se, bavila se jenom s kluky. Ostatní holky ve třídě se s ní většinou nebavily, zato kluci ano. Už ve 12 letech Soňa chodila s osmáky a deváťáky, kouřila s nimi za školou, líbala se a osahávala (a možná i něco dalšího). Často jsem ji vídala ve městě za ruku s nějakým klukem.

Každopádně nás měla za malé holky a občas utrousila, jak je skvělé chodit s kluky, že o hodně přicházíme, když to neděláme.

Říká se o ní už nějaký čas, že už není panna. A je to pravda. Jednou jsem šla o přestávce na záchod a na zemi tam seděla Soňa, celá ubrečená. Ani nebyla protivná, asi byla opravdu zoufalá, protože když jsem se jí zeptala, co se děje a jestli nechce pomoct, neodbyla mě. Naopak, s pláčem řekla, že se bojí, že je těhotná... Ve třinácti letech! Ten kluk musel být úplný pitomec.

Naštěstí to dobře dopadlo, těhotná nebyla. A já doufám, že už si teď dává víc pozor, aby se příště nemusela bát.“

Jak to vidí odbornice?

Ve třinácti letech je podle mě na sexuální život brzy. Začínají dnes všichni mladí lidé takhle brzy? Zeptali jsme se Doc. PhDr. Dr. phil. Laury Janáčkové, CSc., docentky klinické psychologie Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze a vedoucí Institutu partnerských vztahů (IPAV).

Paní docentko, kdy průměrně začínají dnešní mladí se sexem?
Výzkumy sexuálního chování v ČR (Weiss, P., Zvěřina, J.: Sexuální chování v ČR - IV. DEMA Praha 2009) neshledaly žádné výrazné změny oproti období před dvaceti lety, s výjimkou používání antikoncepce a možností edukace. První polibek u dívek je průměrně v 16 letech, u kluků v 15 letech, necking u dívek i kluků v 17 letech, petting u dívek v 16 a u kluků v 17 letech, zkušenosti s masturbací jsou podle tohoto výzkumu okolo 16 let u dívek a 14 let u kluků a první soulož okolo 18. roku u kluků i holek.

A jak je to ve skutečnosti?
Z pohledu IPAV tyto výsledky zcela neodpovídají realitě. Výsledky nasvědčují, že dochází nejen k postupnému rozšiřování „normy“, a to převážně v oblasti sexuálních praktik, ale též napovídají o snížení hranice prvního sexuálního styku, zkrácení doby partnerského nesexuálního vztahu či zvýšení počtu sexuálních partnerů. Alarmující se zdají i orientační výsledky u náctiletých, které naznačují oddělení sexuální zkušenosti od lásky jako takové.

Můj názor je, že není kam spěchat... Co si myslíte o tom, když má sexuální zkušenosti třináctiletá slečna?
Osobně si myslím, že ve třinácti letech si sice mladé slečny myslí, že už jsou již skoro dospělé, ale psychický ani tělesný vývoj nelze uspíšit. V období puberty získává tělo ženské tvary, ale duše potřebuje ještě čas. Je to hlavně zvědavost a touha být rychle dospělá, která žene dívky k prvním sexuálním pokusům. Láska, která k milování má patřit, se mění na chtíč u kluků a na touhu po výjimečnosti u holek. Často pak následuje zklamání. Zklamání, které může ovlivnit vnímání a prožívání sexu na další dobu. Lásku a milování nelze uspíšit, sama přijde v pravý čas, vše, co je předtím, jsou jen hry s hořkým koncem.

Stránky docentky Laury Janáčkové najdete TADY.

Další články v našem magazínu:

Reklama