obrazek.png
Foto: Shutterstock

Adoptujte zvíře v ZOO

Nebojte, neodejdete domů se želvou nebo se slonem. Adopce je to pouze formální. Spočívá v tom, že jakožto adoptivní rodič financujete životní potřeby (krmivo, péči…) vámi vybraného zvířete. Za to se u jeho výběhu objeví cedulka s vaším jménem a v některých zoologických zahradách získáte i další výhody. Například vstupenku zdarma. Adopce vás vyjde různě draho.

„V případě adopcí má každý druh stanovenu fixní částku, jejíž výše se odvíjí od náročnosti jeho chovu, zejména nákladů na krmivo. Například adopce slona tak přijde ročně na 60 000 Kč, lemura na 6 000 Kč a komby na 2 500 Kč,“ uvádí Zoo Praha s tím, že dobrodinec zaplatí roční příspěvek, který je uveden u jednotlivého druhu na seznamu „sirotků“. V dalším roce ve financování pokračovat můžete, ale nemusíte.

V Safari parku Dvůr Králové můžete adoptovat kterékoli zvíře již za 500 korun ročně. Třeba i slona. Budete tak jedním z adoptivních „rodičů“ na hromadné cedulce u výběhu. „Adopce zvířete může být milým dárkem a překvapením pro vaše příbuzné a přátele. Certifikát vystavíme na jméno obdarovaného a spolu s ostatními dárky mu jej zašleme. Jeho adoptovaný člen rodiny ho pak bude nadšeně očekávat za branami safari parku, kde ho rodič může pravidelně navštěvovat,“ slibují v zoo.

Ujměte se poraněného živočicha

Zvířata nejsou ve výbězích a voliérách zavřená vždy jen pro vzdělání a potěchu člověka. Někdy je to nutnost, například když se zraní. Právě pro volně žijící zvířata v nouzi vznikly záchranné stanice, kde se o ně postarají se vším všudy. Například Záchrannou stanicí Pavlov projde ročně přes tisíc zvířat. Více než polovina z nich se po vyléčení vrátí do přírody, ale ty ostatní, které přežijí, se bez péče člověka už neobejdou. A vy můžete některé z nich adoptovat, tedy finančně podpořit.

„Spolu s námi zachráníte životy zvířat, která potřebují pomoci, a alespoň částečně vyvážíte chyby, kterých se jako společnost dopouštíme. Většinou totiž právě člověk může za zraněná zvířata, která pálí elektrická vedení, srážejí auta nebo neviditelné skleněné překážky. Každý den je to boj o holý život,“ vysvětlují záchranáři z Pavlova.

Stejně tak můžete adoptovat zvíře v nouzi i v Oboře Žleby nebo v záchranné stanici Lipec. Tam například péče o poštolku Máju vyjde ročně na 2 tisíce korun, liška obecná stojí zachránce ročně 4 tisícikoruny. „V rámci adopce máte pak možnost přístupu do obory během sezóny zdarma i pro ty, které vezmete s sebou. Vždy se snažíme, abyste mohli být s „vaším zvířetem“ v kontaktu. Pokud si zvolíte zvíře, které není kontaktní, umožníme vám kontakt se zvířetem jiným. Dále u něj budete mít cedulku o adopci a domů dostanete certifikát,“ vyjmenovávají další výhody kromě dobrého pocitu u srdce.

Kupte zvíře chudým

U nás už máme zvířata v rodinách spíše jako domácími mazlíčky nebo na přilepšenou, ale v chudých zemích jsou často jediným zdrojem obživy pro celou rodinu. Třeba obyčejná koza dokáže místním lidem změnit život k lepšímu. Dává zdravé mléko a navíc každý rok přivede na svět kůzlata. Takže za pár let uživí více lidí, nebo jejich prodejem rodina vydělá na další potřebné věci, potraviny, léky. A právě takovou „veselou kozu“ můžete za 900 korun darovat lidem v Africe prostřednictvím organizace Člověk v tísni v rámci sbírky Skutečný dárek. Na webu pak najdete příběhy rodin, kam zvířata putovala.

Na podobném principu funguje česko-slovenské neziskové občanské sdružení International Humanity. „Pro absolutní nedostatek bílkovin trpí zejména děti malnutricí, oslabenou imunitou, nemocnou kůží, bolestmi a tak dále. Vajíčka od darovaných kuřat/slepic (60-100 Kč za kus) a mléko darovaných koz (v průměru 1000 Kč za kus) tyto děti uchrání od podobných problémů. Rodiny si dále svůj chov rozšiřují a stávají se nezávislými od další vnější pomoci,“ vysvětlují organizátoři pomoci.

Choďte venčit psy do útulku

Jestliže se poblíž vás nachází útulek pro opuštěné psy, můžete si užít kontaktu se zvířaty i tam. Mnoha z těchto zařízení se hodí každá spolehlivá pomocná ruka, která vezme nalezence na procházku. Uděláte dobrý skutek a ještě se proběhnete na čerstvém vzduchu.

Najděte si koně do polovičního pronájmu

Sníte o tom, že budete (opět) jezdit na koni? Nebo vás o koně prosí dospívající dítě? Pořídit si a chovat vlastního čtyřnožce není levná záležitost. A platit si projížďky v jezdecké stáji také není zadarmo. Zkuste se ale porozhlédnout po nabídce některého ze soukromých majitelů, kteří na svého koně mají málo času. Ti pak za určitý měsíční poplatek (často podíl na ceně ustájení, kolem 2 tisíc korun měsíčně) nebo zdarma nabízí docházku a ježdění na jejich zvířeti. S tím je pak jakožto jeden ze dvou jezdců mnohem snazší navázat bližší vztah. Kromě toho ve finále ušetříte a nemusíte platit další výdaje jako je veterinář nebo kovář.

Zdroj informací: Zoo Praha, Safari park Dvůr Králové, Stanice Pavlov, Milujeme přírodu, Skutečný dárek, International Humanity, PesWeb

Čtěte také:

Reklama