Spolehlivý vyvolávač slz je pro mě film Obchod na korze.

Ani nevím, kdy jsem ho viděla poprvé. Nebyla jsem připravená na gradaci příběhu, knížku jsem neznala, tak jsem si sedla do křesla před televizor a docela dobře se bavila. A občas i nahlas smála, protože Króner v roli Tono Brtka byl nepřekonatelný. Takový trouba! Ušlápnutý chudáček, komická figurka s dlouhým vedením. Jenomže začlo přituhovat, mně mrzl úsměv a tušila jsem něco zlého.

Z primitivního mužíčka se stal arizátor a začal být důležitý i při své zmatenosti. Do toho události kolem, transport židů, narůstající zloba a strach. A židovka, kterou Brtko arizoval taky, byla kouzelná stařenka, která žila ve vlastním světě a o ničem nevěděla.

Omlouvám se za to, že popisuju děj filmu, ale to jen na vysvětlení, jak to na mě působilo.  Přiznám se, že ke konci filmu jsem se přestala ovládat a brečela jsem jako želva nad tím vším. Nad tím, čeho je člověk vůbec schopen ze strachu i z odvahy, a nad tím, proč to všecko tak vlastně bylo a kolik podobných lidských příběhů by se dalo podobně natočit. I když si myslím, že po Kadárovi-Klossovi už by to tak dobře nikdo nesvedl.

A přestože vím, že je to unikátní film, který stojí za zhlédnutí, tak přiznávám, že už ho nikdy nemůžu vidět do konce, protože se bojím, že to neunesu, a zbaběle odcházím. Jsem palice dubová, když na to přijde, ale znám svou slabinu... jo, a taky nemůžu vidět záběry týraných lidí, zvířat, prostě doklad lidské špatnosti. Kdybych mohla zasáhnout, něco udělat, pomoct - nejhorši pro mě jsou slzy z bezmocnosti a zoufalství.

A tak se snažím nedojímat se, nedrásat a snažím se konkrétně a nesentimentálně pomáhat, kde to jde, pokud stačím.... tohle není veselý přísvěvek, že jo?

Tak mi na závěr napadlo, vždyť slzet se dá i smíchy! A v tomhle případě si zaslzím moc ráda, s gustem -  stačí, bych se podívala na Červeného trpaslíka nebo z nedávné doby Haló, Haló - miluju absurdní humor, suchý anglický - ovšem na straně druhé bych brečela (vzteky) při humoru, který v posledních letech panuje např. v TV NOVA.

Ten je spíš k pláči -  gerda

Milá gerdo..naprostý souhlas. Tenhle film je neuvěřitelně silný. A vůbec nevadí, že tvůj příspěvek není veselý...vždyť mnohdy se dojímáme z opravdu hodně vážných důvodů... Moc díky...

 


Reklama