Dopřát dětem vlastní pokoje, nebo raději utužovat jejich vztah v jednom společném? Každá z variant má podle dětské psycholožky a terapeutky Jitky Jeklové svá pro i proti a je důležité vše správně načasovat.

Někteří rodiče si nad otázkou společného bydlení sourozenců lámou hlavu, jiní jen mávnou rukou. Často proto, že zkrátka nemají na výběr, protože kapacita jejich obydlí je omezená. I v malém bytě je ale možné dělat kompromisy v podobě sádrokartonových příček, skříní či paravánů. Otázkou zůstává, zda je to nezbytné.

Podle psycholožky Jitky Jeklové neexistuje nejlepší možné standardní řešení, vše je čistě individuální. „Zda zvolit společný pokoj, či pro každé dítě samostatný, pokud ta možnost existuje, to záleží především na rodičích a eventuálně na jejich potomcích. Pokud už jsou děti ve věku, kdy dokáží vyjádřit svá přání, je ze všeho nejlepší zeptat se přímo jich,“ radí.

Malé děti společnost ocení

kid1.jpg

Společný pokoj má nesporně mnoho výhod. Naučí děti více ohleduplnosti, která je nezbytná například při jejich přípravě do školy. Také jim umožní bližší kontakt a vyšší míru sdílení. Soužití malých dětí navíc může řešit i velký problém jménem strach. „Stává se, že se některé děti samy bojí, zejména večer. Pak je lepší, pokud sdílí pokoj se svým sourozencem. V takovém případě raději ponechte jejich případné rozdělení až na období, kdy budou ve starším školním věku,“ doporučuje psycholožka.

Když přichází puberta

Největší spory ohledně společného pokoje nastávají u dětí v období kolem puberty. „Pokud jsou sourozenci stejného pohlaví, je možné očekávat méně třecích ploch, zejména ohledně studu. Jestliže ale pokoj obývá dívka a chlapec, pak lze předpokládat, že se v tomto období mohou objevit některé momenty, kdy dětem nebude společný pokoj úplně příjemný. Ale pravidlem to být rozhodně nemusí,“ říká Jitka Jeklová. Pak je vhodné dopřát spolubydlícím co možná největší soukromí. Když už ne samostatným pokojem, tak alespoň vhodnou přestavbou toho společného.

jitka.jpgPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Klid na studium

kid2.jpg

Samostatný pokoj je jednoznačně výhodnější také pro studenty. „Ti mohou mít odlišný biorytmus včetně doby, kdy se učí, poslouchají hudbu, pracují na PC, ale hlavně také kdy chodí spát,“ upozorňuje psycholožka a poukazuje na další možný zdroj třenic: „Především u pubertálních a postpubertálních mladých lidí lze očekávat, že si budou chtít přivést do svého pokoje svoji návštěvu. A to ve společném pokoji znamená jistá omezení druhého sourozence.“ Jak toto řešit?

Důležitá je vždy domluva. „Zatímco u menších dětí udávají pravidla společného fungování rodiče, zde by si je měli sourozenci už nastavit sami. Samozřejmě ale stále platí, že poslední slovo u jakkoli starých dětí by měl mít rodič, ve snaze předcházet možným konfliktům,“ dodává Jitka Jeklová.

Pro a proti společnému pokoji

Ať už ve společném bydlení sourozenců spatřujete více výhod, či nevýhod, nikdy nezapomínejte na zlaté pravidlo! Každé dítě by mělo mít svou vlastní samostatnou postel a vlastní pracovní plochu či hrací místo přizpůsobené věku.

Výhody

 • Malé děti se v pokoji nebojí
 • Sourozenci mají bližší vztah
 • Učí se toleranci a kompromisům
 • Mohou si pomáhat a navzájem na sebe dohlížet
 • Mezi dětmi je vyšší míra sdílení a spolupráce
 • Nemají pak problém se společným bydlením na internátu či koleji

Nevýhody

 • Starší děti může trápit nedostatek soukromí
 • Mají méně klidu na učení
 • Pokud se probudí jedno dítě, pravděpodobně probudí i to druhé
 • Mohou nastat konflikty kvůli uklízení
 • Pokud mají sourozenci rozdílné biorytmy (skřivan, sova), vzájemně se ruší
 • Nevítané návštěvy kamarádů

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: