Počet mužů, kteří vyhledávají společnost gejš, stále klesá. A tak se tato profese musí usilovně snažit o přežití. Před osmdesáti lety jich  bylo po celém Japonsku na 80 000. Teď jich zbylo jen tisíc, v Tokiu jich je asi tři sta. Důvodem je především vysoká cena za služby gejši.

Ekonomický pokles v 90. letech minulého století přiměl japonské podnikatele k omezení výdajů za zábavu, a také politici museli vzhledem k médii ostře sledovaným skandálům začít šetřit. Tudíž gejši přišly o vysokou část svých majetných klientů, kteří byli ochotni platit za jejich služby velmi vysoké částky. Nyní se musí poohlížet po nových klientech - turistech či dokonce po ženách.

Podle serveru Novinky.cz teď už této zanikající profesi zbylo v Japonsku jen pár gejš, které za přemrštěné ceny zpívají, tančí a vedou na večírcích duchaplnou konverzaci. Takový oběd s gejšou může přijít na 80 000 jenů (asi 13 000 korun) – v závislosti na podniku a na množství dárků pro gejšu.

Dovedete si v našich podmínkách představit profesi gejši (nejedná se o prostitutku, ale o společnici)? Dovolila byste partnerovi, aby se nechal na služební večeři takovou ženou doprovázet, i kdyby byla skutečně velmi vzdělaná a zábavnější než vy?

Reklama