80b7d95c1adf9-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Leželi spolu po bujarém večírku na gauči a cítili se příšerně. Nešlo však o kocovinu, nýbrž o zkažený žaludek nespočtem laskomin. V televizi šel zrovna pořad o hubnutí a ji napadlo, že by to mohli vyzkoušet taky. Slovo dalo slovo a o pár minut později vznikl plán – on se do konce letošního roku dostane s váhou pod 100 kilogramů, ona pod 80 kilogramů. Dali si na to ruku a hned začali hledat, kde a jak v okolí mohou cvičit. On zvolil spinning, plavání a posilovnu, ona plavání, posilovnu a pilates. Byli nadšení a natěšení, jak se navzájem budou ve svém úsilí podporovat. Hned si koupili permanentky, aby je k pravidelným návštěvám přiměla kromě touhy po zhubnutí také utracená částka.

„Začalo to skvěle. V posilovně jsem Ivě zaplatil na prvních pět návštěv trenéra, protože ona tam nikdy nebyla. Tak aby cvičila správně. A společné plavání bylo taky fajn. Jenže ani jedno jí moc dlouho nevydrželo. Už po čtrnácti dnech našeho hubnutí začala brblat, že ten den zrovna nemůže, protože potřebuje prát, uklízet, vařit… Každou chvíli to bylo něco, proč se mnou jít nemůže. Nejdřív jsem jí to spolknul, ale postupně mi začínalo docházet, že je to spíš její leností. Prostě se jí cvičit nechce,“ popisuje slibné začátky i postupný úpadek manželčiny chuti do cvičení Pavel. Nejdřív se jí snažil podpořit. Motivoval ji, domlouval a zkoušel i drsnější hecování. Nic z toho ale nezabralo. Koncem ledna už ho doprovázela jen jednou týdně na plavání, ale ani u toho nezůstala.

„Zjistil jsem, že dokonce prodala obě své permanentky. Bylo to už nad slunce jasné. S naším plánem pořádně se hýbat končí. A když jsem viděl ty její večeře, tak zcela určitě i s veškerým hubnutím. Zatímco já shodil šest kilo, ona byla pořád na tom svém. A protivnější, než kdykoli jindy,“ stěžuje si Pavel, který ji tedy nechal na pokoji. Už neprovokoval, nemotivoval ani nenutil. Zkrátka bude chodit sám. Jenže ani to se nesetkalo s úspěchem.

Iva mi začala vyčítat, že jsem pořád pryč. Namísto abych trávil čas s ní, když nejsem v práci, chodím si po posilovnách a bazénech. Prý bych se na to měl taky vykašlat, protože zase až tak moc tlustí nejsme. To bych tedy neřekl! Oba máme slušnou nadváhu. Nemůžu se na ty své špeky dívat. A upřímně, ani na ty její není hezký pohled. Nikdy jsem jí nic neřekl, ale ve skutečnosti jsem kvitoval, že se sebou chce něco dělat. O to víc mě teď mrzí, že na to kašle. Ale něco mě štve ještě víc!“ zlobí se Pavel, kterému leze na nervy manželčino odrazování a vyčítání, že jemu přesvědčení vydrželo.

„Kolikrát je až zlá. Rýpe do mě, vyčítá, dělá naschvály. Všemožně se snaží, abych taky vyměknul. Strašně mě to mrzí a štve. Ona by přece měla chtít, abych na tom byl lépe, podporovat mě v úsilí. Vždyť jde i o zdraví. Jenže ona ne. Dobře teď vidím, jak je sobecká a líná. Začíná mě štvát, přestávám domů chodit rád. Jestli to takhle půjde dál, opravdu si v posilovně najdu jinou, jak mi každou chvíli předhazuje,“ dodává naštvaný Pavel.

O vyjádření jsme požádali terapeutku Kristínu Pelikánovou:

Pavel zmiňuje naštvání na manželku a příběh, který k tomu vedl. Jak se teď cítí on, sám za sebe? A jak se cítí ve vztahu?  Chápu, že jde o popis situace, ale zmiňuje hlavně my (já a Iva), proto by mé otázky vedly k tomu co on. Nechala bych Pavla mluvit o prvotním zápalu pro společnou aktivitu a zajímala bych se, jestli měli v minulosti i nějakou jinou, podobnou… jaký ten vztah vlastně byl, než se začalo mluvit o hubnutí. Co by momentálně od manželky potřeboval teď? A co mu reálně může ona dát s tím, co má například za práci, povinnosti, nebo povahu? Jaká atmosféra teď u nich doma vládne? Je pochopitelné, že Pavel cítí naštvání a jiné emoce - měl nějaké očekávání a to se nevyplnilo tak jak by si přál. Cílem je se dobře zorientovat ve svých emocích i očekávání a vymyslet, co s nimi.

57ed378a1019c-obrazek.jpgKristína Pelikánová je jednou ze zakladatelek platformy Feministické terapie, pracuje jako terapeutka, psychoterapeutická poradkyně a lektorka. Má vystudovanou Pražskou vysokou školu psychosociálních studií a absolvovaný psychodynamický psychoterapeutický výcvik. Během sezení se často s klienty vrací do minulosti, do důležitých a často traumatických momentů, které ovlivňují klientovu přítomnost i budoucnost.

Do terapií zahrnuje i feministický aspekt, a to tak, že poukazuje, že naše životy ovlivňuje kromě nás samotných i společnost, od které se nelze oddělit. Zabývá se tématy duševního zdraví, zotavení s duševních onemocnění a provázení během procesu zotavování, vztahy, vyhořením, prokrastinací. 

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.