Zhruba milion Čechů je starší šedesáti let a žije osamoceně. Jejich děti, popřípadě vnoučata jim sice věnují velkou část svého volného času a nezřídka je s sebou vezmou na rodinnou dovolenou, ta ale ne vždycky probíhá pohodově. Starší člověk má jiné zájmy, odlišný denní rytmus a obvykle podstatně horší kondici. Místo pohody tak přijdou konflikty a stres.

senior

Společná dovolená s rodiči nebo prarodiči nemusí vždycky vyjít podle plánu.

Na začátku je přitom obvykle „jen" upřímná snaha potomků dopřát osamělému staršímu členovi rodiny změnu, vytržení z každodenního stereotypu. Společná dovolená nebo prodloužený víkend na horách se na začátku nejeví jako žádný problém.

Jenže jen málokdo si uvědomí, že starší lidé mají ve většině případů naprosto odlišné zájmy a potřebují zároveň i komfort a zázemí odpovídající potřebám jejich věku. A původně dobrý nápad na společnou dovolenou tak nakonec ne vždycky vyjde.

Zadáno pro starší!

Starší lidé ale chtějí cestovat. A vědomé si toho jsou už i české cestovní kanceláře. S podporou Ministerstva pro místní rozvoj se v Česku rozjíždějí projekty určené starším lidem. Cestovky ve speciálních programech berou v potaz potřeby a přání starších lidí. Osamělým lidem nabízejí možnost vyrazit na kratší pobyt, ale i delší dovolenou ve skupině vrstevníků s podobnými zájmy i ve stejné fyzické kondici.

senior

Pro seniora je lepší pobyt ve skupině stejně starých a stejně zdatných lidí.

Místo pobytu na horách s už dospělými dětmi, které by nejraději celý den strávili na svahu, ale je jim to hloupé vůči seniorovi, tak může starší člověk na hory vyrazit se stejně starými lidmi. Výlety na běžkách, popřípadě kondiční pobyty na horách jsou koncipované s přihlédnutím k jeho zdravotnímu stavu a kondici. Vše probíhá pod dohledem zkušených instruktorů, jejichž cílem není seniory unavit, ale pomoci jim zlepšit zdraví.

Vyrazit si sám = překonat spoustu překážek

Ne všichni si uvědomují, že cestování bez partnera je spojené s drobnými překážkami a diskriminacemi, které ale v konečném důsledku pobyt pořádně prodraží. „Pokud člověk vyazí sám, musí počítat s poplatkem za nevyužité lůžko, popřípadě s vyšší cenou za jednolůžkový pokoj," vysvětluje manažerka cestovky. Tyto poplatky u cestovek pro seniory odpadají.

senior

Dovolená s vrstevníky má pozitivní dopady i na psychiku.

Za kulturou do Prahy, za zdravím do lázní

Kromě výletů s aktivním programem, které mají pozitivní dopady nejen na zdraví, ale i na psychickou pohodu staršího člověka, je možné vyrazit i za kulturou do hlavního města. Ač se to nezdá, jsou Praha a kulturní události v ní pro spoustu lidí nedostupné. Večerní trmácení po skončení divadla nebo koncertu autobusem zpátky domů hlavně starší ročníky odradí. Díru v nabídce tak nově vyplňují dvoudenní výlety za kulturou s přespáním v hotelu.

senior

Senioři dnes mohou vyrazit i na běžky do hor.

Klasikou a stálicí jsou seniorské pobyty v lázních. Ty je dnes možné navíc připravit přímo na míru. Objevují se i možnosti vyrazit na dovolenou s domácím mazlíčkem, kterého by jinak neměl kdo hlídat, nebo vyrazit na pár dní s vnoučaty. Ty si část dne hrají s ostatními dětmi, část dne tráví s prarodiči. Pro ty, kteří se stále chtějí vzdělávat, zase existují pobyty v Praze s odborným výkladem historika.

Vzhledem k tomu, že senioři mohou vyrazit i mimo hlavní sezonu a mohou čerpat nejrůznější seniorské slevy, neudělá jim pobyt děsivou díru do rozpočtu. Navíc může být před Vánocemi pro jejich děti inspirací na netradiční dárek.


Cestovní kancelář OK-TOURS odborník na cestování pro seniory ze své nabídky vybírá specializované zájezdy pro seniory :

seniorNaučte vnuky lyžovat
Pobyt v Krkonoších na Černé boudě. Děti jsou pod dohledem zkušeného instruktora, který jim dá základy lyžování, vy můžete nabírat síly na společné zimní radovánky ve zbytku dne.

seniorPražské vánoční trhy
Předvánoční atmosféra Prahy. Ubytování možné na jednolůžkových pokojích bez příplatku. Pobyt je možné propojit i s návštěvou kulturního představení Stačí si jen včas vybrat termín.

seniorSe psem na hory
Když nemá kdo pohlídat domácího mazlíčka, je možné ho vzít s sebou na pobyt do Krkonoš. Dovolená mimo hlavní sezonu vyjde nejen levněji, ale obejde se bez přemíry turistů.

Autor: Lucie Štěrbová & Cestovaniproseniory.cz

Zdroj foto: Cestovaní pro seniory

Reklama