Dovolená prověřuje vztahy víc než cokoliv jiného. Všichni snad známe milou komedii Svatební cesta do Jiljí, kde budoucí ženich svérázným způsobem testoval způsobilost své nevěsty. Už tolik vtipné však nejsou tyto „testy“, když jsou spolu lidé nějaký ten rok. A už vůbec ne, když jsou do akce zataženy děti.

Pětatřicetiletá Adéla se letos na rodinnou dovolenou vypravila jen s velkým sebezapřením. S manželem má totiž dlouhodobé problémy a v podstatě se už předběžně dohodli na rozchodu.

man

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Ale pak její muž přišel s nápadem, že si ještě jednou zkusí společně vyjet a že třeba k sobě najdou opět cestu. Adéle se do toho moc nechtělo, ale když její dosavadní partner vytáhnul trumf v podobě zájmu o jejich syna, kterému by pohyb u moře prospěl na alergii, citlivá matka rezignovala.

Možná jsem si na chvíli opravdu začala myslet, že můj manžel není tak špatný a že to myslí dobře. Samozřejmě mě přesvědčil hlavně jeho argument, že to děláme pro našeho syna,“ vysvětluje okolnosti dovolené, která se pro ni stala peklem.

Dvanáctiletého syna vlastně poslední roky vychovávala sama. Jeho otec stále někde poletoval, nikdy neměl čas s ním být a v podstatě prý vždy byl jen takový tatínek na baterky, imaginární postava dětského světa. Adéla uvěřila, že teď by k sobě ti dva mohli během dovolené, kdy budou spolu, najít cestu.

A vlastně ji skutečně našli,“ říká hořce, jen si není jista, zda to takto opravdu chtěla. „Vždy se mi líbila rada, že člověk by si měl dávat dobrý pozor, co si přeje, protože by se mu to mohlo splnit,“ říká Adéla, jež dnes už ví, že si asi přála trochu špatně.

  • Během dovolené totiž její manžel syna dokonale zmanipuloval a ten se nyní ke své mámě chová téměř stejně jako její vypečený partner: posmívá se jejím názorům, pohrdavě se vyjadřuje o všem, co řekne, a mumlá si něco o méněcenných ženských.

„A takový to byl slušný a dobře vychovaný chlapec,“ běduje Adéla, která syna nikdy nerozmalovala a snažila se ho směřovat k úctě k ženám, kterou sice u nich na vlastní oči nikdy neviděl, ale kterou by měl každý správný chlap mít. Velkou pomocí jí prý byl dědeček chlapce, který v podstatě zastupoval jediný mužský vzor v rodině.

Stále doufám, že to vše zase upraví čas, že syn pochopí, že takto se chovat nemůže,“ zalyká se Adéla, kterou daná situace velmi ranila. „Stále mám před očima všechny ty scény, kdy ti dva si rozuměli, ale jejich spojenectví, po kterém jsem roky toužila, bylo založené na tom, že já jsem tam ta navíc, ta směšná osoba, která jim má tak akorát sloužit.“

O nějakém vylepšení partnerského vztahu nemůže být samozřejmě ani řeč. Naopak, teď si je již naprosto jistá, že se svým mužem zůstat nechce. Co však bohužel před tím nemusela řešit, a nyní je to téma číslo jedna, jak se k situaci postaví jejich syn. „Před tím tátu skoro neznal, nemusela jsem si dělat starosti, že by třeba chtěl zůstat s ním. Nyní se bojím, abych o syna nepřišla - a to doslova,“ uzavírá svůj příběh Adéla.

Přečtěte si také:

Reklama