1e75c3077e07a-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Chalupu koupili rodiče v polorozpadlém stavu a vlastně jen vlastními silami a za pomoci šikovných lidí z vesnice ji dali postupně do kupy. Já i má sestra a bratr jsme tam jako malí vždy rádi jezdili. A prožili jsme tam nejedno dobrodružství. Jenže, když jsme se postupně dostali všichni na vysokou a začali pracovat, měli jsme spoustu jiných zájmů a občas sem zajeli jen na víkend za rodiči. Upřímně nikdo z nás nebyl žádný nadšený chalupář a kutil, takže jsme se tam vždy jen rekreovali a pozorovali tátu, jak tam neustále něco předělává a vylepšuje. Tehdy už mě párkrát napadlo, co jednou bude, až tu naši nebudou. Že nikdo ji nedá takovou lásku a péči jako on. Bohužel táta i máma nakonec zemřeli dříve, než by kdo čekal. Zákeřná rakovina zasáhla oba dva. A tak nás jejich odchod se sourozenci velmi sblížil. A ani v nejhorším snu mě nenapadlo, jaké zlo mezi námi nakonec vznikne. Chalupu jsme totiž zdědili všichni tři. Bratr Roman nám ale hned řekl, že plánuje na delší dobu vycestovat do světa a tak nebude mít na žádnou chalupu čas. Sestra Eva se zas odstěhovala za přítelem na Moravu a tak prý jsou pro ni Krkonoše příliš daleko. A tak mi vlastně chalupu spadla neoficiálně do klína se všemi radostmi, ale i starostmi. Nikdy by mě nenapadlo, kolik věcí je kolem toho potřeba i kolik vše stojí. A až teď oceňuju, co vše tomu rodiče věnovali,“ svěřuje se Radka, která jako první ze svých sourozenců založila rodinu.

„Jelikož Roman ani Eva neměli o chalupu zájem, jezdili jsme tam několik let jen my. Je opravdu na skvělém místě, a tak se dostanete za chvíli do lyžařského areálu a v létě je tu zas spoustu tras na výlety. A tak jsem byla moc ráda, že jsme ji i s malými dětmi mohli využívat. A jelikož manžel je také trochu kutil, mohl se na chalupě dost realizovat. A tak jsme za těch pár let chaloupku nejen užívali, ale také do ní celkem dost investovali. Postarali jsme se také o všechny zálohy, platby pojištění a daní z nemovitosti. Přišlo mi to na jednu stranu automatické, když ji užíváme jen my, ale netušila jsem, že to nakonec nikdo z rodiny ani neocení. Uběhlo totiž pár let a situace se změnila. Roman se vrátil ze světa, a to rovnou s novou přítelkyní, která byla těhotná. Nakonec se rozhodli usadit v Čechách. Eva se zas rozešla s přítelem a vrátila se do Prahy. Brzy nato se vdala a také si založila rodinu. S příchodem dalších dětí do naší rodiny přibyla spousta radosti, ale také neshod. Oba si totiž najednou vzpomněli, že existuje chalupa, kde by mohli trávit spoustu času a začali si ji nárokovat. Samozřejmě jsem celou dobu věděla, že mám jen částečný podíl, ale jejich náhlý a urputný zájem mě teda překvapil. Nikdo z nich mi ani za tu starostlivost o chalupu nepoděkoval. A vlastně se pořád jen a jen dohadujeme. Kdo a kdy tam pojede na Vánoce, Velikonoce, v létě... Nakonec jsme si na to museli udělat tabulku. Ale stejně mi to kolikrát nepřijde spravedlivé a mrzí mě, že už tam člověk jezdí vlastně jak do penzionu. Chalupa není tak velká, abychom se tam všichni poskládali a stejně by to vůbec nedělalo dobrotu."

„Každý z nás má navíc jiný vkus a také je jinak pořádný. Takže i když jsme si chaloupku v našem stylu nějak léta udržovali a vylepšovali, pro Evu je spousta nábytku a doplňků staromódních a nejraději by měla ze stylové a roubené chaloupky moderní vilu se satelitem a bazénem. Roman zas je hrozný bordelář a jeho žena taková zvláštní divoženka. Takže ti se opravdu úklidem nijak nezabývají. A přijet po nich je opravdu k pláči. Nejen, že spotřebují třeba všechno pracně nasekané dřevo, ale i zásoby jídla a nechají po sobě spoušť. A tak jsme se kvůli tomu už několikrát chytli. Řekla jsem mu jasně, že žádnou služku mu dělat nebudu. Eva mi zas občas vyhodí nějaké hezké hrníčky nebo prostírání, které se ji nelíbí. A to mě pak také vytočí. Mého manžela zas třeba mrzí, že spousta věcí, které tam s láskou vyrobil, jsou rozbité. Vím, že malé děti za to nemůžou, ale doufala jsem, že se aspoň dospěláci chytnou za nos. Nejhorší to bylo po silvestrovské akci mého bratra, kdy si na chalupu pozval ještě několik známých a nechali po sobě spoušť. To, už jsem se zařekla, že už tam raději jezdit nebudu. Jenže to bych jim nejspíš jen udělala radost. Pořád také řešíme, kdo co a kolik bude platit. To, že jsem do chalupy investovala za ty roky, co o ni nestáli, desetitisíce korun, ale i stovky hodin práce, je nijak nezajímá," stěžuje si Radka.

„A tak se z našeho milovaného místa stalo něco tak toxického, že kvůli tomu často nespím a trnu, kvůli jaké kravině se s bráchou a ségrou chytnu tentokrát. Ani pobyt tam už si skoro vůbec neužívám. Nemůžeme tam totiž jet kdykoli chceme a nemůžeme si tam ani dělat, co chceme. A tak mě to strašně mrzí. A je mi jasné, že kdyby tohle viděli rodiče, tak by jistě byli také nešťastní. Bohužel rozumné řešení to nemá. Nikdo nechce rodinnou chalupu prodat, ale také se svého podílu vzdát. I když mě už napadlo se nechat raději od nich vyplatit, ať se tam třeba mezi sebou poperou, stejně na to nepřistoupili. Prý si na to kvůli hypotéce další peníze půjčovat nehodlají. A tak je to teď jen o tom, kdo to z nás nejdéle psychicky vydrží…," uzavírá zoufale Radka. 

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která ho předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní osoby pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz