Sandru Lacinovou vedla k založení společnosti Via Connecta vlastní zkušenost. Jakožto maminka s ADHD a mající nadaného syna sama vnímá, jak náročné je věnovat neustálou podporu svým trošku jiným dětem, když ji často potřebujete i vy sami. Společně s kolegyní Ivou Crookston tak vymyslely projekt, který nejen nabízí pomocnou ruku podobným rodinám, ale zároveň je vzájemně propojuje. Komunita má totiž odedávna moc dodávat sílu, motivaci a tak důležité ujištění, že na své trápení nejste sami.
V České republice žije celá řada rodin, které pečují o děti s poruchou autistického spektra nebo specifickými poruchami učení. Podle Ministerstva školství jsou ve školní třídě průměrně 3 – 4 % dětí s určitou formou specifické poruchy učení, některé odhady ale hovoří až o 20 %. Tyto rodiny se nezřídka potýkají s náročnými diagnostickými a terapeutickými procesy, sociální izolací a nedostatkem informací.
Právě pro ně je tu Via Connecta, která poskytuje informace o terapiích, vzdělání a nabízí uzavřené kruhy podpory pro rodiče a děti. Sandra Lacinová věří, že silná rodinná opora a informační zázemí jsou klíčové pro plnohodnotný život s dětmi, které jsou neurodivergentní, nadané, nebo jim zkřížila cestu porucha učení. „Chceme být mostem mezi potřebnými zdroji a těmi, kteří je potřebují,“ říká Sandra, která si za tímto účelem rozhodla vypilovat i své technologické vědomosti. Se svým projektem se proto přihlásila do programu Women in Tech, který pomáhá českým podnikatelkám navigovat odvětví technologií.
Women in Tech pořádá již třetím rokem Hospodářská komora ve spolupráci s firmou Huawei a jeho cílem je vybavit účastnice během několika měsíců praktickými technologickými znalostmi a nástroji osobního rozvoje, které jim pomohou efektivněji budovat vlastní byznys. „Technologie jsou nedílnou součástí mého podnikání, a to od základních IT kompetencí až po pokročilé technologické nástroje,“ potvrzuje Sandra. Podle ní je proto nesmírně důležité neustále pracovat na svém rozvoji, aby mohla přinášet ještě větší přidanou hodnotu pro své klienty.
Jedinečný vzdělávací program odstartoval v dubnu a zatím čtveřici vybraných podnikatelek provedl mimo jiné školením práce s platformou LinkedIn, či inspirativním setkáním se zakladatelem úspěšného startupu Dronetag. Na léto si organizátoři připravili na míru šitý individuální mentoring a na podzim proběhnou hned dva online workshopy pod hlavičkou nové platformy Hospodářské komory Women4Business. Řada workshopů, školení a zajímavých setkání vyvrcholí slavnostní událostí v prosinci. Sandra do programu naskočila na rozdíl od ostatních účastnic v poměrně rané fázi projektu. „Jsme úplně na začátku, ale doufám, že po skončení programu dosáhneme zvýšení povědomí o našem podnikání a oslovíme další rodiny, které hledají podporu.“ Držíme palce, ať se jí to povede!
Women in Tech je speciální vzdělávací program Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) Hospodářské komory České republiky a společnosti Huawei. Účastnice byly do letošního třetího ročníku programu vybírány na základě spojitosti vlastních projektů s hlavními pilíři iniciativy společnosti Huawei TECH4ALL, kterými jsou vzdělávání, životní prostředí, zdraví, rozvoj a mobilita. Celoroční program bude trvat do prosince. |
Nový komentář