Za časů našich matek vládl trend přirozenosti. Když se žena holila, byla to skoro hanba a znamenalo to, že nemá co na práci, vymýšlí hlouposti a vůbec, je to taková fiflena. V podpaží budovatelské české ženy zela dospělácká kštice a pod sukní, pokud příroda neurčila jinak, pralesní houština. Jen některé ženy si troufly přiznat, že si spodní chloupky – čistě z hygienických důvodů – zastřihávají.
Se závanem čerstvého větru ze západu se to změnilo. Začalo to podpaždím a nohama. Během jednoho dvou let začalo být naprosto neúnosné objevit se na veřejnosti v sukni, ze které koukají chlupaté čertovy nohy. Ukázat pak světu podpažní trs, byť náhodně zahlédnutý pod tričkem je odpudivé a která z nás se s takovou výzdobou troufne chytit v létě v dopravním prostředku za horní madlo, koleduje si o nepříjemné pohledy a nelichotivé komentáře spolucestujících.
V druhé polovině devadesátých let jsme si pak v souladu s módou začaly vyholovat střed těla. Neznám žádnou, která by to neudělala alespoň jednou. Mnohé pak ale odradilo, že heboučké místečko po dvou dnech nahradilo něco jako suchý zip, který pevně přilnul k jakýmkoliv kalhotkám a při sebemenším pohybu vyvolával nezměrné svědění, na veřejnosti neřešitelné. Některé se přes to přenesly a časem si zvykly, jiné zvolily kompromis v podobě malých nebo velkých čtverečků a trojúhelníčků, úzkých proužků, silnějších proužků, srdíček a podobně.
Dokonce u nás již fungují nejméně dvě kadeřnictví, kde si můžete nechat „účes“ vytvořit odbornicemi. Jsou to odbornice školené, trendů znalé a mezi ukázkami jejich práce jsem zahlédla kdejaké umělecké dílko. Víte třeba, že si můžete nechat vytvořit úpravu běžnou denní a stejně tak slavnostní večerní? Používají se i barvy a přídavné prvky. Takže z takového salonu můžete odejít třeba s fialovou květinou nad níž se vznáší hedvábný motýl se stříbrnými tykadly.Domnívám se ale, že budete muset jít domů velmi opatrně a bez kalhotek, aby ta nádhera vydržela než se s partnerem uvidíte. Můžete si nechat i trvalou, nebo vyrovnat, odbarvit – cokoliv vás napadne. Ceny se pohybují kolem 500,- Kč, podle náročnosti úprav.
Pokud na to váš partner, kterému se chcete líbit, není speciálně vysazený a nechoďte tedy neupravená ani tam dole. Povolené je vše kromě divoce rostoucí bambeřice. Všeobecně platí, že pokud máme štíhlé boky, můžeme tvar jakýkoliv. Pokud tomu tak není, volíme tvary spíše širší, které nás opticky zužují.

Michaela Veselá

Co všechno lze podstoupit ke zkrášlení ohanbí mohou vyprávět majitelé "kadeřnických" salónů, které se právě těmto částem ženského těla profesionálně věnují. Zatímco některé zákaznice preferují nenáročný svépomocí lehce dosažitelný sestřih na nemluvně, jiné vydávají nemalé peníze za příčesky ála Shakira. Pomocí speciálních lepidel prý drží docela spolehlivě. Jenže móda frčí dopředu, a tak nezůstává jen u chlupů. V Holandsku se například objevily první genitální příčesky vyrobené z pravého peří. Ženské přirození tak může mít věrnou podobu například sovy, andulky či slepice, případně manželem tolik milovaného kanárka.
Čtyřicetiletá maskérka M. Marsmanová, která s touto vymožeností přišla, říká:"Pro sebe jsem použila peří žlutočečelatého kakadu z Celebesu. Manžel na to zabral, jakoby měl prvničku, ale většina chlapů vzrušuje peří, které je při souloži píchá. Kakadu z podčeledi papoušků ho mají dost jemné..."

Judita Bednářová