Co je štěstí? Muška jenom zlatá. Ale to už vlastně kdysi kdosi řekl.

Leč ne všem toto vysvětlení stačí. Jsou i tací šťouralové, kteří budou šťourat a bádat a zkoumat a testovat, až odhalí i takový rébus, jakým dozajista štěstí je.

 

Ano, kdysi jsem se v tisku dočetla, že vědci z Londýna prý vyřešili tajemství štěstí. Podle nich štěstí není muška jenom zlatá, jak tvrdí klasik, nýbrž je to tato rovnice:


ŠTĚSTÍ = P + (5 x E) + (3 x H),

 

přičemž

P = osobní charakteristika včetně pohledu na život, přizpůsobivost a pružnost,

E = existence (zdraví, finance, přátelství) a

H = potřeby vyššího řádu (sebedůvěra, výhledy, ambice, smysl pro humor).

 

Čím vyšší výsledek, tím větší štěstí.     Co na to říct? Jsou prostě lidé (ano, skutečně i všichni ti vědci a kybernetici jsou jen lidé), kteří vše dokážou vyjádřit v číslech a v matematických pojmech.

Když já si myslím, že štěstí je hlavně o pocitech, tak oni vytvoří formulku obludného vzorce a vypočítají z ní číslo. Mám mrazení v zádech při představě, že až se jednou zeptám své polovičky, jak moc mne miluje, začne se shánět po kalkulačce, místo aby použil tak lichotivá a příjemná slova a přirovnání, která nám náš mateřský jazyk nabízí.

 

Fakt je ten, že matematika je sice strohá, zato ale jasná. Když mu tedy vyjde třeba jen číslo 1 (nebo nedej bože i minus), budu hned vědět, jak na tom jsem.

 

Kdežto náš krásný jazyk nám umožňuje mimo jiné i tak trošku lhát, což ne vždycky hned rozeznáme. Ale možná ani nechceme slyšet tu opravdu pravdivou pravdu, kterou nám matematická rovnice prostě
vnutí bez vyhnutí a bez možnosti úniku.

Rovnice štěstí mi prostě nedá spát. Já přece vím, jak moc jsem šťastná! A třeba si chci občas i tak trošku namluvit, že jsem šťastná ještě o něco víc. Ale rovnice je nekompromisní. Řekne prostě NE, je to tak a tak a žádný jiný výsledek není možný. A co mi zbývá?
   

Nějak se mi tato rovnice fakt nepozdává. Ledaže - jediný její přínos by mohl být v tom, že pomůže naplnit čekárny všech psychologů a psychiatrů lidmi, kteří se budou hroutit, když si vypočítají, jak nízké číslo štěstí jim vyšlo.

Jitulenka

 


 

Milá Jitulenko, díky. I za tvou úvahu.

 

jal jsem si to spočítat. Ocenil jsem své hodnoty na stupnici 1-10 a vyšel mi výsledek více než 80. Mě žádný psychiatr u sebe v ordinaci neuvidí.

 

Jen malý postřeh na závěr: víte, že více než 50 % vašich příspěvků o štěstí používá hlášku "Co je štěstí? Muška jenom zlatá" ... :))

Reklama