Mladí manželé z Hradce Králové už od začátku věděli, co chtějí - atypický rodinný dům, který bude nejenom atraktivní, ale i útulný a příjemný. Ke svým představám připojili i přání, aby jim vysněný dům navrhl Šimon Caban, který je známý svým netradičním vnímáním architektury. Když se jim podařilo na něj získat kontakt, vize se začala postupně měnit na skutečnost…

Stavba domu byla náročná

Manželům šlo od začátku o kvalitní originalitu, a proto nikam nepospíchali. Na základě jejich vizí a kreativity architekta vznikl originální projekt, jehož realizace trvala několik let.

Výsledkem je atraktivní, moderní dům jednoduché hmotové skladby, který je rozdělen na dvě základní křídla: soukromé a hostovské. (soutěž - 5. očními víčky)

Dům stojí na mírně vyvýšeném, pokojném a zeleném místě s dostatkem slunce. Při jeho realizaci architekt použil cihlové zdivo v kombinaci s betonem.

Dispoziční řešení

Co se týče dispozičního řešení, na pravé straně od vstupu do domu se nachází šatna, pokoj pro rodiče a velká koupelna. V opačné půlce je pokoj pro hosty s vlastní koupelnou.

O patro výš najdete pracovnu. Srdcem domu je spodní podlaží s otevřeným obytným prostorem, který je propojen s kuchyní a jídelnou.

Za posuvnou kovovou stěnou se nachází pokoje dcery a syna s koupelnou.

Přirozené kontrasty

Cihly, ocel, dřevo, kámen, beton, sklo a keramika jsou materiály, se kterými si architekt brilantně vyhrál. Protože manželé i architekt inklinují k nenásilnému, přirozenému stylu, všechny materiály byly použity v jejich původní struktuře.

Hlavní obytný prostor tvoří neomítnuté cihlové stěny a neupravené betonové stropy, členěné výraznými lištami osvětlení.

Stejně atypické je i řešení kuchyně. Linka je navržena z dubového masivu. Pracovní deska je vyrobena z trvanlivého umělého kamene. Okolí linky v úrovni podlahy lemuje černý plech a na toto místo navazuje keramická dlažba s modrými nepravidelnými čtverečky.      

Podlaha dále přechází do cihlovo-keramické mozaiky. Směrem k jídelně plech ukončuje cihlový lem a za ním následuje plovoucí dubová podlaha.

Do kuchyně výborně zapadají antikorové spotřebiče - vestavěný elektronický sporák se sklokeramickou deskou, myčka nádobí, ve stěně za linkou trojkombinace ohřívače nádobí, mikrovlnky a kávovaru. Po boku stojí solitér antikorové ledničky s mrazničkou.

Auto na terase

K nejzajímavějším prvkům domu patří terasa. Ta představuje neobvyklý nápad, od kterého se odvíjel celý projekt domu. Architekt to navrhnul tak, aby se autem dalo dojet až na terasu v prvním patře. A tak přímo do střední úrovně trojpodlažního domu - rodinného hradu - vede elegantní most z ocelové konstrukce a neupravených smrkových trámů…

 

Poznámka: při kliknutí na fotografii, se fotografie zvětší.

Foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Reklama