Petr Křivánek pochází z lyžařské rodiny. Na svahu závodil on i dva sourozenci. Jeho táta tak vynalezl snad všechny způsoby, jak pořídit zimní výbavu dobře a levně. Chcete svému malému sportovci udělat radost lyžemi od Ježíška? Zeptali jsme se, jak na to.

Petře, ty sám jsi byl čtvrtý na mistrovství republiky, ale prý u vás doma lyžovali všichni. To proto začal váš táta vymýšlet, jak lidem umožnit, ať na lyžařské výbavě ušetří?
Táta moc dobře věděl, jak náročné umí být lyže pro rodinný rozpočet. A tak jednoho dne založil Happy Sport. Začínali jsme půjčováním našich vlastních lyží. Teď jsme největší půjčovna, prodejna a e-shop s použitými lyžemi v Praze. Jde nám o to, aby si dobře zalyžovat mohl opravdu každý.

lyžování

S vybavením na lyže je to u dětí stejně jako třeba s oblečením. Hlavní problém je v tom, že rostou. Jak to můžu jako máma vyřešit? Musím pořád kupovat všechno větší?
Naštěstí nemusíte. Táta na to vymyslel chytré řešení. Byl první v ČR, kdo přišel s konceptem celoroční půjčky vybavení. Prostě platíte půjčovné, a jak děti rostou, měníte kus za kus. Hodně na tom ušetříte, a děti přitom pořád jezdí s výbavou, která jim padne. Navíc je všechno seřízené na míru, oservisované a bezpečné.

A když dítě vyroste během zimy?
To není problém. Vyměnit lyže či boty za větší můžete kdykoliv během sezóny. Často toho využívají i dospělí, když neví, jaké lyže chtějí. Díky celoroční půjčce si vyzkouší třeba patery lyže za sezonu. A pak si koupí ty, co jim nejvíce sedí.

Co kdybych přeci jen chtěla, ať mají děti svoje vlastní lyže nebo třeba snowboard?
Pak bych vám doporučil bazarové vybavení. Kupovat dětem novou se nevyplatí. Budou ji používat rok, než z ní vyrostou. V některých rodinách dědí mladší sourozenci lyže po starších. Někdy se ale stane, že mladší dítě se vytáhne už během léta, přeroste lyže, které mělo zdědit, a vy je musíte prodat. Potom, co jste je 3 roky schraňovali ve sklepě.

Nebude se dětem na bazarových lyžích jezdit hůř?
Vůbec ne. S lyžemi je to trochu jako s autem. Po roce používání klesne jejich cena třeba na čtvrtinu, ale přitom mají jen pár kosmetických vad a škrábanců shora. Při lyžování jde o skluznici. Když ji dobře ošetříte a nabrousíte hrany, budou lyže zase jezdit jako nové.

Můžu koupit o trochu delší lyže a větší boty, aby vydržely dvě sezony?
To bych určitě nedoporučoval. Hned z několik důvodů. Dítě by mělo mít lyže mezi bradou a kořenem nosu. Když koupíte větší, bude se na nich zbytečně trápit a lyžování ho nebude bavit. Když hodně vyroste a lyže bude mít krátké, bude pro něj lyžování zase zbytečně složité. Je to, jako byste mu koupili malé kolo.

Hádám, že s botami je ještě větší problém.
Když koupíte velké boty, je to pro dítě velmi nebezpečné. Během pádu si může v lyžáce překroutit a zlomit nohu ještě dříve, než mu vypne bezpečnostní vázání.

lyžování

Máte pravdu, že z toho pohledu je určitě lepší vybavení půjčovat. Jak to vyjde cenově?
Vyplatí se to i cenou. Například celoroční půjčka lyží, bot a helmy pro šestileté dítě stojí 1590 Kč. Když budete vybavení kupovat, dáte za něj minimálně okolo 4 500 Kč.  

Mají se děti učit lyžovat s hůlkami už od začátku?
To určitě ne. Na začátku hůlky dětem spíše škodí, než pomáhají. Je riziko, že s nimi budou spíše šermovat a ublíží si. Také to není dobrý pro jejich jízdní styl. Pro malé děti jsou hůlky poměrně těžké, a když je mají v rukách, tak mají tendenci se zaklánět. My naopak chceme dostat děti co nejvíce dopředu, „do kolen“.

Když už mluvíš o bezpečnosti, jak můžu děti na svahu co nejvíc ochránit?
Lyže musí být hlavně dobře seřízené a měly by mít nabroušené hrany. U nás třeba používáme hodně drahé švýcarské seřizovací stroje. Ať máme jistotu, že lyže a snowboardy z našeho servisu jsou vždycky v nejlepším pořádku a malí i velcí lyžaři si na nich skvěle zajezdí. Tyto stroje jsou také k lyžím šetrnější, takže prodlužují jejich životnost.

Co dalšího? Jak děti co nejlíp zabezpečit?
Samozřejmost by měla být určitě helma. Také doporučuji koupit dětem chránič páteře. Ten ochraňuje kosti páteře při každém větším nárazu.

Můžu koupit jakoukoliv helmu? Jak ji mám vybrat?
Nejdůležitější je, aby nikde netlačila. I malý tlak je špatně. V obchodě se to může zdát v pohodě, ale po několika hodinách bude zle. Měla by sedět jako „zadek na hrnec“, jak se říká. Když zatřesete hlavou, neměla by se hýbat, ani když není zapnutá. Je důležité vyzkoušet více modelů, až najdete tu pravou.

A co lyžařské brýle? Jsou nutné, nebo stačí sluneční?
Bezpečnost je asi nejdůležitější faktor, proč nosit právě lyžařské brýle. Když nosíte sluneční brýle mohou vám při pádu prasknout a poranit oči. To už je lepší jezdit úplně bez brýlí než se slunečními. Také to má výhodu ve frontě. Děti mají obličej níže, takže je může někdo ohrozit hůlkou. Když brýle dobře vyberete, nebude pod ně foukat. Dětem v nich tak bude mnohem tepleji než ve slunečních.

Petr Křivánek

Petr Křivánek

Je pravda, že se mají brýle vybírat spolu s helmou?
Hlavně je důležité, aby do helmy dobře seděly. Když si jdete vybrat brýle, měli byste si vždy vzít helmu s sebou. Ideální je, když si koupíte brýle od stejné značky a modelové řady. Pak většinou sedí nejlépe. Když tu možnost nemáte, je důležité, aby brýle s helmou dokonale lícovaly. Aby na čele mezi helmou a brýlemi nebyla žádná mezera. Díky tomu nebude mít dítě nechráněné čelo a nepromrzne.

Reklama