Když jsem přemýšlela, která práce, kromě mé stávající, by mě bavila, rozhodně by to bylo něco se zvířátky. Ty zbožňuju a být každý den s nimi musí být úžasné. Nedávno jsem měla tu možnost si takové zaměstnání vyzkoušet. Stala jsem se na den ošetřovatelkou lachtanů a tučňáků v Zoo Praha. Můžu vám už teď prozradit, že je to práce sice nádherná, ale sakra náročná.

Jakub Mezei je sympatickým vrchním chovatelem lachtanů a tučňáků Zoo Praha. A právě on měl mou maličkost celé dopoledne na starosti a zasvětil mě do své práce. Po příchodu jsem jako první podepsala papír o bezpečnosti práce. Pak už se Kuba se mnou nemazal, vyfasovala jsem holínky a šlo se na věc.

Čas krmení

Začali jsme připravovat krmení pro lachtana Melouna, se kterým jsem se měla potkat jako první. Melounovi jsme připravili tři druhy ryb. Ty jsme rozstříhali na třetiny, kromě olihní. Během chystání jsem si s Kubou povídala o jeho svěřencích. Lachtanů je zde sedm, dva samci a pět samic. Mají zde i dva lachtany z volné přírody. Meloun, kterého zanedlouho uvidím, je potomkem lachtana Gastona, který zemřel při povodních roku 2002. Hladina vody tehdy v některých místech sahala i více než 7 metrů nad úroveň terénu a vyžádala si, bohužel, mnoho obětí.

zoo praha

Prosím, seznamte se

Z bazénku se vynořil Meloun, dvou set kilový krasavec. Kuba nám předvedl, jak takový lachtan zblízka vypadá. Věděly jste, že mají černé zuby? Rodí se tedy s béžovými, ale časem zčernají, ovšem není to, že by je měli zkažené. Jedná se o přirozený proces. Lachtani mají uši, podobné jako kreslená postavička Shrek, což je odlišuje od tuleňů. Mnoho lidí si také myslí, že jsou hladcí. Omyl, mají srst, která chybí pouze na ploutvích.  

Lachtan

Kuba předvedl, jak vypadá taková preventivní kontrola, zda je zvíře v pořádku. Neuvěřitelné, jak byl Meloun krotký a poslouchal svého ošetřovatele na slovo. Nechá si od Kuby nahlédnout do tlamy, zkontrolovat oči, břicho, které je pro ně choulostivým místem, ploutve. Meloun je nejen vděčný strávník, ale také showmanem. Perfektní holubičku, kterou vyšvihl, bych nezvládla ani já.

lachtan meloun

lachtan meloun

Nejlepší pusa v životě

Tím největším zážitkem bylo, když jsem si sedla, vedle mě hupslo toto nádherné impozantní zvíře a já dostala hubičku. Na to nikdy nezapomenu. Myslela jsem si, že takový lachtan bude silně zapáchat, ale ne. Je to obdobné, jako když dáte pusu příteli, který předtím jedl sushi. Jen s tím rozdílem, že „líbačka“ s lachtanem je podstatně větší zážitek.   

Lachtan

  • Následně bylo nutné vyčistit bazénky, kam se napouští slaná voda. Lachtani jsou zde buď v karanténě, a jednou denně si v bazénku na hodinku zaplavou. Je to ze zdravotních důvodů, kvůli očím. Slaná voda jim pomáhá proti zákalům.

lachtan

Fraky na scénu

Pak přišli na řadu tučňáci. Připravili jsme opět ryby, ale ještě před tím bylo nutné vyčistit vnitřní výběh. Ten se čistí drátěnkou a kartáčem třikrát až čtyřikrát denně. Což bylo zajímavé zjištění. Veliký venkovní prostor pak jednou týdně. Musím přiznat, že z blízka jsem z tučňáků měla docela nahnáno. Kuba mě totiž varoval, ať si dám pozor, aby mě neštípli. Prý to bolí.

tučnák

Po důkladném úklidu přišlo na řadu krmení. Obdivovala jsem Kubu, že umí rozeznat jednotlivé tučňáky a pojmenovat je. Mně přišli všichni stejní. Jakmile jsem měla v ruce rybu, byla jsem jejich nejlepší kamarádka, o nějakém štípání nemohla být řeč.

Chovatelkou napořád?

Práci chovatelky lachtanů a tučňáků jsem si nesmírně užila. Být s nimi v tak blízkém kontaktu se vám nepoštěstí každý den. Nejenže jsem se seznámila s lachtany a tučňáky důkladněji, ale poznala jsem i ty, kteří se o ně s láskou starají. Dělají náročnou, ale zároveň nádhernou práci. Ráda bych poděkovala Kubovi a celému týmu Zoo Praha. Jste skvělí! Díky!

Příště se můžete těšit na rozhovor se sympatickým vrchním ošetřovatelem lachtanů a tučňáku Jakubem Mezeiem.

Čtěte také:

Reklama