Stres, zažívací obtíže, bolesti hlavy, problémy s pamětí a také deprese. Tak mohou vypadat zdravotní a psychické problémy, které sužují lidi, jimž chybí spánek. Navíc se ukazuje, že dlouhodobý nedostatek spánku a práce v noci, při umělém světle, zvyšuje riziko rakoviny, například prsu. Výzkumy rovněž doložily, že mizerné spáče trápí vysoký krevní tlak, výsledkem čehož může být  nejen trápení s cévami, ale také třeba předčasný infarkt. Nevyspalí lidé jsou nebezpeční sobě i okolí také za volantem, nehledě na to, že ani jejich pracovní výkon nebude valný.  

V tomto ohledu je nakonec jedno, zda člověk dlouhodobě málo spí kvůli tomu, že si do noci čte či žehlí, aby po páté opět vstával, anebo proto, že spát nemůže kvůli starostem. Jistě, sem tam probděná noc nevadí, ale nespat dlouhodobě zavání hazardérstvím. S jednou výjimkou - se zvyšujícím se věkem potřeba spánku přirozeně klesá a není to na škodu zdraví.  

Proč je tma tak důležitá?
Lidé si přitom z noci často ukrajují dobrovolné, částečně je k tomu nutí hektické životní tempo. V Čechách se ještě stále vstává do práce a nezřídka i do škol za tmy, spát se přitom chodí mnohem později.

Ačkoli se to může zdát divné, lidský organismus nepotřebuje jen světlo, ale i tmu. Právě jen když je kolem černo, dokáže si tělo tvořit hormon melatonin, který řídí biorytmy, zejména pak rytmus spánku. "Když je jeho tvorba narušená, narušuje to i další pochody v těle a organismus je tak oslaben," vysvětlil psychiatr Radkin Honzák. A dokáže tak méně vzdorovat zatížení, infekcím, nemocem a i včetně vážných.

Pozor, tvorbě melatoninu nesvědčí ani kratičké noční rozsvícení. I na záchod je proto záhodno chodit raději potmě.


 - spánek by měl trvat pět až osm hodin, každý si musí najít svou míru
 - čím hlouběji člověk spí, tím kratší spánek mu stačí k regeneraci sil 
 - škodí i nadmíra spánku
 - jak se pozná nespavost? Pakliže nemůžete spát více než třikrát týdně a trvá to více než měsíc.
 - průměrná doba spánku v roce 1910 byla devět hodin, v roce 1996 jen sedm a půl hodiny.
 - lidé pracující na směny spí v průměru jen pět hodin denně

                                     
Reklama