Ruský prezident Vladimir Putin 4. listopadu 2018 v Moskvě na slavnostní recepci u příležitosti Dne národní jednoty udělil Puškinovu medaili českému písničkáři Jaromíru Nohavicovi. Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění.

putin-a-nohavica-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Z důvodu údajného blízkého vztahu českého muzikanta a ruského prezidenta Vladimira Putina polské město Katovice před časem vypovědělo smlouvu o pronájmu sálu, kde měl Nohavica koncertovat. „Rádi bychom vás informovali, že všechny polské koncerty Jaromíra Nohavici plánované na přelom března a dubna byly zrušeny. Vstupenky je možné vrátit na prodejních místech. Jarek zdraví všechny své polské fanoušky a slibuje, že přijede v klidnějších časech,“ uvedl umělec na svých oficiálních stránkách.

Jaromír Nohavica v současné době čelí ostré kritice za svůj výrok, že nehodlá medaili od ruského prezidenta vrátit. Podle svých slov ji nedostal za válčení, ale zpívání. „Nejsem příznivcem laciných gest. Vracení medailí, poklekávání, mávání vlaječkami,“ prohlásil v reakci na vlnu hanlivých komentářů na svou adresu. Zároveň ale při on-line koncertu své fanoušky upozornil, že na svých stránkách sdílí číslo účtu organizace Člověk v tísni, kam sám poslal finanční pomoc Ukrajině. Vyzval své fanoušky, aby rovněž podpořili nevinné lidi v této nelehké době.

Zdroje: Profimedia, oficiální internetové stránky Jaromíra NohaviciJaromír Nohavica: S Putinem nesouhlasím, válka je mi proti srstiČeské novinyLidové novinyYoutube kanál: Jarek Nohavica