Máme tu první příspěvek na téma "sport" od věrné čtenářky Vivian.

 

 

Ze všeho nejdřív, ještě než jsem se pro tento sport definitivně rozhodla, jsem si na internetu začala vyhledávat všechny možné dostupné informace, a jak jsem nacházela stále další a další, zamlouval se mi spinning stále víc.

 

Pro ty, kdo nevědí, o co přesně jde – spinning je, zjednodušeně řečeno, jízda na stacionárním kole (čili na kole, které stojí na jednom místě). Toto kolo neboli spinner, je na první pohled hodně podobné rotopedu.

 

Jde o intenzivní aerobní pohyb, při kterém dochází k velkému výdeji energie (a pokud to děláme správně, tak si tělo tu energii bere z našich zásob sádla).

 

Spinning je sport vhodný jak pro vrcholové cyklisty, kteří potřebují trénovat a počasí nepřeje jízdě v terénu, tak pro lidi, kteří se třeba dosud nikdy pořádně nepohybovali, mají velkou nadváhu a špatnou fyzičku. I když vážíte sto padesát kilo a zadýcháte se i při vstávání z postele, spinningu se bát nemusíte. Při spinningu si intenzitu i zátěž řídíte sami, nikdo vás nebude nutit dělat něco, na co fyzicky nestačíte, nikdo se vám nebude smát, když nebudete zvládat to, co ostatní, a nikdo vám nebude spílat, když pojedete pomaleji nebo jinak než ostatní.

 

(Pokud ale trpíte např. nějakým onemocněním srdce nebo pohybového aparátu, raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav a dokáže posoudit, jaká aktivita vám prospěje a jaká už by vám mohla ublížit, ačkoli jízda na kole v mírném tempu by snad ublížila jen opravdu těžce nemocným osobám).

 

Rozhodně se nemusíte bát, že přijdete na hodinu a kolem vás budou samí zkušení cyklisté a ‚namakaní‘ borci. Setkáte se s úplně obyčejnými lidmi, potkáte i lidi s nadváhou, lidi nezkušené a netrénované... A já osobně jsem se rozhodla začít chodit do centra, které je určeno výhradně ženám, takže odpadají nepříjemné a rozptylující pocity z přítomnosti cizích mužů.

 

Instruktoři i instruktorky jsou profesionálové a se vším vám naopak pomohou, poradí, odpoví na všechny možné otázky. Počítají s tím, že začínáte a budete potřebovat poradit se základními věcmi, a poradí vám opravdu dobře a fundovaně – jsou speciálně školení.

 

Jezdí se v takzvaných spinning centrech, což jsou sály nebo zkrátka místnosti, kde stojí takových spinnerů několik (já chodím do centra, kde jich je asi patnáct), a kromě nich je tu i hudební aparatura, protože jízda probíhá za rytmu hudby. Tyto rytmy se v průběhu hodiny střídají, stejně jako se střídá zátěž, se kterou šlapete do pedálů.

 

Když hraje rychlá, svižná hudba, šlapete rychle a s nízkou zátěží, takzvaně jedete rovinku, a v pomalejším rytmu a s vyšší zátěží pak šlapete „do kopečka“. Pomyslný charakter terénu, kopečky a rovinky, simuluje právě onen stupeň zátěže, který si regulujete sami podle vlastních fyzických možností.

Všechny hodiny spinningu ale nejsou stejné. Dělí se podle stupně zátěže, a potažmo také podle úrovně fyzické aktivity, kterou vyvíjíte, do několika tzv. zón (Energy Zones), které se nazývají Recovery (znovunabytí sil, rekonvalescence), Endurance, Strength, Intervaly a Race Day. Lekce v těchto jednotlivých zónách se od sebe liší zejména stylem jízdy. Sám název zóny lehce napovídá, o co při té které hodině půjde (podrobnější informace o těchto zónách můžete najít na internetu, jako klíčové slovo použijte třeba 'spinning' nebo jednotlivé názvy zón), ale pro mě osobně bylo nejdůležitější zjistit, v které této zóně dochází k nejefektivnějšímu spalování tuků, a to je zóna Endurance – takže jsem začala chodit na hodiny Endurance.

 

V zóně Endurance vyvíjíte takovou aktivitu, že vaše srdce při ní pracuje na 75 % maximální tepové frekvence, což je frekvence ideální pro optimální spalování tuků.

 

 

Pro zajímavost: při hodině spinningu spálíte průměrně 400–600 kcal, což je kolem 1 675–2 500 kJ (neboli třeba pytlík bonbonů nebo desetideková tabulka čokolády).

 

 

Hodinu vede instruktor spinningu, speciálně vyškolený profesionál, který vám na začátku poradí se správným nastavením kola, vysvětlí vám způsob jízdy, řekne vám, co a jak máte dělat nebo nedělat, aby to mělo pro vás smysl a užitek. Pokud vám nebude cokoli jasné, ochotně vám všechno vysvětlí; můžete se s ním poradit o všem možném kolem sportovní aktivity.

 

Při hodině se z instruktora stává DJ, který zručně přehazuje v aparatuře cédéčka a plynule mění skladby a tím zároveň i rychlost jízdy, udává tempo a pokyny, jimiž se můžete, ale také nemusíte řídit. Jedete podle svých momentálních fyzických možností, a pokud se vám zrovna nechce šlapat do kopce, nikdo vám neřekne ani slovo, když pojedete rovinku.

 

 

Co potřebujete na spinning?

 

* sportovní boty, pokud možno s pevnou podrážkou (a čistou!) – ideální jsou speciální cyklistické boty, ale ty má asi málokdo a nikdo je po vás chtít nebude, nejsou nutné

* krátké cyklistické kalhoty (nejlépe ty s vložkou, aby vás netlačilo sedlo, ale opět nejsou nutné a já jsem je ještě na nikom neviděla), ale úplně postačí obyčejné kraťasy, hodně sportovkyň chodí v obyčejných teplákách, ale já osobně dlouhé kalhoty nedoporučuju, protože je v nich dost teplo

* na horní část těla cokoli, tričko, mikinu... ale opět je lepší spíše krátký rukáv, protože se zapotíte

* doporučují se i cyklistické rukavice, aby vám neklouzaly ruce, ale opět to není vyloženě nutné, řídítka spinnerů mají speciální protiskluzovou úpravu

* hodit se může i čelenka nebo šátek kolem hlavy: opakuji – hodně se zpotíte

* nikdy nezapomeňte na láhev s pitím, minimálně 0,5 l, ale raději více – vodu, iontový nápoj, rozředěnou ovocnou šťávu, pokud možno bez bublinek, ať vám není těžko. A zapomenete-li, dá se vhodné pití koupit většinou přímo na místě.

* Nezapomeňte také na ručník na otírání potu

 

Cena: hodina spinningu stojí v Praze kolem 100,- Kč. Trvá 45–60 minut, v některých centrech se jezdí i prodloužené hodiny.

 

Mně osobně se tedy zatím moc zhubnout nepodařilo, asi ještě dělám nějakou chybu v životosprávě, ale znatelně se mi zlepšila fyzická kondice (zvýšila se mi výdrž, už se tak rychle nezadýchám) a také se mi viditelně zpevnily kontury – i přítel si všiml, jak se mi zvedl zadeček a zpevnily nohy.

 

(Instruktorka Marcelka mi poradila, abych nekoukala tolik na kila, ale spíš na centimetry. Tělesná hmotnost se nemusí měnit, ale objem sádelnatých partií se přitom zmenšuje).

 

A i když jsem zatím nadváhu neshodila, chodím na spinning dál - bez něj si to už ani neumím představit, protože jsem v něm konečně našla druh pohybu, který mě baví, a to je hlavní. Chodím si tam pro přísun endorfinů! Mám radost z toho, že se mi zlepšuje kondice, a že je na mém těle vidět, že se na něm pracuje, a také mám skvělý pocit z toho, že dělám něco pro svoje zdraví.

 

Spinning můžu všem jedině doporučit.

 

Vivian

 

 

Vivian děkuji za skvělý popis, instrukce ke spinningu a obrázek cyklisty. Jako malý dárek jí zasílám deodorant!

 

Máte také svůj oblíbený sport? Napište nám o něm na redakce@zena.in.cz! Zavděk vezmeme i vaší fotografii při jakémkoliv pohybu!!!

 

Hezký slunný den vám přeje

 

Reklama