Pračku bychom měli. Je funkční, jen nasypat prášek, pustit vodu, navolit program a už to jede. Prádlo je vyprané dočista dočista. Jenže odkud jsme ho vzaly, dámy? Ne, nemyslím věčně ušpiněné dětičky, flek od hořčice na triku naší „polovičky“ nebo špinavý rukávek halenky. Já mám na mysli, kde to špinavé prádlo shromažďujete. Jak tak sleduji jiné domácnosti – většina z nás používá koše.

Pokud máme to štěstí na velkorozměrovou koupelnu, je tu varianta koše vestavěného do jedné ze skříněk. Bývá to koš drátěný, umístěný v pojezdech – tudíž lehce vyjímatelný ze skříně. Já to štěstí na velkou koupelnu nemám, takže mám sice koš, ale ne ve skříni. Ovšem pozor, ne každý skladuje špinavé prádlo v koupelně, někdo ho má i v komoře nebo předsíni. Já dávám přednost koupelně.

Špinavé prádlo by mělo dýchat, aby se nezapařilo, nezatuchlo nebo nezplesnivělo, a tak by měl mít koš otvory. Proto není v žádném případě ideální v úvodu zmíněná igelitová taška. Některé koše jsou tvořeny pouze vnějším obalem, jiné mají vnitřní, většinou plátěnou „tašku", která se dá vyprat. A materiál? Oblíbený je ratan. Je esteticky lákavý, nevadí mu vlhko z koupelny, je lehký, pružný i pevný zároveň. Navíc se dobře udržuje. A ještě něco navíc. Můžeme si k ratanovému prádelnímu koši pořídit i další doplňky v tomto materiálu – košíčky na kosmetiku, stoličku... Co se tvaru týká, jsou válcovité různých velikostí, obdélníkové, rohové (na ně si můžeme při únavě i sednout)  nebo klasické koše bez víka. Výhodou jsou i koše se zásuvkou.

A pak tu máme plast. Můžeme si vyhrát s jeho barvou i velikostí, navíc se dá pořídit za pár korun. Často je vícefunkční – víko koše tvoří lavor. Nemáte rády plast? Poněkud netradiční, ale staré dobré, je dřevo. Koš z masivního dřeva je na odložení špinavého prádla předurčen. Uvnitř najdeme stejně jako u ratanových košů odnímatelnou plátěnou vložku. V nových moderních koupelnách dává mnoho lidí přednost nerezovým doplňkům. I v nich je velký výběr a je snadné vše sladit do posledního detailu. Nabízí se mýdlenky, kelímky na kartáčky, odpadkové koše, různé zásobníky a hlavně to, o čem je dnes řeč – koše na prádlo. Koše jsou ve valné míře válcové, většinou s dřevěným víkem. Můžeme vybírat podle vzhledu, průměru nebo výšky. Ty nižší lze využít i na sezení.

Pokud máte velký byt nebo bydlíte v domě, zapřemýšlejte nad tím, zda se vám nevyplatí pořídit si koš minimálně dvojitý či s více přihrádkami na různé druhy prádla - například šuplík pro bílé, barevné, tmavé prádlo a na prádlo pro ruční praní nebo dětské prádlo, které se musí prát minimálně v prvních měsících věku dítěte zvlášť.

Koš na prádlo je nepostradatelný, patří do každé domácnosti. Přece nechcete mít špinavé ponožky v igelitce ve skříni?

Kam dáváte špinavé prádlo?
Do koše?
Rovnou do pračky?
Do igelitky?
Třídíte je?

Napište, kam schovává vaše rodina špinavé prádlo.