Když před patnácti lety vznikl Facebook, nikdo nemohl tušit, jak zásadní platforma se z něj stane. Primárně to byl nástroj pro komunikaci, ale postupem času přebral mnoho dalších rolí.
5d08d72a8de0fobrazek.pngZačal být jiné osobním deníčkem, fotoalbem, chatem, seznamkou, (bohužel) psychologickou poradnou, zásobárnou receptů, i sledovacím zařízením. Stal se kamarádem i nepřítelem, který může vaše tajemství použít proti vám. Obzvlášť pokud patříte k lidem, kteří mají svůj profil veřejně přístupný.

Ale vše se mění, a pokud chcete držet krok s dobou a trapně nevyčnívat, měla byste změnit i své chování na sociálních sítích. Na základě podrobného průzkumu našich redakčních facebookových análů, který se neobešel bez pobavených výkřiků, ani bez úderů tupým předmětem do hlavy s výkřiky, jak jsem mohla být tak blbá, jsme pro vás sestavily facebookové sexteto…. Dozvíte se v něm, co jsme dělaly, co už dělat nechceme a co nás otravuje, když někdo stále dělá. Protože čtenářky Ženy-in by neměly být out.

1. Vaše rajská nikoho nezajímá
Když jsem si v roce 2009 (ha mám desetileté výročí!) zakládala facebookový profil, u každého se odehrávala taková menší reality show. Dozvěděli jsme se, kdo kdy vstává. Kdo měl k obědu rajskou a moc si pochutnal, kde prší, kde nespadla zatím ani kapka i kdo zve zloděje na návštěvu, protože má volný dům a užívá si na dovolené. Asi se nemusím dlouze vypisovat o otravnosti, zbytečnosti a v neposlední řadě i nebezpečnosti těchto příspěvků. Pokud se chcete opravdu pochlubit rajskou, alespoň ji vyfoťte a přidejte recept.

2. Vaše trapné fotky sice zajímají všechny, ale...
Doufáme, že mezi námi není nikdo, kdo by fotografie, které ho ztrapňují a dehonestují, zveřejňoval sám od sebe. Jenže občas se najdou mezi přáteli dobráci, kteří to udělají za vás. Naštěstí se nemusíte nechat označit, a to když si nastavíte schvalování příspěvků. Potom se nestane, že by váš šéf viděl, jak v baru reprezentujete firmu.

3. Bez zpívánek, prosím
Velkým hitem bylo jednu dobu sdílení hitů z Youtube s popisky typu Amazing song, I can feel it apod. Fajn, posloucháte písničku. Písničku, která možná zní každý den z rádia, a kterou dost možná poslouchá i většina vašich přátel. Sečteno podtrženo zbytečný post, kterým ostatním znečišťujete zeď. V kolika případech jste si vy pustila píseň, kterou někdo sdílel na FB?

4. Kdybych byla zvíře, byla bych… kudlanka
Jestli vás to vážně baví, klidně si to dělejte, ale nesdílejte to. Kvízy, v nichž se dozvíte, jaké jste zvíře, koktejl, filmová postava nebo jak to umíte v posteli, jsou na FB také dávno passé. Poslední jmenovaná věc by sice vaše přátele zajímala, ale nejspíš si tím vysloužíte nemístné poznámky a místně lokalizované pozvánky na rande.

5. Nesnaž se být světový za každou cenu
Také touha být co nejvíce světový, může někdy vyznívat dost trapně. Nemáte v přátelích ani jednoho cizince, a přesto nešetříte anglickými statusy? Jistě, anglicky zní daná věta mnohem víc cool, ale vaši přátelé si ji stejně budou muset přeložit. A také to vypadá, že v mateřštině plavete. 

6. Pošli to 10 000 přátel nebo ti v noci havran vyklovne oko. Možná i obě
O lidech, kteří tyto řetězové hry vymýšlejí, nemáme valné mínění. Ti, co je i v roce 2019 šíří, se ovšem staví na podobnou úroveň. Máme pro vás šokující odhalení. Havran vám opravdu to oko možná vyklovne, ale skutečnost, že by na to mělo vliv nesdílení statusu na FB, dosud vědci neprokázali. I když oni se to vlastně nesnažili ani vyvrátit. Takže jsme možná všichni dost v ohrožení. V noci si raději zavřete okno. 

Přečtěte si také:

Reklama