shutterstock-425547721-1-.jpg
Foto: Shutterstock

Město Suzhou se nachází na březích jezera Taihu v deltě řeky Huanghe. Tato oblast je v jihovýchodní provincii Jiangsu. Zahrady byly roku 1997 zapsány na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 514 př. n. l. bylo toto město hlavním městem království Wu, kterému vládl Che Lu. Základní rysy starého města zůstaly dodnes nezměněny. Soukromé zahrady inspirované těmito královskými loveckými zahradami postavenými králem státu Wu začaly vznikat kolem 4. století a nakonec dosáhly vrcholu v 18. století. 

FotoJetg.jpg
Foto: Shutterstock

Suzhou se také někdy říká „Benátky orientu“ a o jeho zahradách se praví, že jsou nejhezčí z malebných zahrad v jižní Číně. Na tomto místě se jich nachází přes 200, což je úctyhodný počet. Jsou rozmístěny po celém městě. Mnoho z nich se dochovalo ve velmi dobrém stavu. Největší z nich se nazývá Zahrada pokorného správce Zhuo Zhen Gyuana.

Umění čínských zahrad je odnepaměti spojováno s čínským malířstvím a literaturou. Jejich tvůrci byli velmi ovlivněni krajinomalbou. Podařilo se jim tak spojit zahradní architekturu, kulturu a umění. Zahrady ve většině představují zahradní stavební styl dynastií Song, Yuan, Ming a Qing. Odráží se v nich láska lidí k přírodě a touha po krásnu. Tyto nádherné zahrady jsou důkazem špičkového řemesla zahradních mistrů. Jedinečné návrhy měly hluboký vliv na vývoj východního i západního zahradního umění. 

FotoJetdf.jpg
Foto: Shutterstock

ZDROJ: Wikipedia, Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice: Světové kulturní a přírodní dědictví v Číně. Futura, Praha 2001

Reklama