Kočky jsem milovala od útlého dětství. Vzpomínám si dodnes na tu první, kterou to všechno začalo. Mohlo mi být kolem šesti let... Byla to vesnická černá micka a jmenovala se Gogo. To jméno jí tehdy dal tuším náš mladší bratr. Nikdy jsem na tu úžasnou duši nezapomněla, i když mým životem od té doby prošlo mnoho dalších i šlechtěných – také nezapomenutelných bytostí tohoto druhu.

Sphynx

Sphynx – kočičky, o kterých je celé toto dnešní psaní, jsou podle mě nezapomenutelné již při prvním setkání. Je to ojedinělé plemeno z tzv. bezsrstých zvířat. Krom toho, že sphynx nemají srst, jsou výjimečné i svou osobností. Jsou zkrátka jiné. Při osobním setkání je v nich opravdu „něco“ zvláštního, tajemného, vyspělého až nezvířecího... Když na vás sphynx upře soustředěný pohled, máte pocit, že tato bytost ví daleko víc, než si umíme představit. :-)

Bc.Ida KubrichtováBc. Ida Kubrichtová, která žije na Praze-západ, se chovem těchto zvířátek zabývá delší dobu. Také není obyčejná, je z kategorie těch zvláštních lidí, kteří vybočují z davu. :-) Z kmene žen, které umí intuitivně komunikovat se zvířecí říší. Profesně – vystudovala zoorehabilitaci a asistenční služby se zvířaty, kromě koček sphynx je chovatelkou hladkosrstých foxteriérů. V budoucnu se hodlá věnovat hiporehabilitaci, kterou také vystudovala, a v této době si dodělává kurz, při kterém připravuje své koně na složení hiporehabilitační licence. K tomu všemu ještě pracuje jako pracovní terapeut ve chráněné kavárně.      

Jak ses dostala k chovu tohoto netypického druhu koček a čím tě oslovily? 
Vždycky jsem měla slabost pro bezsrstá zvířata – začalo to u bezsrstých myší a potkanů a skončilo u koček. Oslovily mě vzhledem mimozemšťana a hlavně úžasnou povahou tak netypickou pro kočky.  

Kolik jich máš? A mají nějakou specifickou vlastnost?
Momentálně mám dvě. Nejprve jsem měla pouze jednu, ale velmi brzy jsem zjistila, že tyto kočky samotou opravdu trpí a koupila jsem druhou kočku. Sphynxové jsou velice specifičtí snad každou svojí vlastností. :) Jsou velmi komunikativní, závislí na svém páníčkovi, zkrátka zcela nekočičí. :)

Sphynx

Ty máš zkušenost už i s koťaty, že? Máš pocit, že je něco jinak než u chlupatých koček? Třeba porod, počet koťat nebo samotná výchova?
Ve sphynxích příručkách se většinou píše, že odchov koťat je velmi náročný. Já takové zkušenosti nemám. Kočka mi rodila v posteli a já se musela odstěhovat do jiné místnosti, jinak mi koťata pořád nosila. Starali se o ně společně s kocourem, který asistoval i u porodu a všechno zvládli zcela přirozeně a bez problémů. Ohledně výchovy mi sphynxové jiní nepřipadají. Akorát je potřeba naučit je na koupání, stříhání drápků, čištění uší ad., což u jiných plemen není tak nutné. 

Sphynx

Mohou tvoje kočičky normálně chodit ven? A jak je to v zimě?
Bydlím v patře, takže chodit ven nemohou. Beru je s sebou, ale na procházky nebo jen na zahradu. Je potřeba namazat je opalovacím krémem. Chodí se mnou na volno a poslouchají lépe než můj pes. :) Pokud jdeme na procházku v zimě, oblékám je do svetrů.  

A nakonec bych byla ráda, kdybys nám představila svůj chov i s popisem jejich vlastností, či zvláštností (můj kocour např. miloval bramborové chipsy :-))
Mám kocourka Pleška, kterému letos bude 6 let. Plešek je velmi inteligentní, občas uřvaný a neodbytný společník. Nejraději mi sedí na rameni, když pracuju na počítači, a radí mi. :) Kočička se jmenuje Pleška a budou jí 4 roky, ta má své oblíbené místo na okně. Na stravu hodně dbám, takže chipsy u nás nehrozí. :)
Krmím syrovým masem a směsí granulí. Sphynxové jsou na trávení dosti hákliví, takže raději s ničím jiným neexperimentuji. Poslední dobou vysazuji i granule. Oba se mnou spí v posteli a předou, dokud neusnu. :)

Sphynx

Čtěte také:

Reklama