Kromě mimořádného vzhledu vás na těchto kočičkách zaujme fakt, že jsou velice příjemné na dotek, a vezmete-li sphynxe do ruky, překvapí vás svojí vyšší teplotou, než je lidská teplota. Kočky mají obecně vyšší tělesnou teplotu než lidé – asi kolem 38,5 stupně Celsia, a proto se nám zdají tyto kočičky horké.

Navíc rády lidské teplo vyhledávají, a tak vás budou pořád dokola obšťastňovat svým tělem, které je na dotek hebké jako semišová broskvička.

 

Péče o ně je maličko jiná. Odpadá kartáčování a chloupky doma taky žádné nenajdete. Jednou za dva týdny je ale třeba tuhle číču vykoupat, vyčistit uši a upravit drápky. Tím je vše hotovo. V létě je třeba ji chránit před sluníčkem a v zimě před chladem nějakým apartním oblečkem. Tedy pokud je berete ven. Ale mnoho majitelů považuje sphynxe za čistě bytovou kočku.

 

Oproti jiným plemenům o něco více jedí, ale to je pochopitelné vzhledem k faktu, že mají vyšší energetický výdej na zahřívání těla. Příjemně se cítí při teplotách kolem 18 stupňů.

 

I když jsou tyto kočky vhodné pro mnoho alergiků, i tady se najdou bohužel lidé, kteří mají negativní reakce na tyto kočičky. Pak se nejedná o alergii na kočičí chlupy - alergenem jsou bílkovinné složky kočičích slin.

 

Povaha těchto koček je mírná, ale jsou velmi aktivní, neobyčejně inteligentní, zvědavé a každopádně jim neujde žádné dění v rodině. Jsou velmi vhodné k dětem, protože ani ve hře nevytasí drápky. Ba dokonce i společnost dětí cíleně vyhledávají…

Stejně tak dobře snáší společnost jiných zvířat. Jsou totiž až naivně důvěřivé a sami od sebe vědomě nikdy neublíží.

Budou vás oddaně milovat, jejich povaha se blíží spíše povaze psí, s tím rozdílem, že se vám ji rozhodně nepodaří převychovat k obrazu svému. A  rozhodně si umí života užívat.

 

Mají tichý melodický hlas, takže jsou příjemnými společníky. Jejich efekt dokonalého pohybu je způsoben tlustšími polštářky na tlapkách. Celkově to vypadá, jako když se tato kočka pohybuje na vzduchových polštářcích.

 

Myslíte si, že Sphynx je produktem genetického inženýrství ? To není pravda, je to čistě přírodní mutace, stejně jako například perské kočky. Prostě příroda nadělila na jedné straně hustou 14 cm dlouhou srst a na druhé straně srst prakticky žádnou. Nahá koťata se objevila v minulosti ve verzích normálně osrstěných domácích nebo čistokrevných koček. Další cílené šlechtění dalo vzniknout tomuto plemenu.

 

Že by ty velké uši, zářící oči, a vrásčitá kůže byly poslem mimozemské civilizace ?

 

Taky jste se pro tuto kočičku stejně jako já nadchli?!?

Tušíte-li, že to nejspíš nedopadne kvůli ceně, pak tušíte správně.

Každý budoucí majitel  musí totiž počítat s tím, že Sphynx je velice vzácné a málo početné plemeno, jehož cena je vysoká (řádově v desítkách tisíc korun). Sdělují ji pouze vážným zájemcům.

Takže nezbývá než buď čekat, až se Sphynxové více rozšíří anebo šetřit…

 

Za spolupráci a krásné obrázky děkuji chovatelské stanici www.attonmoravia.com

Reklama