sperm

Proč se někdy muži chovají jako prasata? Odpověď možná najdeme, když se podíváme na mužské, nebo lépe samčí buňky, které jsou nositelem nového života. Ano, řeč je o spermiích. Z celé savčí říše jsou lidské spermie nejpodobnější, co se parametrů týče, právě těm prasečím; mají totiž naprosto stejnou délku 48 mikrometrů. Aby ale ten váš chlap byl skutečný kanec, potřeboval by dosáhnout množství 150 krát 106 spermií v 1 mililitru ejakulátu. Za tímhle množstvím pokulhává jen třetinovou hodnotou. I když zoufat nemusí, stále se totiž může uklidňovat pocitem, že není sice kanec, zato však trumfne kdekterého hřebce - koně totiž dosahují průměrného množství v jednom mililitru pouze 40 krát 106 spermií.

Býk je větší borec než králík

Prosím všechny útlocitné, aby následující větu přeskočili. Šuká jako králík - to je docela okřídlené úsloví. Králíci se množí skutečně skoro exponenciální rychlostí a důvod je, řekl bych, jednoduchý. Pokud budu opět chvíli hovořit řečí čísel, má náš králíček v jednom mililitru ejakulátu 450 krát 106 spermií. To už je úctyhodný výkon a není divu, že takové palbě reprodukceschopných buněk podlehne vajíčko králičí samičky daleko snáze. Ovšem s daleko těžším kalibrem přichází skot. Takový býk má 700 krát 106 spermií v mililitru. No, klobouk dolů. Navíc s býčími spermiemi mají spermie vašeho muže jednu skoro shodnou vlastnost, totiž průměr hlavičky. Lidská spermie má 5 mikrometrů, ta býčí 5,1 μm.

Pojďme si trochu zažertovat...

Teď, když už víte, jak na tom mužští samci se spermiemi jsou, pojďte si trochu zažertovat a hlasujte v následující anketě!

Pozn. autora: K sepsání článku jsem použil průměrné hodnoty, je tedy docela dobře možné, že právě váš muž je nadprůměrný a překoná svou plodivou silou nejednoho býka, ovšem může se i stát, že máte doma podprůměrného hřebečka...