Možná máte pocit, že o nich víte všechno, ale vyvedeme vás z omylu. Tato fakta a spermatu vám rozhodně rozšíří obzory a dost možná vás i udiví.

1. Na množství záleží

Průměrný muž vyprodukuje za celý svůj život více než 60 litrů semene. Během jedné ejakulace se přitom uvolní dávka o průměrném objemu 2 až 6 ml. Tato jedna dávka může obsahovat i víc než 100 milionů spermií, které tvoří tři až pět procent z celkového objemu ejakulátu.

TIP:

Chcete ovlivnit chuť nebo objem ejakulátu? Vyzkoušejte přípravky pro zlepšení kvality spermatu.

Nezapomeňte si přečíst jejich recenze, někdy je to docela zajímavé čtení. :)

sp5.jpg

  • Za mužskou neplodnost je považováno méně než 15 miliónů spermií na mililitr spermatu.

Věděli jste?

Množství ejakulátu je při sexu o dvacet procent vyšší než při masturbaci.


2. Spermie ovlivňují pohlaví

Spermie jsou nositeli chromozomů, které určují pohlaví potomka. Z toho vyplývá, že je to jen a pouze muž, kdo může „ovlivnit“, zda se narodí chlapeček, nebo holčička.

sp1.jpg


3. Rychlost je důležitá!

Spermie se pohybují rychlostí přibližně čtyři milimetry za minutu. K vajíčku mají asi 4 000krát delší cestu, než samy měří.

sp6.jpg

  • Pro představu: Kdyby spermie měřila celý jeden metr, měřila by její cesta k vajíčku více než neuvěřitelné 4 kilometry!

Rekordmani

Sperma opouští tělo muže rychlostí kolem 45 km/h. A kam až dolétne? Jeho rekordní změřená dráha je 3,35 metrů.


4. Jaká je životnost spermií?

Muži jsou na rozdíl od žen v obrovské výhodě. Zatímco my máme od narození daný počet vajíček, jim se tvoří nové a nové spermie až do konce života.

sp2.jpg

  • Pro svůj vznik potřebují teplotu o něco nižší než je ta lidského těla. Proto jim nesvědčí těsné kalhoty ani časté saunování.
  • Než taková kvalitní spermie projde celým svým vývojem a je připravena k ejakulaci, trvá to na 72 dní. Jelikož ale varlata pracují bez oddechu 24 hodin denně, neustále dokončují nové a nové.
  • Pokud se spermie dostanou na místo určení, tedy do vaginy, přežijí celé dny (3 až 5). Schopnost oplodnit vajíčko si přitom uchovávají „jen“ 48 hodin. V ústech přežijí sotva pár minut a na vzduchu zahynou do několika hodin.

5. Co se ve spermatu ukrývá?

Možná jste se už setkaly s tvrzením, že mužský ejakulát je ženám velmi prospěšný. Ať už při jeho konzumaci, nebo při aplikaci na pleť. Zatím se ale nenašel jediný seriózní výzkum, který by to potvrdil. Když se ale podíváte na jeho složení…

sp8.jpg

  • Ejakulát je lehce zásaditý a obsahuje celou řadu minerálních látek, vitaminů a více než 400 druhů bílkovin.

Kompletní složení ejakulátu

Voda, vitaminy C, B12, B9, zinek, měď, sodík, hořčík, vápník, fosfor, draslík, antigeny krevních skupin, chlor, cholesterol, kyselinu citronovou, keratin, fruktózu, kyselinu deoxyribonukleovou, glutathion, hyaluronidázu, inositol, kyselinu mléčnou, prostaglandiny, purin, pyrimidin, pyruvát, sorbitol, spermidin a spermín.

  • Obsahuje ale také celý koktejl hormonů - testosteron, estrogen, prolaktin, serotonin nebo melatonin.

6. Barva, chuť…, co je ještě v normě?

sp4.jpg

Co muž, to originál. Sperma se může lišit co do barvy, konzistence, chuti i vůně. Nejčastěji mívá různé odstíny bílé až šedavé, někdy přechází odstín do lehce nažloutlé barvy, výjimkou ale není ani skoro čiré zbarvení. Platí, že čím větší množství proteinů, tím je semeno bělejší.

  • Po ejakulaci se během několika desítek vteřin sráží a následně po několika minutách zkapalní.

Kdy měl naposledy sex?
Ano, i to lze částečně poznat ze zbarvení a konzistence spermatu. Čím častěji dochází k ejakulaci, tím má semeno menší hustotu a je světlejší.

Čtěte také: