Toaletní papír jako základní materie pro tvorbu šperku. O tom se můžete přesvědčit v Galerie ZÁŘÍ, která uvede výstavu mladé české šperkařky Martiny Signerové HAPPY END. Jako HAPPY END lze chápat de facto finální podobu šperku, kterou vtiskuje mladá umělkyně toaletnímu papíru.

k

Ten díky umělecké práci nekončí tam, co obvykle, ale nabývá nových rozměrů. Podle autorky se jedná při vytváření těchto šperků o návrat k samé podstatě materiálu, ze kterého je toaletní papír – obvyklá věc denní potřeby – vyroben. Z něj pak vznikají díky různému typu zpracování originální zajímavé šperky, pro které je autorka ceněna na domácí i zahraniční půdě. Další ze zajímavých výstav mladých současných autorů šperku je možno vidět v pražské galerii ZÁŘÍ od 3. do 27. 6. 2014.

Sérii originálních šperků Martiny Signerové uvede slavnostně vernisáž výstavy HAPPY END 2. června od 19 hodin v galerii ZÁŘÍ. Návštěvníci tak budou mít možnost vidět, jak z obyčejné věci, jakou je toaletní papír, mohou díky uměleckému experimentu vzniknout předměty, které s původním materiálem nemají zdánlivě nic společného.

Toaletní papír je věc vnímána automaticky jako nedílná součást našich domácností. Je se samozřejmostí používána. Neuvědomujeme si z čeho, jak a proč jsou vyrobeny a co za jejich výrobou stojí. Samozřejmá spotřeba takovýchto věcí probíhá bez jakýchkoliv otázek o jejich podstatě a bývá i nesmyslně předimenzovaná. Vznikla pro mne otázka, jak materializovat to, o čem se běžně neuvažuje, jak zušlechtit běžnou věc každodenního života, jak vyvolat v divákovi zájem o podstatu, říká k práci s netradičním materiálem Martina Signerová a dodává: „Toaletní papír je vyráběn ze dřeva, nejčastěji borovicového, smrkového, březového a v nepatrném množství i eukalyptového. Tvrzením a konzervováním dosáhnu toho, že mohu toaletní papír řezat, brousit a leštit, což jsou procesy, které ke dřevu neodmyslitelně patří. Papír je transformován a dostává se na počátek svého původu. Pro diváka přestává být čitelný můj výchozí bod a začíná hledání po podstatě věci.“

Martina Signerová je mladá talentovaná šperkařka, která se studuje šperk na Umělecké škole Burg Giebichenstein v německém městě Halle an der Saale. Svou tvorbu představila v Čechách v autorské dvojici již v rámci přehlídky designSUPERMARKET v roce 2012. Dříve tvořila šperk z filmového pásu, pak se ale pro svou uměleckou práci objevila toaletní papír.

HAPPY END /3. 6. – 27. 6. 2014/

Galerie ZÁŘÍ, Heřmanova 33, Praha 7

https://www.facebook.com/events/310806869074553/?context=create&source=49#

Reklama