Od svého uvedení do metalurgického průmyslu a při stále širším použití si nikl brzy vydobyl jednu z prvních pozic v pořadí alergizujících kovů. Vyvolává jak okamžité, tak oddálené reakce, které se u jednoho pacienta mohou i kombinovat. K senzibilizaci dochází nejčastěji přes kůži nebo sliznice zažívacího či respiračního traktu.
Nikl je považován za středně silně alergizující prvek, ale riziko alergizace je poměrně velmi vysoké, ať už pro pracovníky v průmyslu, kde je používán, nebo pro běžnou populaci, protože nikl je přítomen v řadě předmětů denní potřeby, které mnohdy přicházejí i do těsného kontaktu s kůží a sliznicemi. Kožními a slizničními sekrety dochází snadno k oxidaci niklu na jeho rozpustné deriváty, které se snadno ukládají v rohové vrstvě kůže, anebo pronikají přes slizniční bariéry.
Víte, z čeho jsou vyrobeny vaše šperky?
Projevy alergie na nikl jsou jak okamžité reakce, jako je kopřivka, tak i oddálené reakce, jako je kontaktní ekzém. Po inhalaci niklových aerosolů v průmyslu je až 50 % niklu vstřebáno do plic a může vyvolávat astma a po dlouhodobém působení plicní fibrózu nebo rakovinu. Rozpustná forma niklu může vyvolat poškození centrálního nervového systému. Nejvíce postiženou skupinou bez profesní expozice jsou mladé ženy. Je to pravděpodobně kvůli častému nošení kovových ozdob a šperků a v poslední době také piercingů.
V průmyslových provozech výskyt profesního poškození díky hygienickým opatřením celosvětově klesá. Diagnóza alergie na nikl spočívá v provedení kožních epikutánních testů na oddálenou přecitlivělost. Léčba je svízelná, alergie většinou přetrvává celoživotně, a proto je kladen důraz na prevenci. V průmyslových provozech musí být dodrženy maximální povolené limity znečištění niklem.
Bezpečný den
V předmětech denní potřeby je koncentrace niklu rovněž regulována tak, aby nedocházelo k jeho uvolňování. Po kontaktu s niklem je jeho průnik kůží pomalý, a je proto dostatek času ho z ní odstranit speciálními roztoky, jako jsou sodná sůl kyseliny ethylenediamintetraoctové nebo L-histidin. Prevencí přímého kontaktu s kůží je používání rukavic nebo ochranných krémů. V léčbě jsou nejčastěji používány hormonální léky – kortikoidy, které jsou podávány v podobě krému nebo mastí na postižená ložiska. Pokud však nedojde k úplnému zamezení kontaktu s niklem, je léčba svízelná a dlouhodobá.
Zdroj: www.bez-alergie.cz
Nový komentář
Komentáře
Hodinky jsou fajn, prstýnky taky ale náušnice nemůžu.
Hodinky jsem raději přestala nosit a používám mobil. Jinak zlato snesu dobře.
Já jsem taky alergická na náušnice. Mohu nosit pouze zlaté, ale časem je musím sundat a vyčistit si propíchnuté dírky a namazat nějakou uklidňující mastí. Kdysi jsem si myslela, že je to tím, že jsme si nechala propíchnout uši až v patnácti.
S niklem žádný šperk nemám a když jsem si přečetla článek, tak ani mít nebudu.
Nejsem na kovy alergická s jedninou výjmkou - náušnice. Do 12 jsem nosila stejné zlaté, pak jsem dostala nové a zhnisaly mi dírky do roka - měly divný tvar a vzniklo poranění. Teď nesnesu ani zlato, ani chirurgickou ocel, ucho otéká a svědí a dělají se mi strupy u dírek i za uchem. Zlato snesu sotva hodinu, ocel zvládám půl dne než začne reagovat. Ku podivu nejlépe mi dělají plastové náušnice z tržnice. Bohužel potom ty reakce se léčí týdny. Ale kdekoli jinde můžu cokoli. Myslíte, že by pomohlo si dát uši propíchnout vedle?
Jsem silně alergická na lidskou blbost, aroganci a namyšlenost. Ani nemusí obsahovat nikl
zatím se mi žádná alergie na šperky neprojevila
Věrulinka — #1 mi vadi i zlato.
ja mam na nikl alergii a je to des. nemuzu mit na sobe nic jinyho nez chirurgickou ocel. uz kvuli tomu manzilek koupil i novy snubaky(jsme svoji 9.5let) . nikl je bohuzel i v pracim prasku. na koznim mi rikali, ze na nikl je alergickych hodne moc lidi, jen to nevi a nebo jim je to jedno - pupinky u prstynku, nesnesou nausky.
Šperky škodí zdraví, jen pokud na nich nechám cenovku
Dimsy — #2 A zkoušelas řemínek se zapínáním z nerez oceli?
Snesu všechno, takže zlato, stříbro, bižuterie klidně. Alergie na kovy se mi vyhly. Naopak kosmetiku musím vybírat bedlivě. Zrovna včera jsem dala "kosmetické poradkyni" Oriflame přednášku o tom, proč alergici na kytky, pyly atd. nemůžou používat přírodní kosmetiku. Jéééžiš to byla scénka, že se paní prodavačka, co nás pozorovala, ještě teď směje Bavily jsme se všechny tři
Jsem alergická na vše, kromě diamantů a pravých perel (safíry, smaragdy a rubíny bych přinejhorším na sobě taky snesla)!
Věrulinka — #1 Já sice ne, ale manželovi bych to tvrdit mohla
Můžu mít jen zlato, případně stříbro. Jinak se okamžitě osypu. I hodinky mám podlepené leukoplastí.
Nic jiného než zlato, nemůžu mít na sobě