Že jste jako malé holčičky toužily po nějakém povolání, které se rodičům nezdálo a dodnes vás toto sejití z vysněné cesty mrzí? Nikdy není pozdě začít uskutečňovat svoje přání. Třeba paní Katy se dnes skutečně živí tím, co ji vždy bavilo. Vyrábí svou autorskou bižuterii a její krásné životní motto asi mluví za vše: Snažím se vyrobit každý šperk tak, abych po něm toužila i já!

Usměvavá Katy vyrábí svou bižuterii velmi zodpovědně. Nejde o žádné rychlokvašky s pozlátkem. Je to její život. A tak k tomu přistupuje. Potřebuje prý vidět, jak její korále ožijí při nošení, než je prodá. Když je vyrobí, nosí je celý den v dílně, aby zjistila, jak sedí, jestli jsou příjemné na krku. Když se v nich cítí dobře, pouští je do prodeje. No řekněte, který jiný výrobce tohle dělá? Pojďte s námi na kus řeči s ženou, která věří ve své sny a dobře odvedenou práci.

Katy Mrvíková a její kolálkoviny

O čem jste snila jako malé děvčátko? Bavilo vás si hrát s panenkami nebo jste byla spíš už tehdy tvořivý typ?
Byla jsem velmi živá holčička, a tak prý bylo nutné mě nějak  „zaměstnat“. Maminka vystudovala oděvní průmyslovku, babička byla dámská krejčová a otec fotograf. Pohybovala jsem se tedy v uměleckém a tvořivém prostředí od dětství. Díky tomu bylo doma  pořád co nového objevovat. Maminka šila módní kousky sobě i mě. K dispozici jsem měla odstřižky látek, knoflíky, stužky – to byl můj dětský ráj. Panenky mi sloužily víc jako figuríny, které jsem vylepšovala: stříhala vlasy, šila na ně šatičky, navlékala miniaturní korálky.

A kdy poprvé vás napadlo, že byste se chtěla zabývat výrobou své bižuterie a jak dlouhá byla cesta za tímto snem? Mnoho žen sní o nějaké umělecké činnosti, ale mnohdy si ji ponechávají jen jako koníčka. Bohužel je těžké se uživit jako výtvarnice nebo návrhářka…
To je pravda, je to těžké. Mě bižuterie fascinovala vlastně od dětství. Nic, co se třpytilo, mě nenechalo v klidu. První náušničky jsem si vyrobila ze třpytek, co měl dědeček jako návnadu na pstruhy. Moje procházky Prahou vždy směřovaly tam, kde byl obchod s bižuterii. Milovala jsem bižuterii Na Příkopě. Už jako dítě! Sotva jsem tehdy viděla do vitrín! Toužila jsem vystudovat obor zlatnice, ale moje zbrklost naháněla rodině obavy, a tak mě poslali na hotelovou školu. Ovšem ve volných chvílích jsem si „hrála“ ve svém lesklém světě dál. A pokračovalo to i v dospělosti.

Katy Mrvíková a její kolálkoviny

Po narození syna jsem se bohužel brzy rozvedla. A když přišlo rozhodování, zda se věnovat více práci, nebo synovi, volba byla pro mě jasná! Tím ale skočila práce ve vystudovaném oboru.  Nicméně jsem vědomosti nezahodila úplně. Když jsem si doplnila pedagogické vzdělání, začala jsem učit na gastronomické škole. Výhodou školství je, že při práci zvládnete být i dobrou matkou, která má na dítě relativně dost času. Moje vášeň pro korálky se se školstvím také dobře kloubila. Hodně volna a navíc tvoření funguje jako báječná psychohygiena. Korálky mlčí a zaleží jen na mně, co z nich vytvořím.

Cesta k pozici, kde jsem dnes, trvala ale dlouhých 17 let! Vše jsem se naučila sama, techniky si osahávala stylem pokus-omyl.

Co konkrétně vás posunulo k tomu zásadnímu kroku postavit se na vlastní nohy v oblasti, které není tak úplně asi na první dobrou extra výdělečnou?
Jako samoživitelka jsem se musela otáčet. Vždy jsem měla dvě zaměstnání. Svého času jsem pracovala na recepci ve fitku u kamarádky, kde jsem také ve volném čase navlíkala korále. Ale jen pro radost nejbližšího okolí. Až jednou mě jedna kamarádka nakopla k akci. Na rozdíl ode mne byla ostřílená obchodnice. Donutila mě, ať si pár svých kousků ocením a ona že je vezme do práce kolegyním. Byl to můj první prodej! Dodnes si to pamatuji. Ta obrovská radost. A nebyla to ani tak radost z peněz, ale z pocitu, že se moje korálky líbí. Ale ani tenkrát mě ještě ani ve snu nenapadlo, že se jednou budu výrobou bižuterie živit.  K tomu asi přispěl až syndrom vyhoření ve školství, jenž mě přinutil rozhodnout se a upřednostnit to, co mě naplňuje. Dnes jsem šťastná! Dítě odrostlo a já si žiji svůj sen v dílně. Hodně se mi tím vyčistil život, neboť mám málo osobního volna a zůstali mi jen kvalitní přátele.

Když jsme si po telefonu domlouvaly tohle povídání, říkala jste mi, že objíždíte se svými výrobky nejrůznější trhy. Která místa v naší zemi vám přirostla k srdci? Kde se vám dobře prodává a tušíte proč?
Vyjíždím prodávat mimo Prahu od dubna do září. Přistupuji k tomu tak, že poznám města, do kterých bych asi jen tak z dílny nepodívala. Ráno vyjíždíme obvykle kolem šesté hodiny s celým tím butikem na kolečkách, jenž obsahuje stoly, ubrusy, bižuterní hlavy a další potřebnosti. Vracíme se kolem osmé večer. Není to tedy žádný zábavný výlet a je pravda, že obvykle z města poznám jen náměstí, kde se konají trhy. Příjemným zpestřením jsou pak akce v klášterech a historických objektech vůbec. Má to úplně jinou atmosféru. Nejraději jezdím do Třeboně. Jednak už vím, že pořadatel tam dodrží vše, co je v propozicích, což není pravidlem, a pak jsou tam ženy tak lázeňsky naladěné. 

Šperkařka Katy Mrvíková

Myslíte, že dá nějak stručně říct, co vás na vaši profesi nejvíce těší? Z čeho máte třeba dnes největší radost?Nejvíc mě těší, že je to můj splněný sen. Živím se tím, co mě baví. A k čemu jsem musela ujít dlouhou cestu. Taky mám radost, když vidím, jak ženám září oči. Chvála zákaznic je můj hnací motor. Pochval mě a naučím se i to, co neumím… Vlastně jsem si tou prací asi vynahradila také to, co se mi nevydařilo v osobním životě.

Moje práce je dnes můj život.

Co byste poradila ženám, které třeba stále váhají, zda mají zkusit naplnit svoje sny a začít se třeba živit prodáváním barvených šátků, batikovaných trik a podobně?
Kdo chce ze svého koníčka udělat práci, musí tvoření milovat tak, že se mu obětuje úplně se vším všudy. Bez toho to prostě nejde. Dnes je tak velká konkurence a trh přesycený, že jen obrovské nasazení, osobní servis zákaznicím a pracovitost a píle vám zaručí, se nesplynete s davem dalších podobně tvořivých žen. A je třeba to dělat samozřejmě s láskou.

Katy Mrvíková a její kolálkoviny

Dalo by se na závěr shrnout, co vám takový život dal a vzal?
Prožila jsem za těch 17 let hodně životních lekcí – pozitivních i negativních. Odkutálely se mi ze života vysavače energie, naučila jsem se říkat NE, naučila jsem se vážit si sama sebe, vážit si opravdového přátelství. Ty lekce mě naučily pokoře. Díky nim jsem pochopila, že bez práce to nepůjde. Korále mě spojily se zajímavými lidmi, znám jejich osobní příběhy… Moje poslední kolekce „buddhistická mala“ upoutala pozornost kamaráda z dob dávno minulých. Malu si objednal a setkání po letech bylo velmi milé... Navíc mě tento přítel inspiroval k pánské kolekci. Jsem zase ve svém korálkovém životě o kus dál.

Kontakt: www.koralkoviny.cz

Přečtěte si také:

Reklama