spe.jpg

Šperky jsou něco, co by nám mělo vydržet celý život, ale často je chceme předat i dalším generacím. Vyplatí se tedy řídit se radami odborníků a pečovat o ně tak, jak je třeba. „Mezi Čechy je mylně zafixováno, že se šperkem můžete dělat cokoliv a vydrží. Opak je pravdou. Takovou základní péči můžete provádět i doma. Mnozí lidé dnes například vlastní ultrazvukové čističky na brýle, ve kterých se dají čistit i šperky. Ale pozor, neměly by se do ultrazvukových čističek vkládat křehčí kameny, například opál či smaragd. U diamantů, korundů, topasů a podobných kamenů s tím problém není. Někdy stačí vzít i starý jemný kartáček na zuby a trochu jaru a opatrně šperk vyčistit, protože třeba pod kameny se dostává prach a jiné nečistoty. Jednou za čas je pak dobré zajít k odborníkům, kteří šperk prohlédnou důkladněji,“ říká Dušan Mlynarčík, spolumajitel české rodinné zlatnické firmy JK Jitka Kudláčková.

Chraňte své poklady

Prevence je základ, proto už samotné zacházení se šperky má svá specifika, která ale mnozí neznají, nebo se jimi jen neřídí. Ruku na srdce, kolik z vás si sundává šperky na noc či při sportu? Přitom se jedná o jednu ze základních věcí, jak prodloužit jejich životnost. Během spánku, při sportu nebo domácích pracích snadno dojde k mechanickému poškození, které pouhým okem ani nepoznáte, ale postupem času se projeví. Zbystřete i v případě, že vám šperk nedopatřením spadne z větší výšky. „Když nám klient přinese šperk a my se na něj podíváme pod mikroskopem, tak velmi rychle zjistíme, jakou má historii, co se s ním dělo. Lze z něj krásně vyčíst, jak je o něj pečováno. Někdo se jde třeba vrtat v zahrádce a je mu jedno, že má na sobě drahý šperk. Pak nám ho přinese, ať s tím něco uděláme. Samozřejmě, že šperk dáme dohromady, ale někdy jeho renovace bývá opravdu náročná. Se šperky je to jako s autem, vztahem, se vším, musíte dělat servis a pečovat o něj,“ upozorňuje Mlynarčík. Dále se snažte zamezit kontaktu šperků s chemickými látkami a vysokými teplotami (například při fénování). Ať už se tedy chystáte na úklid, do bazénu, kadeřnického či kosmetického salonu, raději vše sundejte a pečlivě uložte. Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale takovou chemickou látkou je i lak na vlasy, líčidla nebo parfém. Proto je nejprve naneste, a teprve po chvíli si vezměte šperky. Hlavně perly jsou na jakékoli chemikálie velmi citlivé.

Perly vás potřebují

Perly jsou vůbec zajímavé. Jejich krásu není dobré ukrývat někde v trezoru, ale pokud je už vlastníte, rozhodně jim nejvíce prospěje nošení. Perly totiž nasávají vlhkost. Například v prodejně do jejich blízkosti z toho důvodu umisťují mističku s vodou. Zvýšenou péči vyžadují rovněž drahé kameny. Kontrolou u odborníka se vyhnete tomu, že by váš skvost mohl někde vypadnout. „Když šperk nosíte desítky let, tak i zlato se opotřebovává a hlavně se odírá. Odborník zkontroluje šperk pod mikroskopem a zároveň zjistí, jestli je v pořádku uchycení kamene, protože se může nošením stát to, že už není tak pevné,“ doplňuje Mlynarčík.

Ne každé místo je vhodné

Na rozdíl od perel existují šperky, u nichž se každodenní nošení nedoporučuje. Šperky vytvářené na design se zkrátka nehodí nosit vždy a všude. Výrobce či prodejce by na toto měl upozornit. „My se toho snažíme vyvarovat a dělat šperky tak, aby měly hezký design a zároveň lidem opravdu sloužily. Než abychom dělali něco na hraně, raději to neuděláme vůbec,“ dodává Dušan Mlynarčík z JK Jitka Kudláčková.

Důležitá věc, na niž lidé často zapomínají, je také uložení šperků. V žádném případě je nenechávejte jen tak někde povalovat, snadno by přišly k úhoně. Naprosto ideálním řešením je jednoduchá šperkovnice, kde budete mít svoje poklady hezky v bezpečí a přehledně uložené. A ještě jedna zajímavost na závěr. Pokud by vás vyděsilo, že váš šperk trochu změnil barvu, je to přirozené a děje se to i u drahých kovů používaných k výrobě šperků. Jde o přirozenou oxidaci, kdy povrch lehce zčerná. Zlato však barvu zásadně nemění nikdy. Znečištěný šperk pak stačí nechat odborně vyčistit.

Více na JK.CZ
6200f652e0641obrazek.png

Reklama