5f20084956908shutterstock-329705816.jpg
Foto: Shutterstock

Indové mají asi nejvřelejší vztah k drahým kovům ze všech národů. Zlato a stříbro zkrátka milují. Investují do něj, zdobí se jím, zlatem se obdarovávají a obklopují se jím v běžném životě. Investice do zlata není v Indii privilegiem vyšších vrstev, peníze do zlata ukládá po prodeji své úrody každý rolník. Podle odhadu je mezi indickým obyvatelstvem kolem 22 tisíc tun zlata, v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů, což znamená více než polovinu HDP země.

Indové zlato považují za božský kov a když chtějí své bohy uctít, kupují zlato. Nejčastěji je to při náboženském svátku světel Diwali. Tradice darování zlatých šperků v tento den se odvozuje ze starých dochovaných textů. Jeden z nich uvádí, že dárce zlata na oplátku dostává šťastný život a slávu. Ten, kdo zlato přijímá, vítá u sebe Lakšmí, bohyni blahobytu a prosperity.

Zlaté žně

Opravdové žně pak mají indičtí klenotníci v období svateb. Zlato hraje v Indii při svatebním obřadu významnou roli. Zlaté šperky tvoří ženino věno, které slouží jako zajištění na horší časy. Zlato je tak důležitou součástí indického sociálního systému. Pro ženy je jedinou jistotou pro případ, že by se něco stalo jejich manželům. Tradičně totiž ženy nemívaly dostatečné vzdělání, aby si samy vydělávaly na živobytí. Kromě šperků jsou mezi Indy oblíbené mince a menší zlaté slitky. U nás pořídíte investiční zlato například v Golden Gate, ve Zlaté rezervě nebo v České mincovně. Cena zlata je ale momentálně nejvyšší za 15 let, a tak se Češi zlata spíše zbavují.

Reklama