Léčebná metoda, která využívá mikroklimatu podzemního prostředí. Tak by se dala ve zkratce popsat speleoterapie, která u nás rozhodně není převratnou novinkou. Byť se o ní tak často nemluví, slouží českým dětem ke zlepšení zdravotního stavu už od druhé poloviny minulého století. Jako oficiální klimatická léčebná metoda byla v tehdejším Československu uznána v roce 1985. U naprosté většiny dětí, které pobytem v jeskynních ozdravovnách projdou, poklesne podle šetření ozdravoven nejen míra nemocnosti, ale i celková spotřeba léků. Speleoterapie je totiž vhodná i při boji s alergiemi, astmatem nebo ekzémem.
Jak speleoterapie funguje?
Kouzlo spočívá v jeskynním klimatu. Je celoročně stále, čisté - bez alergenů, mikrobů nebo prašných částic, má vysokou vzdušnou vlhkost s vysokým podílem lehkých iontů, působí zde aerosol obsahující prvky matečních hornin, geomagnetismus a také mírně zvýšená koncentrace radonu. Právě ten se podle odborníků z hlediska mechanismu účinku jeví jako nejvýznamnější faktor. A nejen tím, že ničí bakterie a viry. „Zodpovídá jednak za vysokou koncentraci lehkých iontů v ovzduší jeskyně a jednak má přímé účinky na buňky,“ vysvětlují lékaři z Dětské léčebny Ostrov u Macochy a jedním dechem i uklidňují, že expozice pacientů i personálu této mírné radioaktivitě je pravidelně monitorována a vyhodnocována. Nesmí totiž přesáhnout nejvyšší přípustné roční expoziční dávky. Takže neškodí, ale naopak pomáhá.
„Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,“ říká primářka ostrovské dětské léčebny MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá.
To potvrzuje i paní Barbora z Prahy, jejíž syn Matěj (11) léčebnu navštěvuje už sedm let: „Než jsme začali do jeskyně jezdit, syn měl až pět zápalů plic ročně. Co jezdíme na pobyty, onemocněl zápalem plic v uplynulých pěti letech pouze jednou a antibiotika potřebuje jen zřídka. Kromě toho našel v léčebně kamarády.“ Matěj má od narození astma, navíc trpí sníženou funkcí imunity a vrozenou vadou plic.
Opakované pobyty jsou vhodné proto, že podle evropských klinických zkušeností přetrvá léčebný efekt speleoterapie průměrně devět měsíců. „Pokud se infekce často opakují, pak i speleoterapie může patřit k možným a vhodným způsobům léčby a snižovat počty infekcí a nemocnost,“ potvrzuje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.
Cesta do ozdravovny vede přes lékaře
Doporučit dítě k ozdravnému pobytu v jeskyni může jeho ošetřující lékař - pediatr nebo alergolog. Pokud oprávněnost žádosti schválí revizní lékař, pak pojišťovna proplatí pobyt v plné výši. U dětí do šesti let dokonce i jejich doprovodu. Ten by však měl být schopen přizpůsobit se někdy i náročnějšímu programu.
Kromě několikahodinového denního pobytu v jeskyni vyplněného hrami a cvičením mají děti v léčebnách i další aktivity. „V našem pojetí představuje ozdravný pobyt ucelený komplex léčebných metod, kdy vlastní pobyt v podzemí je pouze jeho jednou součástí, kterou lze přirovnat k pobytu v jednom obrovském přírodním inhalatoriu. Hlavní důraz klademe na rehabilitačně-sportovní a rekondiční aktivity, které jsou umocněny jak vhodnými přírodními podmínkami, tak i přímým příznivým vlivem přesně dávkovaného pobytu v podzemním prostředí,“ uvádí například zdravotníci ze Sanatoria Edel ve slezských Zlatých Horách.
Zdroj informací: Speleoterapie, Dětská léčebna Ostrov u Macochy, Wikipedia
Čtěte také:
- Děti a slunce: Miminka mu nevystavujte vůbec, ostatní chraňte. Dětství je pravý čas k prevenci melanomu v dospělosti
- Zase je nemocné? Lékaři prozradili, kolik viróz ročně je u dětí ještě v normě
Nový komentář
Komentáře
Nechápu, že zdravotní pojišťovny proplatí takovou věc, jako je pobyt v jeskyni, a jak jsem se včera dočetla (ne poprvé) nehradí některým onkologickým pacientům biologickou léčbu a oni ve svém tristním stavu shánějí peníze, aby se pokusili zvrátit nevyhnutelné. Nejsem revizní lékař pojišťovny, ale toto opravdu nechápu. Stejně jako třeba proplacení pobytu v lázních. Spolužačka si svým alkoholismem způsobila zdravotní problémy a dostala plně hrazený pobyt v lázních Luhačovice, lidé chronicky nebo dlouhodobě nemocní v mém okolí nemají nárok. A takových věcí je více, např. téma invalidní důchody.