I u lékaře se dá vést docela zajímavý rozhovor. Třeba o špecích. Nemyslete si, že špeky jsou jen estetickým problémem. Špeky zvláště na břiše prý můžou znamenat i problém zdravotní.

cvičení

Moje obvodní lékařka Kateřina Škodová je asi tak v mém věku a strašně upovídaná. Nic moc pro pacienty v čekárně, ale když jste v ordinaci, rádi se něco dozvíte. Zvlášť, když vás netrápí žádný závažný problém. Hovorem o „blbostech“ tak ze sebe setřepu předchozí stres.

Co nazývám těmi „blbostmi?“ Třeba špeky. Lékařka mě chválila, že si i ve svém věku udržuji váhu. Teď se nechci chlubit, ale díky tomu jsme přišly na téma, které by mohlo zajímat i vás. Kdysi jsem v nějakém módním časopise četla, že špeky na břiše jsou pro ženu mnohem rizikovější než tukové polštáře na stehnech, zadku a bocích. A tak jsem využila příležitosti a zeptala se, co je na tom pravdy.

Jak bych vám to srozumitelně vysvětlila?

Tukové polštáře nejsou jen ty, které vidíme na pohled. Tuk se ukládá i okolo vnitřních orgánů zvláště v oblasti břicha. I hubení lidé mají tzv. vnitřní tuk, který není viditelný navenek. Dá se zaznamenat třeba při magnetické rezonanci. Když už se ale dere na povrch, poukazuje to na velké množství vnitřního tuku, který lidé mnohdy podceňují. A tloustnou vesele dál... Přitom nadváha vede často k chronickým nemocem, jako je cukrovka a choroby srdce.

Hromadění tuku je velmi individuální, ale dalo by se s nadsázkou říct, že ženy s velkými zadky a macatými stehny jsou zdravotně ve výhodě. Zatímco ženy, které mají „pneumatiky“ na břiše, jsou vystaveny většímu riziku výše jmenovaných nemocí.

Ale zase na druhou stranu tuk, který se hromadí na břiše, se dá snáze shodit cvičením.

Tak to je byla pro mě novinka, myslela jsem si pravý opak.

Jaké cvičení na břišní tuky funguje?

Na to jsem se pro změnu zeptala cvičitelky fitness Jany Kovářové

Rozhodně se nenuťte do „osvědčených“ sedů-lehů. Bříško potřebuje změnu, tvrdí Jana. Rozdělte svůj trénink na zahřátí, posilování a uvolnění s protahováním. Zahřívací trénink spočívá třeba v 10minutové jízdě na rotopedu, rychlé chůzi na pásu nebo po schodech.

Potom se zaměřte na břišní svaly. Měly by být zatěžovány všechny části svalstva břicha, ale také svaly  na zádech a hýždích. Cvičení provádějte plynule, bez prudkých pohybů, při pravidelném dýchání.

1. Posilování přímých břišních svalů.

Položte se na záda, pokrčte nohy a paty přitiskněte k podložce. Prsty rukou položte na týl, palce na spánky. Zpevněte břišní svaly, lokty směrují dopředu, odlepte hlavu a ramena od podložky, jako byste obratel po obratli rolovaly páteř až do chvíle, kdy se z podložky zvednou i lopatky. Břišní svaly zůstanou stažené. Pak se pomalu vracejte zpět a opakujte 25krát.

2. Zatěžování přímých břišních svalů.

Ležte na zádech, pokrčte nohy, ruce podél těla. Stáhněte břišní svaly a pomalu posouvejte ruce  směrem dopředu. Postupně se s nimi zvedá i hlava a ramena. Břišní svaly mějte stále natažené. Jemně pérujte, opakujte 25krát.

3. Protažení břišního svalstva.

Tento cvik vypadá náročně, ale je velice účinný. Protahuje břišní svalstvo, ale zároveň posiluje zádové svaly a hýždě.

Lehněte si na břicho, uchopte nohy za kotníky a zkuste je zvednout co nejvýše. Vznikne jakási kolébka. Pokud to zvládnete, můžete se jemně houpat. Ale pozor, nepřetěžujte se a tento cvik provádějte velmi jemně a postupně. 

Ten poslední cvik mám vyzkoušený a mohu ho jen doporučit. Pochází z jógy, a když se ho naučíte zvládat, budete mít nejen ploché bříško, ale zadeček jako z betonu,