shutterstock-424903990.jpg
Foto: Shutterstock

„Cvičení v těhotenství má pozitivní vliv nejen na zlepšení stability těla, která se v průběhu těhotenství mění, udržení kondice pro nadcházející porod, ale právě i pro prevenci bolestivých stavů během těhotenství a následně k rychlejší poporodní rekonvalescenci. Nastávající maminky se během odborně vedeného kurzu naučí cviky, které jim pomohou udržet se v dobré fyzické i psychické kondici. Konkrétně jim pomůžou od bolestí zad, především v bederní a křížové oblasti, bolestí v oblasti pánve a kyčlí, nožní klenby a celých dolních končetin v důsledku tvorby otoků a dále například od bolesti hrudní páteře,“ vysvětluje na úvod lektorka Marta Svatošová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.  

Pro koho je cvičení vhodné?          

Cvičení lze doporučit všem zdravým těhotným ženám, po konzultaci s jejich lékařem. Pro ženy, které i před graviditou sportovaly, bude nejspíš pokračování ve cvičení – i když v mnohem mírnější formě – samozřejmostí, protože jsou na pravidelný pohyb zvyklé.

„V případě, že žena před otěhotněním nebyla fyzicky aktivní, doporučuje se začít se cvičením až po 13. týdnu těhotenství. Účastnit by se ho neměly ženy, které mají rizikové těhotenství, nebo pokud lékař cvičení výslovně nedoporučil (například při nadměrném rozvolnění stydké spony),“ upozorňuje Marta Svatošová, která je sama maminkou dvouleté dcerky, a tak má se cvičením v těhotenství osobní, čerstvou zkušenost. Podle vlastních slov pociťovala hluboké uvolnění po každém cvičení. Také návrat k aktivnímu životu po porodu byl prý pro ni velkou motivací a poté se stal milou realitou.
 
Zdroje: lektorka Marta Svatošová, Monkey’s Gym

Reklama