V rubrice Zdraví si postupně můžete přečíst seriál článků na téma rakovina prsu a její prevence. Věnujeme se tomu, proč rakovina vzniká, jaké jsou možnosti její léčby, jaké druhy nádorů v prsou vůbec existují nebo co vše se dá udělat pro prevenci a jaká existují vyšetření. Kromě toho vám přineseme také rozhovory s odborníky a příběhy žen, které si touto nemocí prošly.

Nyní v září se tomuto tématu chceme věnovat ještě více, proto jsme pro vás připravili speciál „zdravá prsa“. O rakovině prsu je potřeba pořád mluvit. Jen tak si víc a víc žen uvědomí, jak je důležitá prevence.

breast

S rakovinou prsu svádějí lékaři neustále boj. Osudy nemocných žen v posledním desetiletí výrazně ovlivnily objevy moderní medicíny, ať už se jedná o cílenou léčbu, pokroky v diagnostice, či organizované screeningové programy. Musíme říci, že tento typ rakoviny patří mezi ty „šťastnější“ diagnózy. Již dnes víme, ze pokud se na onemocnění přijde včas, je většinou zcela vyléčitelné.

Pravidelně vám informujeme o nových léčebných možnostech, které příznivě ovlivňují i pokročilé formy nemoci. Odborníci dokazují, že rakovina prsu tedy pomalu, ale jistě ztrácí na své hrůzostrašnosti. Medicína tedy kráčí směle vpřed světlejším zítřkům.

Ročně onemocní rakovinou asi 80 tisíc Čechů, polovinu tvoří ženy. Pro ženy se nejčastěji stane osudnou rakovina prsu či pohlavních orgánů, a to asi ve čtyřech tisících případech.

Rakovina v číslech

V roce 1960 onemocněla karcinomem prsu asi 1 ze 14 žen, v současné době už je to 1 z 8. V České republice se každoroční počet případů blíží k sedmi tisícům. Důvody tohoto jevu nejsou zcela jasné. Dobrou zprávou je, že navzdory stoupajícímu výskytu nemoci úmrtnost pomalu klesá. Za posledních deset let došlo k poklesu úmrtnosti o 5 až 10 %. Za příznivým jevem stojí pokrok v záchytu onemocnění. Pokročilé screeningové programy a pravidelné preventivní prohlídky objeví velkou část zhoubného bujení již v počátečních stadiích. Lví podíl na snižování úmrtnosti má jednoznačně mamografické vyšetření, které je bezplatně hrazeno všem ženám od 45 let věku. Vyšetření se provádí v dvouletých intervalech a navzdory hluboce zakořeněným mýtům nepředstavuje reálné riziko vzniku nádorového bujení. (zdroj http://www.cilena-lecba.cz)

Protože se tato smutná nemoc týká nás, žen, obracíme se na vás, milé čtenářky:

Rakovina prsu: Vaše příběhy mohou pomoci, pište nám

Téma bychom chtěli podpořit příběhy skutečných žen, které rakovinu prsu prodělaly a mohou nám o tom sdělit své zkušenosti. Každý takový příběh může totiž někomu pomoci, vaše osobní vyprávění může ženy nebo dívky inspirovat, aby šly dříve na vyšetření, které by jinak odkládaly, až by mohlo být pozdě. Vaše osobní zkušenosti jsou důležité pro ostatní ženy.

Pozitivní je už i to, když ženy začnou o rakovině prsu přemýšlet a uvědomí si, že se jich taky může týkat. I sebemenší pomoc má v tomto případě smysl.

Milé čtenářky, obracíme se tímto také na vás s prosbou o vaše příběhy. Pokud jste se s touto zákeřnou nemocí setkaly (osobně, nebo onemocněla nějaká vaše blízká osoba), napište nám o tom. Vaše příběhy rádi zveřejníme. Deset z vás, které nám pošlou svůj příběh, odměníme. Čeká na vás balíček s kosmetikou Nivea v ceně 700 Kč od našeho partnera, projektu For You, a balíček v hodnotě 600 Kč od redakce a společnosti AVON. Partnerem naší výzvy je pojišťovna NN a její projekt For You, se kterou dlouhodobě spolupracujeme.

Příběhy piště na e-mail: klara.krizova@zena-in.cz

 

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

ING For You

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

K tomuto tématu také vyšlo:

Reklama