V pořadí čtvrtém čtvrtečním Speciálu Václava Moravce se včera večer sešla silná sestava předvolebních lídrů Ústeckého kraje. Za vládnoucí ČSSD se prezentoval premiér Jiří Paroubek. ODS zastupoval primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič. Za KSČM se představil Josef Šenfeld, KDU – ČSL reprezentoval Jiří Kubínek  a Stranu zelených (SZ) Jiří Rabas.

Oproti minulým třem debatám se tato nesla ve smířlivějším duchu. Premiér Paroubek jakoby záměrně slevil ze své bojovnosti a choval se nezvykle slušně a uhlazeně. Jasným vítězem debaty se však stal Petr Gandalovič, který získal v hodnocení diváků 50,6 % jejich přízně. Druhým byl Jiří Paroubek s 31,4 % hlasů poslaných pomocí SMS. Zbývajících necelých 20 % hlasů si rozdělili KSČM (10,7 %), SZ (3,8 %) a KDU – ČSL (3,5 %). Výsledky odrážejí průběh celé debaty. Většinu času tvořil souboj dvou silných lídrů ČSSD a ODS. Ostatní diskutující se zapojovali do debaty jen nevýrazně. Ale i hlavní souboj postrádal ve srovnání s předchozími vyhraněnými debatami razanci. Jakoby kandidáti bojovali meči s voskovými špičkami nebo jakoby karty byly předem rozdány.

Našly by se však i výroky, které budily pozornost. Například když Jiří Paroubek vysvětloval jak bojovat se sociálním vyloučením romského etnika, řekl doslova: „Musíme posilovat tenkou vrstvičku rómské inteligence...“ Nebo, když se ke stejnému problému vyjadřoval Jiří Kubínek: „Nesmí to být jako dříve, když bílí řešili problém barevných.“ Z otázky Václava Moravce, zda si myslí, že je politicky korektní používat v televizi veřejné služby tato slova, se snažil vybruslit slovy: „Použil jsem jejich vlastní slova.“   


Kravata


V souvislosti s Josefem Šenfeldem mé pozornosti neunikla malá drobnost. S předvolebním bojem až tak nesouvisí, ale ráda se s vámi o ni podělím. Josef Šenfeld měl stejnou kravatu, červenou s bílými puntíky à la Ferda mravenec, jako předseda jeho strany Vojtěch Filip. Ten ji měl na sobě v televizních debatách již několikrát, shodou okolností ale také před dvěma týdny ve Speciálu Václava Moravce z Prahy. Nutno dodat, že se jedná o trošku jiný odstín červené, Šenfeld ji má nepatrně tmavší.


Špatná technika a neukáznění diváci


Poprvé ve vysílání Speciálu VM měla Česká televize problém s technikou. Celý přenos byl velmi špatně ozvučen a chvílemi se zdálo, že za premiéra hovoří robot (ne obsahově, ale foneticky :-))). Moderátor Moravec měl také co dělat, aby ukočíroval rozdováděné publikum, které bylo zjevně rozděleno na příznivce ODS a ČSSD a dávalo to hlasitě najevo. Atmosféra chvílemi připomínala bulvární pořad televize NOVA Kotel. To, když diváci do projevu Jiřího Paroubka nespokojeně bučeli. Anonymita v davu tří set diváků dělá své a je lehké projevovat se jako prase (v tomhle případě spíš jako vůl), když vás nikdo nezná. To je ostatně problém nejen televizních diskusí.                                                              

Reklama