5d07600204ae5obrazek.png
Co vás čeká po příchodu z porodnice? V jakých časových intervalech kojit, nebo jak často se miminko má koupat? Na to a mnohem víc vám odpoví lékařka neonatologického oddělení Soňa Šuláková.

5d0760620490bobrazek.png1) Jaká je nejideálnější potrava pro novorozené miminko? Mám začít s příkrmy už od takhle brzy?
Ideální stravou, která je novorozenému miminku přímo „ušita na míru“, je mateřské mléko. Každá maminka má přesně takové mléko, které její dítě potřebuje. I proto se mléka jednotlivých maminek mohou lišit barvou či hustotou. Kojení snižuje výskyt alergií, pomáhá děťátku vypořádat se s infekcemi. Pokud kojíte alespoň 6 měsíců, má vaše děťátko mnohem nižší riziko výskytu obezity a kardiovaskulárních onemocnění v dospělosti. Obecně se doporučuje výhradní kojení do 6 měsíců věku, a do 2 let věku kojení s převládajícími příkrmy.   

2) Jak často bych měla kojit?
Kojení je vhodné vždy podle chuti dítěte, bez omezování délky a frekvence. To v praxi znamená, kdykoliv si dítě řekne, je možné ho přiložit k prsu. Zpočátku u malého miminka platí, že čím je vyšší frekvence kojení, tím rychleji se rozvíjí plná laktace a vzrůstá množství mléka. Čerstvě narozená miminka nebo děti s novorozeneckou žloutenkou bývají spavější, takže je někdy je nutné je na kojení probudit zhruba po 3-4 hodinách spánku. Pro děťátko je ovšem příjemnější, když probuzení dobře načasujete. Zkuste miminko pozorovat, a jakmile uvidíte, že už pohybuje víčky, občas se pootočí nebo protáhne, nastává ideální doba ho pohladit a jemně přebalit, a tím ho připravit na následné kojení. 

3) V jakých intervalech bych měla miminko koupat? Mé miminko trpí na velmi suchou pokožku, ani časté koupele a hydratační krémy nepomáhají. Nemáte nějaký tip?
Po porodu je vhodné u miminka nechat vstřebat mázek a potom dítě koupat v intervalu 2-3 dnů. Kůži miminka promastí olejové přípravky z lékárny. Po koupeli je možné miminko jemně osušit a promasírovat slunečnicovým nebo olivovým olejem v tenké vrstvě. Použít můžete i nedráždivý hydratační krém (např. v lékárně se dá koupit již namíchaná mast – unguentum leniens). Nelekejte se, svrchní vrstva pokožky se odlučuje u miminka během prvních tří týdnů života, takže šupinatění a olupování kůže se nevyhnete. Ale během pár dnů se při pravidelném promazávání stav zlepší.   

4) Po jaké době bych měla miminko přebalit? A jak nejlépe poznám, že má mokrou plenku, aniž bych jí celou musela sundávat?
Přebalování je kapitola sama pro sebe. Vhodné je přebalovat před každým kojením. Pokud má děťátko citlivou kůži a snadno se oprudí, tak je lepší přebalovat pravidelně i v noci. Některé plenky mají pro novopečené rodiče pomocný ukazatel. Na přední straně plenky uvidíte pruh, který mění barvu, na základě toho, jak moc je plenka vlhká. Jakmile celý proužek změní barvu, plenka je plná a je třeba ji vyměnit. Každé miminko je jiné – některé se umí samo ozvat, když potřebuje přebalit, jinému to nevadí. Ale většina maminek během prvních pár dnů nebo týdnů bezpečně pozná, jak její drobek reaguje.   

5) Je dobré dítě přebalovat i v noci, pokud není pokakané?
Přebalením nikdy neuděláte chybu. Na druhou stranu není potřebné, abyste vyhazovali čisté plenky. Kombinace moči a stolice vytváří agresivní prostředí, které mění pH dětské pokožky, a v kombinaci s drobným poškozením kůže, může otěrem o plenku způsobit opruzení. Pokud však dítě není pokakané a sladce spinká, nemusíte ho v noci probouzet, zvlášť když víte, že reaguje na přebalení pláčem. Vždycky ale záleží na situaci a celkové citlivosti pokožky dítěte. Můžete však použít pleny, které udrží pokožku miminka celou noc v suchu.   

6) Jaký typ plenek doporučujete, pro úplně ty nejmenší miminka? Máte nějakou ověřenou značku?
5d07601412e9eobrazek.pngNejlepší jsou ty pleny, které minimálně alergizují, a udrží kůži genitálu a zadečku v suchu. U nás v porodnici používáme nejraději Pampers Premium Care s vylepšenou vrstvou Heart Quilts, která je ještě jemnější k dětské pokožce a udrží pokožku suchou až 12 hodin. Pro nedonošená miminka pod 1000 g nebo 1500 g pak používáme Pampers Preemie Protection. Maminky se někdy diví, že plena vypadá jako na panenku, ale fungují bezvadně.

7) Jak zacházet s plenkou v letním počasí? 
V létě většinou miminko více pije, a tím pádem i více vylučuje, proto je třeba myslet na to, že byste měla plenku měnit častěji. Žádné jiné zvláštní podmínky léto nevyžaduje.

8) Má se nechávat dítě „větrat“ bez plenky v tropech? Nebo jsou plenky tak prodyšné, že to není potřeba?
Miminka mají „větrání“ ráda, takže určitě nic proti tomu. Zvlášť, pokud mají tendenci oprudit se. Ale dnešní pleny prošly takovou inovací, že jsou prodyšné dostatečně.  

9) Jak s ním mám manipulovat, aniž bych mu jakkoliv ublížila?
Zkuste se nebát. Na začátku to je těžké, ale věřte mi, že během pár týdnů si budete jistější. Nabádám maminky poslouchat svoji intuici. Každá žena má v sobě dar, dokonale poznat potřeby svého miminka. Můžete děťátko pozorovat, a zjistit podle výrazu tváře a grimas, co je mu příjemné. 

10) Přiznám se, že se nebojím ani tak porodu, jako momentu, kdy půjdu z porodnice a budu na všechnu péči sama. Máte tip jak nejlépe a v klidu zvládnout šestinedělí?
Ujistím vás, v podobných pochybnostech nejste sama. Můžu vám nabídnout spoustu historek. Naposledy mě pobavila jedna maminka prohlášením: „Paní doktorko, já vůbec nevím, co s ním budu doma sama dělat. Já mám pocit, že jsem místo placenty porodila mozek!“

Je vždy fajn, když vedle sebe máte partnera, který vám pomůže a zprostředkuje kontakt s „normálním světem“ mimo kojení a neustálé přebalování. Nechte ho se chvilku postarat, nebo pošlete babičku s miminkem v kočárku na procházku a vy si odpočiňte. Dejte si klidně levandulovou koupel a umyjte si v klidu vlasy. A že přijde občas pár slziček, to prostě k šestinedělí patří. A věřte mi, že i za těmi dokonalými facebookovými profily perfektních matek, je spousta práce, vrásek a starostí.

Na závěr bych přidala ještě jednu osobní radu. Často se mě maminky ptají, jestli poznají, když miminko onemocní. Nemějte strach, poznáte, že se najednou něco změnilo. Každá maminka má v sobě vnitřní hlas a ten stačí jen poslouchat. Funguje lépe než ty nejerudovanější rady na internetu nebo v knihách. Ať vám váš drobek krásně roste, je zdravý, a dělá Vám radost.

Reklama