Inkontinence je problém, o kterém se moc nemluví, ale trápí spoustu žen. Na podzim minulého roku u nás proběhl výzkum na toto téma, ve kterém jste nám odpovídaly na otázky a také jste nám mohly napsat, jaké téma ve spojení s inkontinencí vás zajímá, o čem byste si chtěly přečíst.

Proto jsme se rozhodli spustit tento speciál, tento problém trápí řadu z vás bez rozdílu věku. Do našeho výzkumu se zapojilo celkem 574 čtenářek a více jak polovina uvedla, že se již s inkontinencí setkala, další čtenářky s tím mají přenesenou zkušenost – tento problém trápí někoho z jejich rodiny. Více jak třetina z dotázaných uvedla, že je tento problém trápí po porodu, což nám potvrzuje, že to řeší i mladé ženy.

inkontinence

Foto: Shutterstock

I když inkontinence potkala většinu jen občas, tak celých 82 % z dotázaných uvádí, že je obtěžuje únik moči při náhlém, velkém zvýšení nitrobřišního tlaku (smích, kašel, kýchnutí, sport…). I když většina žen ví, že jsou možným řešením speciální cviky pánevního dna, jen 12% je cvičí pravidelně.

Všechny čtenářky uvádí, že je tento problém nepříjemný a má vliv na společenské uplatnění. Pro jeho zlepšení a pro lepší pocit bezpečí skoro polovina z dotázaných používá zdravotní pomůcky (inkontinenční vložky). Většina také přiznává, že je tento problém trápí, ale musí s ním fungovat v normálním životě.

Zajímá vás také mnoho věcí, které se s tímto problémem pojí. Proto pro vás připravíme několik článků, které pro vás mohou být zajímavé, rozhovory s odborníky. Budeme rádi, když pro vás budou přínosné a najdete v nich odpověď na to, co vás trápí.