Hezky se do sebe pustila čtenářka s nickem spavec. Jedno jí však upřít nelze, tím jak si svoje chyby uvědomuje, tím více má i snahu řešit je. A to není pro berana právě jednoduché.

Milá redakce a milé čtenářky,
jsem narozená ve znamení Berana. Když občas čtu horoskopy pro toto znamení, musím souhlasit, že v něčem se opravdu trefily. Jsem tvrdohlavá, nesnáším jakékoli vnucování a taky vměšování do soukromí. Možná je to ale chyba, protože mi jednou kamarádka vyčetla, že se o ni a o její starosti vůbec nezajímám. Ona to brala jako nezájem z mé strany, jenže já to nemám ráda, nerada se svěřuji s osobními věcmi a někdy jsem dost uzavřená a uznávám, že na mé okolí to může působit špatným, možná až arogantním dojmem. Jenže já se neumím usmívat, když je mi do breku, dělá mi problém si „nařizovat“ být veselá a zábavná společnice, i když se to ode mě právě čeká. Občas jsem taky hodně netrpělivá a skočím partnerovi do řeči. Takže jestli umím být sebekritická? Určitě ano. 

A co mi je obzvlášť prosti srsti, je přijímat rady, které jsou možná myšleny dobře, ale nejhorší jsou pro mě ty nevyžádané. A pak mezi moje špatné vlastnosti patří i to, že i když se spálím a udělám chybu, oprávněnou kritiku na svou hlavu přijmu, ale dost si to pak beru k srdci a zbytečně dlouho se tím trápím. Zkusíte si třeba vzpomenout, nad čím jste se trápili před pěti deseti lety? Přijde vám to dnes možná i trochu malicherné a možná i trochu k smíchu? 

Protože jak víme, co se stalo, stalo se a odestát se nedá. Lze se jen omluvit, pokusit se chybu napravit, neopakovat ji a poučit se z ní. Když jsem se včera ptala mého manžela, jaká je moje nejhorší vlastnost, řekl mi: Děláš si všechno po svým a nezeptáš se! 

No jo, měl pravdu, jsem opravdu taková. Nečtu třeba ani návody, na všechno chci přijít jen a jen sama. Můj počítač a mobilní telefon by mohly vyprávět! Občas se to povede, občas ne. Ale ta radost, že jsem na to přišla sama a dokázala to! A když mi ten můj vnitřní hlásek radí v nejrůznějších situacích, ne, nedělej to, nechoď tam, nic neříkej atd., ne, já neposlechnu a pak svého rozhodnutí lituju, on mi totiž ten hlásek většinou radí moc dobře. Nedělá mi problém se omluvit, když šlápnu vedle, hodně mě to mrzí. A většina lidí určitě pozná nebo vycítí, jestli člověk své chyby opravdu lituje a myslí omluvu upřímně. 

Ale snažím se ze svých chyb poučit. A překonávání překážek je vlastně výzva, bez nich a bez vítězství nad nimi by nebylo radosti ani štěstí. A kdybychom byli všichni dokonalí, byla by to strašná nuda. Takže závěrem - ano, mám spoustu špatných vlastností, vyjmenovala jsem jen některé, ty, které mě pálí nejvíc. A určitě se pokusím s tím něco udělat.

Krásný den přeje spavec

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

________________________

Moc hezky jste to napsala. Cením si Vaší otevřenosti a upřímnosti. Jste normální, zdravá ženská, která má své klady i zápory a má snahu i zdánlivě neřešitelné věci řešit.
Mějte se moc hezky a pozdravujte manžela.
Saša

Téma dnešního dne: Sebekritika

  • Umíte být sebekritická?
  • Co byste sama na sobě změnila?
  • Umíte přijímat kritiku od druhých?
  • Umíte se omluvit?
  • Co považujete za svoji nejhorší vlastnost?
  • Řídíte se pravidlem: Nečiň  jiným, co nechceš, aby činili oni tobě…?

Pokud se na sebe umíte podívat i kritickýma očima
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme luxusní kávou Carte Noire.

kava

Reklama