Na alarmující čísla týkající se špatného psychického stavu dospívajících upozornil nadační fond Twisten Foundation přímo na půdě Poslanecké sněmovny. Kulatého stolu se zúčastnili nejen poslanci a odborníci z řad zdravotnictví a školství, ale také zástupci Linky bezpečí nebo influencerka Jsem v obraze. K diskusi přispěli i přítomní studenti a studentky, kteří se svěřili se svými problémy a obavami. 

619bdbdde97eb-obrazek.jpg

Počet sebevražd mezi mladistvými v České republice od roku 2020 prudce roste. Dobrovolné ukončení života je tak důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let. Statistiky, jež vyvolávají obavy, potvrdil na půdě Poslanecké sněmovny Alexandr Kasal z Národního ústavu pro duševní zdraví. „Právě závažnost situace a snaha o její řešení nás přiměla k svolání kulatého stolu na téma Duše teenagera, úzkosti, deprese a sebevražedné myšlenky aneb Nejsi v tom sám!“ uvedla Denisa Stránská, ředitelka Twisten Foundation.  

Jak rostou psychické problémy dětí a mladých dospělých, dramaticky stoupá také potřeba psychiatrické péče. Podle Ivy Dudové z dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol se ale zdravotnictví potýká s nedostatkem dětských psychiatrů, lůžkové kapacity i ambulancí. Pomoci dospívajícím by podle účastníků kulatého stolu mohly preventivní a osvětové programy zaměřené nejen na děti, ale i na rodiče a samotné učitele. Aspoň o částečné řešení deficitu služeb usiluje projekt Twisten Foundation s názvem #KAREme nabízející online chaty s psychology zdarma.  

c5ec813ebb072-blobid0.jpg

Programu a následné diskuse se zúčastnili také samotní dospívající, a to ze základních i středních škol. Například studentka Veronika Stránská se svěřila se svým vlastním příběhem, kdy se stala obětí šikany, kvůli níž byla dokonce nucena přestoupit na jinou školu.  

Právě šikana byla pro přítomné teenagery silným tématem. Měli s ní zkušenosti buď přímo sami, nebo jejich kamarádi. Poukázali přitom, že tyto situace nejsou vždy dobře zvládnuté. „Jak máte v plánu řešit šikanu na školách i ve volnočasových aktivitách?“ zaznělo od jednoho ze studentů z Eko Gymnázia Brno. Jiní studenti zase projevili svou nedůvěru ke školním psychologům a ptali se zúčastněných na konkrétní kroky, které by tuto situaci mohly vylepšit. 

f71358319a5da-blobid0.jpg

Celý program a následnou diskusi pořádala nadace Twisten Foundation ve spolupráci s Výborem pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. „Jsme vděční, že se nám povedlo společně s poslanci, odborníky, ale i studujícími otevřít toto téma přímo v Poslanecké sněmovně. Věřím, že z debat vyplynulo hned několik kroků a možností řešení neuspokojivé situace,“ uzavřela za nadační fond Stránská. 

Twisten Foundation je nadační fond, který chce podporovat mentální zdraví teenagerů. Na počest Karla Twistena Ašenbrenera ho založila jeho rodina. Jeden z nejtalentovanějších českých esportových hráčů si totiž začátkem června roku 2023 vzal kvůli psychickým potížím život. Nadační fond chce tak pomáhat dospívajícím, kteří se nacházejí v podobných situacích, jako Karel Ašenbrener. Průzkum Národního ústavu duševního zdraví ukazuje, že psychický stav mladých je velmi špatný. U každého třetího deváťáka v Česku se projevují znaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti navíc mají známky středně těžké až těžké deprese. Podle ČSÚ si v roce 2022 v Česku vzalo život 1302 osob. Tato statistika roste nejrychleji právě u mladých lidí. Sebevražda je nyní důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let.

FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61553619404523

IG: https://www.instagram.com/twisten_foundation?igsh=aHNvanQxaHAyeDFl

X: https://twitter.com/twistenfund?s=21

LI: https://www.linkedin.com/in/twisten-foundation-6616072a2/

YT: https://www.youtube.com/channel/UC92bwx99zH6dnV607OV64Hw

TT: https://www.tiktok.com/@twistenfoundation

dd6e0b6900fcd-obrazek.jpg